ZAPRASZAMY DO NASZYCH SPECJALISTÓW W KRAKOWIE

Leczenie wodniaka jądra

Centermed ul. św. Łazarza 14 | Kraków

Szpital | Przychodnia | Diagnostyka
Centermed
ul. św. Łazarza - Szpital
ul. św. Łazarza 14 | Kraków
07:00 - 20:00 | pon. - pt.
szpital@centermed.pl
Rejestracja: 801 404 402
Telefon: 12 370 82 00
Centermed
ul. św. Łazarza - Przychodnia
ul. św. Łazarza 14 | Kraków
07:00 - 20:00 | pon. - pt.
Punkt pobrań 07:00 - 10:00
Wizyty prywatne: 801 404 402
Telefon: 12 370 82 00
Leczenie wodniaka jądra
ZABIEGI DOSTĘPNE W NASZEJ OFERCIE

Operacja wodniaka jądra - co to jest?

Operacja wodniaka jądra jest zabiegiem wykonywanym u chłopców zwykle w 2. roku życia (w przypadkach, gdy nie dojdzie do ich samoistnego zaniku wodniaka w 1. roku życia). Zabieg w skrócie polega na podkłuciu kanału wodniaka, który łączy go z jamą brzuszną.

 

Wodniak jądra jest to nagromadzenie się płynu w osłonach jądra, przez co dochodzi do zwiększenia objętości moszny. Zwykle wodniak jest stanem, z którym nie wiążą się żadne konsekwencje kliniczne. Tym samym operacja wodniaka jądra u dziecka nie zawsze jest konieczna. Około 80% wodniaków, które zostały zdiagnozowane w pierwszym roku życia samoistnie zanika. Czasami też ilość płynu w osłonkach jądra jest na tyle mała (w zasadzie widoczna jedynie podczas badania USG), że nie wymaga leczenia operacyjnego. Do leczenia zabiegowego kwalifikują się wodniaki, które pojawiają się codziennie, są łatwo widoczne gołym okiem i podczas badania palpacyjnego.

 

Wodniaki jądra dzieli się na komunikujące i niekomunikujące. Wodniak komunikujący tworzy się w konsekwencji niezarośnięcia wyrostka pochwowego otrzewnej – struktury anatomicznej, która ma połączenie z jamą otrzewnej w jamie brzusznej i w warunkach fizjologicznych, po zstąpieniu jądra do moszny, takie połączenie traci i okrywa jądro jako cienka błona od przodu. Jeśli tak się nie stanie i połączenie jest ciągle drożne, płyn z jamy otrzewnej może przedostawać się niżej i powodować wodniaka jądra. Wodniak może zawierać od kilkudziesięciu do kilkuset mililitrów płynu. Płyn w osłonkach jądra w przypadku wodniaka komunikującego pochodzi z jamy otrzewnej. Może być też produkowany przez same osłonki jądra.

 

U starszych chłopców przeważają wodniaki niekomunikujące. W takich przypadkach operacyjne leczenie wodniaka jądra przeprowadza się w celach kosmetycznych.

Leczenie wodniaka jądra i powrózka nasiennego

Wodniak powrózka nasiennego jest to w zasadzie to samo schorzenie. Różni się tym, że w przypadku wodniaka powrózka nasiennego uchyłek pochwowy nie komunikuje do samej jamki surowiczej jądra, a przestrzeń, w której gromadzi się płyn leży gdzieś na przebiegu powrózka nasiennego.

Operacja wodniaka jądra w Krakowie - do jakiego specjalisty należy się zgłosić?

 

Wodniak jądra może pojawić się po dłuższej aktywności fizycznej dziecka, okresie pionizacji, czyli przybierania pionowej postawy, a także w okresach infekcyjnych, przykładowo, gdy pojawia się przeziębienie, czy biegunka. Otrzewna produkuje wtedy zwiększone ilości płynu. Podejrzenie wodniaka jądra może wysunąć już lekarz rodzinny, natomiast potwierdzenie stawia specjalista chirurgii lub urologii.

Wodniak jądra - diagnostyka i postępowanie

Podstawą rozpoznania wodniaka jądra jest badanie przedmiotowe – fizykalne. Lekarz stwierdza w mosznie obecność miękkiego elastycznego guza z wyczuwalnym w środku jądrem, a skóra moszny jest napięta. Z wywiadu można dowiedzieć się, czy mamy do czynienia z tak zwanym wodniakiem komunikującym bądź niekomunikującym. Wodniak komunikujący ma rytm dobowy, powiększa się też w okresach infekcyjnych. Pomocnym w diagnostyce wodniaka badaniem jest USG. Pomaga różnicować zmiany dotyczące moszny i jądra. Pozwala między innymi różnicować wodniaka jądra z przepukliną, czy innymi poważniejszymi zmianami – np. nowotworowymi.

