ZAPRASZAMY DO NASZYCH SPECJALISTÓW W KRAKOWIE

Zabiegi wnętrostwa obustronnego

Centermed ul. św. Łazarza 14 | Kraków

Szpital | Przychodnia | Diagnostyka
Centermed
ul. św. Łazarza - Szpital
ul. św. Łazarza 14 | Kraków
07:00 - 20:00 | pon. - pt.
szpital@centermed.pl
Rejestracja: 801 404 402
Telefon: 12 370 82 00
Centermed
ul. św. Łazarza - Przychodnia
ul. św. Łazarza 14 | Kraków
07:00 - 20:00 | pon. - pt.
Punkt pobrań 07:00 - 10:00
Wizyty prywatne: 801 404 402
Telefon: 12 370 82 00
Zabiegi wnętrostwa obustronnego
ZABIEGI DOSTĘPNE W NASZEJ OFERCIE

Zabieg wnętrostwa co to jest?

Zabieg wnętrostwa w języku medycznym określany jako orchidopeksja jest to operacyjna metoda leczenia stosowana w urologii dziecięcej. Zabieg jest wykonywany u noworodków (chłopców) z wadą rozwojową, jaką jest niezstąpienie jąder do moszny. Jądro w trakcie życia płodowego rozwija się i przed urodzeniem u większości noworodków zstępuje do moszny. U około 1% chłopców w wieku 1 roku stwierdza się wnętrostwo. Zabieg na wnętrostwo powinien być przeprowadzony jak najszybciej po postawieniu przez lekarza urologa dziecięcego diagnozy. Noworodek z wadą wnętrostwa powinien zostać poddany operacji przed 12-18 miesiącem życia. Zabieg często jest zalecany już po ukończeniu 6. miesiąca życia chłopca.

Zabieg na wnętrostwo w jakim celu stosuje się operację wnętrostwa?

 

Operacja jest przeprowadzana, gdy u noworodka płci męskiej, występuje wada rozwojowa zwana wnętrostwem. Oznacza to w uproszczeniu nieobecność, nieprawidłowe położenie jąder w mosznie. Jądra nie zstępują do worka mosznowego z jamy brzusznej lub kanału pachwinowego. Wada może dotyczyć zarówno jednego (wnętrostwo jednostronne) lub obu jąder (wnętrostwo dwustronne). Zaburzenie wymaga leczenia operacyjnego. Nieleczona wada może doprowadzić w przyszłości do niepłodności spowodowanej zatrzymaniem produkcji plemników, a także do występowania nowotworów niezstąpionej gonady u dorosłych z wnętrostwem.

Zabieg na wnętrostwo w Krakowie - jak i czy trzeba się przygotowywać?

Zabieg wnętrostwa poprzedzony jest konsultacją u lekarza specjalisty urologii dziecięcej, który po przeprowadzeniu wywiadu z rodzicami pacjenta i dokładnym badaniu wybiera właściwy kierunek leczenia i kwalifikuje do zabiegu. Podstawowym badaniem diagnostycznym jest badanie palpacyjne worka mosznowego, czasami wykonuje się również badanie USG moszny, kanałów pachwinowych i brzucha. Przed zabiegiem wnętrostwa należy wykonać również wszystkie zlecone przez lekarza badania w tym morfologię i grupę krwi.

 

Dziecko w dniu zabiegu powinno być całkowicie zdrowe, bez gorączki, kataru, kaszlu, wymiotów, biegunki i innych objawów infekcji. Bezpośrednio przed zabiegiem po wypełnieniu formalności w rejestracji ma miejsce krótkie spotkanie z lekarzem prowadzącym i anestezjologiem

Operacja wnętrostwa - jak przebiega zabieg?

Zabieg trwa zazwyczaj około 20-40 minut. Dziecko usypiane jest drogą wziewną w obecności rodzica. W zależności od techniki zabiegowej w czasie operacji wykonywane są dwa nacięcia – jedno w pachwinie, drugie niewielkie nacięcie na worku mosznowym lub tylko jedno w mosznie. Oba zamykane są szwami rozpuszczalnymi. Lekarz uwalnia powrózek nasienny z elementów, które powodują jego skrócenie, następnie jądro lub w przypadku wnętrostwa obustronnego – oba jądra są sprowadzane do worka mosznowego i mocowane w taki sposób, aby uniemożliwić ponowne cofanie się w kierunku kanału pachwinowego. W czasie zabiegu lekarz likwiduje również ewentualną przepuklinę pachwinową, która może współistnieć z wnętrostwem.

 

Dla zakresu i sposobu przeprowadzenia zabiegu znaczenie ma odróżnienie wnętrostwa od jądra niebadalnego (brak możliwości określenia usytuowania jądra). Ten drugi przypadek wymaga przygotowania sali operacyjnej do laparoskopii i odpowiedniego znieczulenia (do laparoskopii dziecko musi być zwiotczone i zaintubowane).

Jak funkcjonować po zabiegu wnętrostwa?

Zabieg wnętrostwa przeprowadzany jest w trybie chirurgii jednego dnia. Kilka godzin po operacji dziecko zostaje wypisane ze szpitala z kompletem zaleceń lekarskich dotyczących opieki pooperacyjnej. Data kontroli po zabiegu wyznaczana jest przez lekarza. Ostateczna kontrola ma miejsce najczęściej około 4 miesiące po operacji. Zaleca się również podawanie dziecku po zabiegu wnętrostwa leków przeciwbólowych przepisanych przez lekarza. Opatrunek rodzice usuwają samodzielnie w 5 dobie po zabiegu.

 

Wnętrostwo wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia nowotworów jądra, dlatego zaleca się, aby każdy chłopiec po zabiegu, od początku okresu dojrzewania wykonywał regularnie samobadanie jądra. Wszystkie niepokojące objawy należy jak najszybciej zgłaszać lekarzowi.

Jakie skutki uboczne mogą wystąpić po zabiegu?

Zabieg wnętrostwa jest metodą bezpieczną i małoinwazyjną. Jak po każdej operacji mogą pojawić się pewne objawy, które są typowe dla większości zabiegów operacyjnych i ustępują samoczynnie. Wśród nich mogą pojawić się:

  • niewielkie zaczerwienienie,
  • krwiak, zasinienie w okolicy ran pooperacyjnych,
  • obrzęk.

Zabieg na wnętrostwo - cena

W większości przypadków zabieg wnętrostwa zarówno jednostronnego, jak i obustronnego w CenterMed Kraków wykonywany jest bezpłatnie w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

 

W przypadku operacji przeprowadzanej prywatnie cena zabiegu ustalana jest indywidualnie w zależności od przypadku medycznego. W celu poznania szczegółów zachęcamy do kontaktu z lekarzem specjalistą.

Zabieg na wnętrostwo w Krakowie

Zabiegi wnętrostwa w CenterMed Kraków wykonywane są na bieżąco, czas oczekiwania na zabieg nie jest dłuższy niż dwa miesiące. Zabieg na wnętrostwo przeprowadzany jest najczęściej w trybie chirurgii jednego dnia (noworodek nie wymaga hospitalizacji i opuszcza szpital jeszcze w dniu wykonania zabiegu).

Znajdziesz nas tutaj
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
CENTRUM OBSŁUGI PACJENTA:
TEL. +48 801 404 402
TEL. +48 14 6 31 48 10
Napisz do nas