ZAPRASZAMY DO NASZYCH SPECJALISTÓW W KRAKOWIE

Operacje cieśni nadgarstka

Centermed ul. św. Łazarza 14 | Kraków

Szpital | Przychodnia | Diagnostyka
Centermed
ul. św. Łazarza - Szpital
ul. św. Łazarza 14 | Kraków
07:00 - 20:00 | pon. - pt.
szpital@centermed.pl
Rejestracja: 801 404 402
Telefon: 12 370 82 00
Centermed
ul. św. Łazarza - Przychodnia
ul. św. Łazarza 14 | Kraków
07:00 - 20:00 | pon. - pt.
Punkt pobrań 07:00 - 10:00
Wizyty prywatne: 801 404 402
Telefon: 12 370 82 00
Operacje cieśni nadgarstka
ZABIEGI DOSTĘPNE W NASZEJ OFERCIE

Operacja cieśni nadgarstka - co to jest?

Jest to metoda (technika mikrochirurgiczna) wykorzystywana w leczeniu schorzenia nazywanego zespołem cieśni nadgarstka (CTS – ang. carpal tunnel syndrome). Zespół cieśni nadgarstka spowodowany jest uciskiem na położony centralnie w nadgarstku nerw zwany pośrodkowym, jego zaciśnięciem w kanale nadgarstka. Choroba powoduje duży dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu, zarówno w pracy, jak i w życiu zawodowym. Schorzenie jest łatwo wyleczalne, jednak nieleczone może powodować trwałe następstwa w postaci zaburzeń czucia, czy zaników mięśni dłoni.

 

W przypadku zaawansowanego zespołu cieśni nadgarstka najskuteczniejszym sposobem leczenia jest właśnie leczenie operacyjne.

Badanie cieśni nadgarstka Kraków - do jakiego lekarza z zespołem cieśni nadgarstka?

Jeśli odczuwasz objawy takie jak: mrowienie i drętwienie palców kończyn górnych, głównie w okolicy palca wskazującego, kciuka i palca serdecznego (początkowo sporadyczne, z upływem czasu pojawiające się coraz częściej i przybierające na sile), ból palców, nadgarstka lub całej dłoni (szczególnie nasilające się w nocy), zaburzenia czucia w dłoniach, uporczywe skurcze, obrzęki palców (zwłaszcza w godzinach porannych), osłabienie siły mięśniowej i ogólnej sprawności dłoni, niekontrolowane upuszczanie przedmiotów to znak, że warto udać się z problemem do lekarza specjalisty. Być może wymienione symptomy wskazują właśnie na zespół cieśni nadgarstka.  W przypadku wymienionych objawów warto udać się do lekarza ortopedy, czasami także do chirurga (chirurga ręki) lub neurochirurga. Lekarz ortopeda i traumatolog narządu ruchu stwierdzi, czy operacja cieśni nadgarstka jest konieczna.

Operacja cieśni nadgarstka - w jakim celu wykonuje się zabieg?

Zespół cieśni nadgarstka to często występująca choroba, głównie u pacjentów między 30 a 60 rokiem życia. Często ma charakter choroby zawodowej – związanej z wykonywaniem powtarzalnych czynności takich jak kierowanie samochodem, gra na instrumentach. Zespół cieśni nadgarstka często dotyczy również pracowników biurowych (jedną z przyczyn wystąpienia jest pisanie na komputerze) – w ostatnich latach częste używanie myszki czy klawiatury komputera jest uznawane za jeden z poważniejszych czynników wywołujących to schorzenie. Zespół cieśni nadgarstka może być także wynikiem reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS).

 

W przypadku zdiagnozowania zespołu cieśni nadgarstka należy jak najszybciej wdrożyć leczenie. Operacja cieśni nadgarstka to niewielki zabieg, który jest wykonywany, aby nie doprowadzić do nieodwracalnych zmian w funkcjonowaniu uciskanego nerwu. Jednocześnie jest to najpewniejsza, najprostsza i co może nie być takie oczywiste – najbezpieczniejsza metoda leczenia zespołu cieśni nadgarstka.

