ZAPRASZAMY DO NASZYCH SPECJALISTÓW W KRAKOWIE

Rekonstrukcje piersi po mastektomii

Centermed ul. św. Łazarza 14 | Kraków

Szpital | Przychodnia | Diagnostyka
Centermed
ul. św. Łazarza - Szpital
ul. św. Łazarza 14 | Kraków
07:00 - 20:00 | pon. - pt.
szpital@centermed.pl
Rejestracja: 801 404 402
Telefon: 12 370 82 00
Centermed
ul. św. Łazarza - Przychodnia
ul. św. Łazarza 14 | Kraków
07:00 - 20:00 | pon. - pt.
Punkt pobrań 07:00 - 10:00
Wizyty prywatne: 801 404 402
Telefon: 12 370 82 00
Rekonstrukcje piersi po mastektomii
ZABIEGI DOSTĘPNE W NASZEJ OFERCIE

Rekonstrukcje piersi po mastektomii co to jest?

Rekonstrukcja piersi po mastektomii (amputacji piersi) jest zabiegiem z zakresu chirurgii estetycznej, który wykonuje się w celu odtworzenia piersi po jej usunięciu. Dla wielu kobiet mastektomia brzmi jak wyrok, w końcu piersi kojarzone są z kobiecością, czy płodnością. Rekonstrukcja piersi jest dla kobiety po mastektomii swego rodzaju szansą na powrót do życia jakim cieszyła się przed amputacją piersi. Celem zabiegów rekonstrukcyjnych po mastektomii jest odtworzenie, a także przywrócenie symetrii i naturalnego wyglądu piersi.

Rekonstrukcja piersi - kiedy wykonuje się zabieg?

Mastektomia, czyli amputacja piersi jest to radykalna metoda leczenia chirurgicznego piersi. Polega na usunięciu piersi, w większości przypadków łącznie z brodawkami i otoczką. Przeprowadza się ją zazwyczaj w celu leczenia lub profilaktyki raka piersi. Zabieg wykonywany jest najczęściej u kobiet, u których nowotwór objął obszar większy niż ćwiartka piersi. W niektórych sytuacjach mastektomia jest jedyną metodą leczenia, jaką lekarz może zaproponować pacjentce.W niektórych przypadkach zabieg może mieć charakter:

  • oszczędzający, który polega na usunięciu wyłącznie guza (znaczna część skóry biustu jest zachowana do wykorzystania w rekonstrukcji piersi),
  • radykalny, polegający na usunięciu całego gruczołu piersiowego, skóry, brodawki i otoczki.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w naszym kraju. Sposób leczenia zależy od etapu choroby, stopnia złośliwości i wieku kobiety – stosowane są metody chirurgiczne, radioterapia, chemioterapia i hormonoterapia.

 

W leczeniu chirurgicznym raka piersi najważniejszy jest aspekt onkologiczny, czyli usunięcie raka z prawidłowymi marginesami. Zadaniem lekarza jest mimo to zapewnienie także jak najlepszego efektu estetycznego. W wielu przypadkach wymagających mastektomii, w czasie jednej operacji pierś jest rekonstruowana (mamy wówczas do czynienia z tzw. rekonstrukcją jednoczasową). Jeśli w czasie jednego zabiegu nie jest możliwe wykonanie obu procedur (w przypadku raka zapalnego, raka wymagającego leczenia uzupełniającego w postaci radioterapii lub w przypadku złego ogólnego stanu zdrowia) pacjentka zgodnie ze wskazaniami lekarskimi może zdecydować się na rekonstrukcję piersi w późniejszym czasie (rekonstrukcja odroczona). Rekonstrukcję odroczoną wykonuje się po zakończeniu procesu leczenia onkologicznego.

Rekonstrukcja piersi - przygotowanie do zabiegu

W sytuacji, gdy rekonstrukcja jest odroczona w czasie, zabieg rekonstrukcyjny może być przeprowadzony najwcześniej 6 miesięcy po zakończeniu leczenia onkologicznego.

 

Operacja rekonstrukcji piersi poprzedzona jest jak każdy zabieg chirurgiczny konsultacją lekarską. W czasie wizyty u specjalisty ustalany jest plan leczenia dostosowany do stanu zdrowia pacjentki i jej preferencji dotyczących wyglądu piersi po rekonstrukcji. Zlecane są także dodatkowe badania diagnostyczne (najczęściej grupa krwi, morfologia, poziom glukozy, wskaźniki krzepnięcia, badanie ogólne moczu), których wyniki należy zabrać ze sobą w dniu zabiegu.

