ZAPRASZAMY DO NASZYCH SPECJALISTÓW W KRAKOWIE

Oddział urologii dziecięcej

Centermed ul. św. Łazarza 14 | Kraków

Szpital | Przychodnia | Diagnostyka
Centermed
ul. św. Łazarza - Szpital
ul. św. Łazarza 14 | Kraków
07:00 - 20:00 | pon. - pt.
szpital@centermed.pl
Rejestracja: 801 404 402
Telefon: 12 370 82 00
Centermed
ul. św. Łazarza - Przychodnia
ul. św. Łazarza 14 | Kraków
07:00 - 20:00 | pon. - pt.
Punkt pobrań 07:00 - 10:00
Wizyty prywatne: 801 404 402
Telefon: 12 370 82 00
Urologia dziecięca
ZABIEGI DOSTĘPNE W NASZEJ OFERCIE

Oddział urologii dziecięcej czym się zajmuje?

Urologia dziecięca to dziedzina medycyny, która zajmuje się budową i funkcjonowaniem układu moczowego i układu moczowo-płciowego u dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem chirurgii noworodkowej. Zadaniem urologa dziecięcego jest diagnozowanie i leczenie chorób, wad wrodzonych i nabytych w zakresie układu moczowo-płciowego. Urologia dziecięca specjalizuje się w leczeniu zabiegowym pacjentów poniżej 18 roku życia.

Lekarz urolog dziecięcy w Krakowie

W CenterMed poza oddziałem szpitalnym urologii dziecięcej funkcjonuje przyszpitalna poradnia urologiczna dla dzieci. Lekarz, który diagnozuje pacjenta nadzoruje cały proces leczenia. Najczęściej mali pacjenci na oddział szpitalny trafiają ze skierowaniem od specjalisty z poradni urologicznej w CenterMed.

Oddział urologii dziecięcej w Krakowie - czym się zajmujemy?

Posiadamy zespół operacyjny z 20 letnim doświadczeniem w chirurgii jednego dnia u dzieci. W naszym Szpitalu panuje przyjazna atmosfera, a jeden rodzic ma możliwość przez cały czas być przy swoim dziecku. Większość pacjentów naszego oddziału to noworodki zmagające się z wadami wrodzonymi. Wczesna diagnoza problemu i tym samym wcześnie rozpoczęte leczenie daje szansę pozbycia się schorzenia i całkowitego wyleczenia bez negatywnego wpływu choroby w późniejszym życiu. 

 

Wykwalifikowany personel i nowoczesne metody leczenia sprawiają, że na leczenie na oddziale urologii dziecięcej w CenterMed przyjeżdżają pacjenci z całej Polski, a nierzadko również pacjenci z zagranicy.

 

W ramach leczenia szpitalnego na oddziale urologii dziecięcej specjalizujemy się w leczeniu operacyjnym wielu schorzeń, wśród nich:

 • przepuklina u dziecka na NFZ w trybie jednego dnia – przepuklina pachwinowa, czyli przemieszczenie zawartości jamy brzusznej poza jej obszar przez kanał pachwinowy, przepuklina brzuszna, czyli nieprawidłowe częściowe lub całkowite przemieszczenie się narządów wewnętrznych albo tkanki poza jamę brzuszną,
 • wodniak powrózka nasiennego i/lub jądra, czyli patologiczne nagromadzenie się płynu w niezarośniętym wyrostku pochwowym otrzewnej lub pomiędzy osłonkami własnymi jądra,
 • wady prącia,
 • wnętrostwo jednostronne i obustronne, czyli jądra niezstąpione do worka mosznowego,
 • stulejka, czyli wrodzony lub nabyty defekt anatomiczny defekt, polegający na niewłaściwym zwężeniu napletka, przez co w konsekwencji nie jest możliwe lub jest bardzo utrudnione prawidłowe odsłonięcie żołędzia członka.
 • wady moczowodów takie jak moczowody dodatkowe, zwężenie połączenia moczowodu z miedniczką nerkową lub pęcherzem moczowym, nieprawidłowe miejsce ujścia moczowodu do pęcherza lub ujście poza pęcherzem moczowym,
 • wodonercze, charakteryzujące się rozdęciem miedniczki nerkowej powstające w wyniku utrudnienia lub zablokowania odpływu moczu z nerki,
 • zaburzenia różnicowania płci, zaburzenia budowy i lub funkcji układu moczowo-płciowego – diagnostyka laparoskopowa.

 

W ramach leczenia na oddziale szpitalnym urologii dziecięcej wykonywane są także zabiegi:

 • wszczepienie jądra jednostronne lub obustronne,
 • obrzezanie (tylko ze wskazań medycznych), jest to zabieg usunięcia skóry napletka tak, aby możliwe było odsłonięcie żołędzi prącia lub aby żołądź był cały czas odsłonięty,
 • cystoskopia – endoskopowe badanie diagnostyczne dróg moczowych, wykonywane u pacjentów z podejrzeniem chorób układu moczowego,
 • cystoskopia – ostrzykiwanie ujść moczowodowych Defluxem – najmniej inwazyjne operacyjne leczenie refluksu pęcherzowo-moczowodowego.