 

Bezpośrednio po wykonaniu zabiegu nerw pośrodkowy zaczyna zdrowieć. Po kilkunastu dniach od operacji cieśni nadgarstka ręka wraca do pełnej sprawności.

Cieśń nadgarstka Kraków - jak przebiega leczenie?

 

Świadczenie jest realizowane w trybie chirurgii jednego dnia – pacjent wraca do domu w tym samym dniu, w którym wykonywany jest zabieg – po kilku godzinach od przeprowadzenia zabiegu – bez konieczności pozostawania w szpitalu/ przychodni

 

Pamiętaj, aby zadbać o odpowiedni ubiór w dniu operacji, który umożliwi lekarzowi łatwy dostęp do operowanego obszaru, a Tobie jako pacjentowi pozwoli na pobyt w Szpitalu bez uczucia dyskomfortu. Najlepiej założyć luźną koszulkę z krótkim rękawem, w której będziesz czuł się swobodnie.

 

Przebieg zabiegu:

 

  • Leczenie operacyjne wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.
  • Do przychodni należy się zgłosić odpowiednio wcześnie przed ustalonym terminem – kilkanaście minut przed ustaloną godziną zabiegu.
  • Po przyjściu do przychodni należy zgłosić się do rejestracji, gdzie zostaną dopełnione wszelkie wymagane formalności związane z zabiegiem,
  • Po wezwaniu do gabinetu odbywa się krótka rozmowa z lekarzem ortopedą – jest to dobry czas na dodatkowe pytania pacjenta dotyczące zabiegu – lekarz z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości związane z operacją,
  • Pacjent zostanie poproszony o założenie ochraniaczy obuwia i fartucha w celu zadbania o sterylność w czasie zabiegu,
  • Następnie lekarz po przygotowaniu przystępuje do czynności związanych z samym zabiegiem,
  • Pacjent otrzymuje znieczulenie – podane przy pomocy zastrzyku,
  • Lekarz wykonuje niewielkie nacięcie w okolicy nadgarstka i w powiększeniu optycznym wykonuje uwolnienie nerwu z uciskających go tkanek,
  • Po zakończeniu operacji lekarz zakłada szwy i zabezpiecza operowane miejsce przy pomocy opatrunku.
  • Lekarz przekazuje pacjentowi zalecenia po zabiegu, przepisuje wymagane leki i wyznacza preferowany termin wizyty kontrolnej.
  • Pacjent proszony jest o zgłoszenie się do rejestracji w celu ustalenia (zgodnie z zaleceniem) terminu wizyty kontrolnej.

Cieśń nadgarstka Kraków - przeciwwskazania i zalecenia

Do zdiagnozowania zespołu cieśni nadgarstka wykorzystywane jest badanie USG.

 

Operacja cieśni nadgarstka nie jest wskazana u pacjentów z zaburzeniami krzepliwości krwi.

 

Zaleca się, aby po operacji cieśni nadgarstka zastosować lekką rehabilitację polegającą głównie na masażu i ćwiczeniach operowanej dłoni.

Operacja cieśni nadgarstka - możliwe skutki uboczne

Leczenie operacyjne zespołu cieśni nadgarstka to precyzyjna i bezpieczna metoda terapeutyczna. Po zabiegu mogą występować niedogodności podobne do tych, które występują po innych zabiegach – ból i obrzęk pooperacyjny, uczucie “ciągnięcia” w miejscu szwów. Te objawy są naturalnym wynikiem operacji i w większości przypadków ustępują samoczynnie.

 

Cięższe powikłania takie jak uszkodzenie nerwu pośrodkowego występują przy tego typu operacji niezwykle rzadko. Jeśli masz wątpliwości, obawiasz się zabiegu – o swoich niepokojach powiadom lekarza prowadzącego.

Cieśń nadgarstka Kraków CenterMed - cena

Cena ustalana jest indywidualnie w zależności od przypadku medycznego. Umów się na konsultację ortopedyczną i poznaj szczegóły dotyczące zabiegu – jeśli lekarz uzna ten sposób leczenia za konieczny.

Znajdziesz nas tutaj
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
CENTRUM OBSŁUGI PACJENTA:
TEL. +48 801 404 402
TEL. +48 14 6 31 48 10
Napisz do nas