Operacja wodniaka jądra - w jakim celu wykonuje się zabieg?

Wskazaniem do zabiegu jest nieustąpienie wodniaka po ukończeniu 2. roku życia dziecka. Początkowo każdy wodniak podlega obserwacji, aby ocenić, czy stale się nie powiększa. Operacja wodniaka jądra u dziecka najczęściej ma charakter profilaktyczny, ponieważ z upływem czasu wodniaki komunikujące mogą zamienić się w przepuklinę, mogą też powiększyć się do znacznych rozmiarów, które estetycznie będą nieakceptowalne dla wielu pacjentów. W takich przypadkach operacyjne leczenie wodniaka jądra ma charakter kosmetyczny. Zabieg u dziecka jest mniej skomplikowany niż w przypadku osoby dorosłej. Dlatego też, jeśli sytuacja tego wymaga, operacja wykonywana jest z wyprzedzeniem. 

Operacja wodniaka jądra w Krakowie - jak przebiega zabieg?

Operacja wodniaka jądra jest wykonywana w ramach chirurgii jednego dnia i sam zabieg trwa około 15-25 minut. U dzieci wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym – przed operacją lekarz upewnia się, czy dziecko nie jest uczulone na żadne ze środków anestetycznych. Do operacji dziecko musi być na czczo, co oznacza, że ostatni posiłek stały dziecko może spożyć do 6 godzin przed operacją. Podobnie w przypadku napojów – dziecko nie może ich spożywać 6 godzin przed wyznaczoną godziną zabiegu.

 

W przypadku usunięcia wodniaka, specjalista zabiegowy przeprowadzi zabieg metodą Bergmanna lub metodą Winkermanna, które są do siebie bardzo podobne i różnią się jedynie postępowaniem z osłonkami wokół jądra – w przypadku metody Bergmanna są one usuwane, a w przypadku metody Winkermanna jedynie wywijane i zszywane. Dostęp do wodniaka w przypadku dzieci uzyskuje się przez przez pachwinę. W przypadku nastolatków (jak również u dorosłych) dostęp do wodniaka uzyskuje się przez wykonanie nacięcia w obrębie moszny.

 

Po zabiegu mały pacjent zostaje przewieziony na salę wybudzeniową, gdzie mogą czekać na niego rodzice lub opiekunowie, by w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach go wybudzić i przez krótki czas obserwować pod kątem nagłych efektów niepożądanych. Po kilku godzinach w Szpitalu dziecko jest z kompletem zaleceń wypisywane do domu. Kontrola po operacji zalecana jest po upływie około 6-8 tygodni od zabiegu.

Operacja wodniaka jądra - przeciwwskazania do operacji

Przeciwwskazania do operacji wodniaka jądra obejmują głównie:

  • brak zgody rodziców,
  • uczulenie na leki znieczulające,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi, 
  • inne operacje urologiczne przeprowadzone niedawno.

 

Wodniaki niekomunikujące, które operuje się często ze względów czysto kosmetycznych czasami lepiej zostawić bez ingerencji chirurgicznej. Należy zdawać sobie sprawę, że część takich wodniaków może nawracać lub goić się długotrwale ze sporym obrzękiem.

Operacja wodniaka jądra - możliwe powikłania

Choć operacja wodniaka jądra jest zabiegiem bezpiecznym i obarczonym bardzo małym ryzykiem powikłań, możliwe powikłania operacji wodniaka jądra obejmują:
  • przedłużające się krwawienie z nacięcia skóry,
  • krwiak w mosznie,
  • dolegliwości bólowe, 
  • zakażenie rany i w konsekwencji zapalenie jądra,
  • uszkodzenie struktur powrózka nasiennego, najądrza lub jądra (bardzo rzadko),
  • nawrót wodniaka (rzadko).

Operacja wodniaka jądra w Krakowie, na NFZ

 

W większości przypadków operacja wodniaka jądra wykonywana jest bezpłatnie w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Operacja wodniaka jądra CenterMed Kraków - cena

W przypadku operacji przeprowadzanej prywatnie cena zabiegu ustalana jest indywidualnie w zależności od przypadku medycznego. W celu poznania szczegółów zachęcamy do kontaktu z lekarzem specjalistą.

Znajdziesz nas tutaj
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
CENTRUM OBSŁUGI PACJENTA:
TEL. +48 801 404 402
TEL. +48 14 6 31 48 10
Napisz do nas