ZAPRASZAMY DO NASZYCH SPECJALISTÓW W KRAKOWIE

Cystoskopia

Centermed ul. św. Łazarza 14 | Kraków

Szpital | Przychodnia | Diagnostyka
CenterMed
ul. św. Łazarza - Szpital
ul. św. Łazarza 14 | Kraków
07:00 - 20:00 | pon. - pt.
szpital@centermed.pl
Rejestracja: 801 404 402
Telefon: 12 370 82 00
CenterMed
ul. św. Łazarza - Przychodnia
ul. św. Łazarza 14 | Kraków
07:00 - 20:00 | pon. - pt.
Punkt pobrań 07:00 - 10:00
Wizyty prywatne: 801 404 402
Telefon: 12 370 82 00
Cystoskopia
ZABIEGI DOSTĘPNE W NASZEJ OFERCIE

Cystoskopia - co to jest?

Cystoskopia to inaczej wziernikowanie pęcherza moczowego. Sama nazwa badania pochodzi od greckich wyrazów kysis – oznaczającego pęcherz, woreczek i skopelin – oglądać. Badanie to wykorzystuje się w diagnostyce oraz leczeniu chorób układu moczowego zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Badanie pozwala na obejrzenie wnętrza pęcherza moczowego przy pomocy cystoskopu. W czasie badania oprócz pęcherza moczowego lekarz ma możliwość obserwacji również cewki moczowej, przez którą to do pęcherza moczowego wprowadzany jest endoskop. Dodatkowo można w czasie badania skontrolować zabarwienie moczu, który wypływa z moczowodów.

 

Cystoskop jest to narzędzie endoskopowe. Jest wyposażony w układ optyczny (w przypadku cystoskopu wykorzystywanego u dzieci ma on około 2 mm średnicy) i źródło światła. Wyróżnia się dwa rodzaje cystoskopów – sztywny i giętki, choć w przypadku dzieci wykonuje się badanie z wykorzystaniem endoskopów sztywnych. Cystoskop sztywny przypomina swoim wyglądem metalową cienką rurkę, która jest dodatkowo wyposażona w porty służące do wprowadzania i odprowadzania płynu wypełniającego wnętrze pęcherza moczowego w czasie badania. Cystoskop giętki pozwala na dowolne poruszanie końcówką przewodu bez konieczności poruszania całym endoskopem, ale tak jak wspomniano wyżej – u dzieci wykonywane jest badanie z wykorzystaniem cystoskopów sztywnych.

Cystoskopia u dzieci w jakim celu jest wykonywana?

Cystoskopia jest istotnym badaniem w diagnostyce urologicznej. To badanie pozwala nie tylko na dokładną ocenę stanu narządów, ale daje również szansę wykonania drobnych, małoinwazyjnych zabiegów leczniczych.

 

Można wyróżnić konkretne sytuacje, w których badanie endoskopowe w urologii dziecięcej jest zalecane. Są to:

  • leczenie odpływów pęcherzowo moczowodowych 

Wprowadzenie przez cystoskop pod kontrolą wzroku długiej igły, za pomocą której pod ujście pęcherzowe moczowodu aplikuje się odpowiedni preparat, przykładowo podanie Dexellu. Zabieg wykonywany jest w 15 minutowym znieczuleniu ogólnym. Zwykle, przy delikatnej cystoskopii nie ma potrzeby pozostawiania w pęcherzu cewnika po takim zabiegu, ale w niektórych przypadkach (szczególnie u chłopców) pozostawia się go na jedną dobę.

  • diagnostyka i leczenie zastawki cewki tylnej (wada występuje bardzo rzadko),
  • nacięcie ureterocoele,
  • diagnostyka krwiomoczu niewiadomego pochodzenia (również bardzo rzadko spotykana patologia),
  • podejrzenie kamicy pęcherza moczowego,
  • nawracające zapalenie pęcherza moczowego,
  • radiologiczne badania kontrastowe,
  • diagnostyka zaburzeń różnicowania płci.

Oczywiście każdorazowo o konieczności wykonania diagnostyki, czy leczenia z użyciem cystoskopu decyduje lekarz na podstawie wskazań medycznych.

 

Cystoskopia u dzieci najczęściej wykonywana jest w celu ostrzykiwania ujść pęcherzowych moczowodów w odpływach pęcherzowo-moczowodowych, przycięcia zastawki tylnej, sondowania moczowodów, jak również w celu nacięcia torbieli ujścia pęcherzowego moczowodu.

 

Przez cystoskop można wprowadzić również cienkie sondy do górnych dróg moczowych, podać środek kontrastujący i następnie wykonać zdjęcia RTG. Dzięki zastosowaniu tej metody możliwe jest dokładne zobrazowanie anatomii dróg moczowych.