 

Przed zabiegiem nie należy przyjmować leków mogących wpływać na krzepliwość krwi (np. aspiryna).

Rekonstrukcja piersi po mastektomii - jak przebiega zabieg?

Operacja rekonstrukcji piersi trwa około 1,5 do 3 godzin w zależności od metody. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym.

 

Wyróżnia się dwie metody rekonstrukcji piersi:

  • rekonstrukcję allogenną z użyciem implantów piersiowych (najprostsza technika rekonstrukcyjna)
  • rekonstrukcję autogenną, wykorzystującą tkanki własne pacjentki.

 

W przypadku rekonstrukcji tkankami własnymi pacjentki wykorzystuje się płaty tkankowe wolne, które są pobierane najczęściej z okolicy podbrzusza lub uszypułowane, pobierane z okolicy grzbietu. 

 

Pobierane tkanki są odcinane i przenoszone w miejsce po usuniętym gruczole piersiowym razem ze skórą, tkanką podskórną i naczyniem krwionośnym, które te tkanki zaopatruje. Następnym etapem zabiegu jest połączenie pod mikroskopem naczyń krwionośnych przeniesionego płata z naczyniami na klatce piersiowej i uformowanie z pobranej tkanki nowej piersi. Wybór metody przeszczepu z wykorzystaniem tkanek własnych pacjentki pozwala uzyskać najbardziej naturalny efekt (w odniesieniu do konsystencji i struktury piersi).

 

Innym rodzajem tkanek własnych wykorzystywanych w rekonstrukcji piersi są pozyskiwane na drodze liposukcji komórki tkanki tłuszczowej.

 

Rekonstrukcja piersi z użyciem implantów często jest procedurą składającą się z dwóch etapów. W pierwszej kolejności pod skórą pozostałą po mastektomii lub pod mięśniem klatki piersiowej umieszczany jest rozprężacz (tzw. ekspander tkankowy). Następnie ekspander wypełniany jest płynem (solą fizjologiczną). Po wystarczającym rozluźnieniu i zagojeniu tkanki, usuwa się ekspander i zastępuje go właściwym implantem.

 

Zdarza się, że zabiegiem rekonstrukcji piersi obejmuje się również drugą pierś. Takie działanie daje możliwość dopasowania do siebie obu piersi pod względem wielkości i kształtu.

Rekonstrukcja piersi - postępowanie po zabiegu

Rekonwalescencja po zabiegu rekonstrukcji przebiega różnie – w zależności od metody operacyjnej i stanu ogólnego pacjentki. Powrót do normalnej aktywności życiowej możliwy jest najczęściej po około 4-6 tygodniach od zabiegu. Po rekonstrukcji piersi pacjentka powinna nosić specjalny biustonosz uciskowy przez okres wskazany przez lekarza. Najczęściej noszenie specjalistycznego biustonosza jest konieczne przez okres miesiąca. Dzięki jego zastosowaniu ostateczne rezultaty wyglądają bardzo naturalnie.

 

Zaleca się regularne doglądanie opatrunków oraz obserwację ran pooperacyjnych. Wszelkie zaczerwienienia, obrzęki i inne niepokojące objawy powinno należy bez zbędnej zwłoki skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Rekonstrukcja piersi po mastektomii - możliwe skutki uboczne

Jak każdy zabieg chirurgiczny, rekonstrukcja biustu po mastektomii wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań. Wspólnymi dla wszystkich metod rekonstrukcji są:

  • rozejście się rany
  • zakażenia
  • ogólnoustrojowe zaburzenia krążenia krwi.

Oprócz wyżej wymienionych, każda z metod rekonstrukcji wiąże się ze specyficznymi dla siebie skutkami ubocznymi, które mogą wystąpić po operacji.

Rekonstrukcja piersi - cena

Cena zabiegu rekonstrukcji piersi ustalana jest indywidualnie przez lekarza operatora. Koszty uzależnione są od metody, którą zostanie przeprowadzona operacja, rodzaju zastosowanych wypełnień jak również od indywidualnych cech anatomicznych pacjentki. Zachęcamy do kontaktu w celu poznania szczegółów.

Znajdziesz nas tutaj
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
CENTRUM OBSŁUGI PACJENTA:
TEL. +48 801 404 402
TEL. +48 14 6 31 48 10
Napisz do nas