Urologia dziecięca w Krakowie - jak długo czeka się na zabieg?

Terminy zabiegów na oddziale są krótkie. W zależności od zabiegu pacjent czeka na większość z nich nie dłużej niż dwa miesiące. Jedynie w przypadku operacji spodziectwa czas oczekiwania jest dłuższy i wynosi około 6 miesięcy.

Oddział urologii dziecięcej przed przyjęciem na oddział

Urolog dziecięcy Kraków udziela konsultacji w poradni specjalistycznej w naszej przychodni przyszpitalnej. Konsultacja lekarska jest pierwszym etapem leczenia na oddziale urologii dziecięcej. Podczas konsultacji urologicznej pacjent, gdy stan medyczny tego wymaga jest kwalifikowany na leczenie operacyjne na oddziale urologii dziecięcej.

 

Kilka dni przed zabiegiem pacjent powinien wykonać badania zlecone przez lekarza prowadzącego. Najczęściej urolog dziecięcy zleca wykonanie typowych badań przed zabiegowych, czyli morfologii krwi i grupy krwi.

 

Po kwalifikacji lekarskiej do zabiegu pacjentowi wyznaczany jest konkretny termin i godzina operacji zgodnie z którą rodzice zgłaszają się do przyjęcia dziecka na oddział. Pacjent w dniu zabiegu zgłasza się do szpitala w pełni zdrowy – bez gorączki, kaszlu, kataru, biegunki, wymiotów i innych objawów infekcji. Najczęściej wymagane jest zgłoszenie się dziecka na czczo, czyli bez jedzenia i picia na 6 godzin przed zabiegiem. Pierwszym etapem jest zgłoszenie się rodziców do rejestracji, gdzie ma miejsce dopełnienie wszelkich formalności, w tym wypełnienie i podpisanie zgód na leczenie chirurgiczne, ankiety anestezjologicznej. W tym miejscu należy także przedstawić dotychczasową dokumentację medyczną i wyniki zleconych badań (morfologii z ostatnich 7 dni, oryginału oznaczenia grupy krwi i innych zleconych w czasie konsultacji). Skierowanie na zabieg wystawione przez naszego specjalistę znajduje się w systemie elektronicznym. Po wypełnieniu formalności związanych z rejestracją pacjent wraz z rodzicem jest w towarzystwie pracownika rejestracji odprowadzany na oddział i przekazany pod opiekę personelu medycznego. Na oddziale odbywa się krótka rozmowa z lekarzem, który będzie przeprowadzał zabieg, a następnie z anestezjologiem. Spotkanie z lekarzami bezpośrednio przed operacją jest idealnym momentem na zadanie dodatkowych pytań i rozwianie wątpliwości związanych z leczeniem. Po odbyciu rozmowy z urologiem dziecięcym ma miejsce analogiczne spotkanie z anestezjologiem. Przeprowadzany jest wywiad mający na celu wykrycie ewentualnych czynników związanych z historią medyczną pacjenta mogących negatywnie wpływać na proces znieczulenia. Na sali szpitalnej dziecku może towarzyszyć jeden rodzic.

 

Jeden rodzic może być przy dziecku zarówno na oddziale, w drodze na salę operacyjną i w czasie usypiania (dotyczy zabiegów, które tego wymagają). Po zabiegu dziecko jest przewożone na salę wybudzeniową, gdzie w towarzystwie rodzica wraca do sił po operacji. Długość pobytu w Szpitalu zależy od rodzaju operacji i wskazań medycznych. Najczęściej już po kilku godzinach dziecko jest wypisywane do domu.

 

W przypadku rezygnacji z wyznaczonego terminu zabiegu bezwzględnie – prosimy o poinformowanie o tym fakcie szpitala.

Oddział urologii dziecięcej w Krakowie, na NFZ

Nasz oddział urologii dziecięcej posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, co sprawia, że większość mniejszych i większych zabiegów wykonywanych na oddziale jest przeprowadzana bezpłatnie, w ramach finansowania z Funduszu. Przeprowadzenie operacji w ramach finansowania z NFZ. odbywa się na podstawie skierowania. Najczęściej jest ono wystawiane przez lekarza specjalistę w przyszpitalnej poradni urologii dziecięcej.

Urologia dziecięca w Krakowie - ceny zabiegów

 

Oddział urologii dziecięcej w CenterMed Krakówto również możliwość wykonania zabiegów operacyjnych prywatnie. W przypadku zabiegów wykonywanych komercyjnie koszty operacji ustalane są indywidualnie w zależności od rodzaju operacji, zaawansowania leczonej wady lub choroby i koniecznych do zastosowania procedur medycznych.

Znajdziesz nas tutaj
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
CENTRUM OBSŁUGI PACJENTA:
TEL. +48 801 404 402
TEL. +48 14 6 31 48 10
Napisz do nas