 

U dzieci nie powinno się przy pomocy cystoskopii pobierać wycinków ze zmian podejrzanych o charakter nowotworowy. Są one często niemiarodajne i nie nadają się do badania histopatologicznego.

Cystoskopia Kraków jak przebiega badanie

Zabiegi cystoskopowe uważane są za minimalnie inwazyjne. Najczęściej wykonywane są w trybie jednego dnia. Sama cystoskopia trwa kilkanaście minut. Pobyt w Szpitalu to łącznie około 3 godzin, wliczając w to pobyt na sali operacyjnej i wybudzeniowej. Cystoskopia jest wykonywana u dziecka w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym i najczęściej bez konieczności intubacji. Dziecko przed zabiegiem cystoskopii musi być 6 godzin na czczo, bez jedzenia i picia.

 

Badanie cystoskopowe przeprowadzane jest w podobnej pozycji jak klasyczne badanie ginekologiczne, na specjalistycznym fotelu. Nogi są rozchylone, zgięte w stawach biodrowych i kolanowych i oparte na podpórkach. W pierwszej kolejności do cewki moczowej wprowadzany jest żel, który nadaje poślizg zmniejszając tarcie endoskopu o ściany cewki moczowej, zabezpieczając przy tym cewkę przed jej podrażnieniem. W czasie badania pęcherz moczowy wypełniany jest klarownym i sterylnym płynem (jałowa woda lub sól fizjologiczna), tak by rozciągnąć ściany narządu. Dzięki temu możliwe jest dokładne obejrzenie ściany pęcherza moczowego kawałek po kawałku, a także ocena jej stanu oraz obecności ewentualnych zmian patologicznych.

 

Na koniec zabiegu pęcherz jest opróżniany, nie pozostawia się cewnika. Wyjątek stanowią zabiegu, w których przecina się zastawkę lub zwęża cewkę moczową, takie przypadki wymagają pozostawienia cewnika na dłużej.

 

Obraz wnętrza pęcherza moczowego uzyskany podczas badania można obserwować bezpośrednio lub na ekranie monitora, po podłączeniu kamery.

Cystoskopia Kraków - jak i czy trzeba się przygotować?

W przypadku cystoskopii nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania pacjenta do wykonania badania. Ważne, aby w dniu cystoskopii zadbać o odpowiednią podaż płynów u dziecka. Dokładne zalecenia zawsze są podawane rodzicom przez lekarza specjalistę. Dziecko skierowane na badanie cystoskopii musi zgłosić się do szpitala na czczo.

 

Po zabiegu cystoskopii pacjent opuszcza Szpital już po około 3 godzinach od jej wykonania. Brak towarzyszącej hospitalizacji jest zaletą i pozwala ograniczyć nieprzyjemne dla dziecka przeżycia związane z koniecznością dłuższego pobytu w szpitalu.

Cystoskopia u dzieci - po badaniu

Cystoskopia jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym, dziecko nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych podczas zabiegu. Po cystoskopii pacjent może odczuwać uczucie parcia na mocz, czy pieczenie cewki moczowej. Są to jednak objawy, które ustępują samoczynnie po około 1-2 dniach od wykonania cystoskopii. Lekarz może we wskazanych medycznie przypadkach przepisać po badaniu leki przeciwbakteryjne, które według zaleceń należy przyjmować przez kilka dni po wykonaniu cystoskopii. Zdarza się, że po badaniu występuje krwiomocz (pojawienie się krwi w moczu), który jest rzeczą normalną i ustępuje w ciągu 2-3 dni. W niektórych przypadkach może również dojść do zakażenia układu moczowego, które wymaga zastosowania leków przeciwbakteryjnych.

 

Należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza lub najbliższego oddziału pogotowia jeśli wystąpi:

–    niezdolność do oddania moczu po cystoskopii,

–    jaskrawoczerwona krew lub ciężkie skrzepy krwi w moczu,

–    ból brzucha i nudności,

–    dreszcze,

–    gorączka powyżej 38,5 C,

–    ból lub pieczenie podczas oddawania moczu, które trwa dłużej niż dwa dni.

Cystoskopia Kraków NFZ

Badanie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Oddział urologii dziecięcej posiada kontrakt z NFZ, dzięki czemu większość usług – również badanie endoskopowe wykonujemy bezpłatnie dla pacjenta.

Cystoskopia prywatnie cena

Dla pacjentów, którzy nie mogą skorzystać z badania finansowanego ze środków publicznych możliwe jest oczywiście wykonanie cystoskopii komercyjnie. Zachęcamy do kontaktu w celu poznania szczegółów dotyczących ceny zabiegu wykonywanego komercyjnie.



Znajdziesz nas tutaj
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
CENTRUM OBSŁUGI PACJENTA:
TEL. +48 801 404 402
TEL. +48 14 6 31 48 10
Napisz do nas