ZAPRASZAMY DO NASZYCH SPECJALISTÓW W KRAKOWIE

Korekcja małżowin usznych

Centermed ul. św. Łazarza 14 | Kraków

Szpital | Przychodnia | Diagnostyka
Centermed
ul. św. Łazarza - Szpital
ul. św. Łazarza 14 | Kraków
07:00 - 20:00 | pon. - pt.
szpital@centermed.pl
Rejestracja: 801 404 402
Telefon: 12 370 82 00
Centermed
ul. św. Łazarza - Przychodnia
ul. św. Łazarza 14 | Kraków
07:00 - 20:00 | pon. - pt.
Punkt pobrań 07:00 - 10:00
Wizyty prywatne: 801 404 402
Telefon: 12 370 82 00
Korekcja małżowin usznych
ZABIEGI DOSTĘPNE W NASZEJ OFERCIE

Korekcja małżowin usznych - co to jest?

Korekcja uszu to zabieg z zakresu medycyny estetycznej nazywany także otoplastyką. Najczęściej korekcję małżowin usznych wykonuje się ze względów estetycznych, a efektem zabiegu jest przywrócenie prawidłowego wyglądu uszu.

 

Odstające, zbyt małe lub zbyt duże uszy dla wielu osób są źródłem kompleksów i stanowią duży problem natury estetycznej. Niedoskonałości w ich wyglądzie są trudne, a czasami niemożliwe do ukrycia, dlatego dla wielu osób zabieg chirurgicznej korekcji małżowin usznych jest jedyną szansą na pozbycie się problemu i tym samym zaakceptowanie własnego wyglądu.

 

Defekty w obrębie uszu mogą powodować u pacjenta dyskomfort psychiczny i skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Obecnie coraz więcej osób jest świadomych możliwości korekcji niedoskonałości w wyglądzie (w tym defektów uszu) i tym samym coraz więcej osób decyduje się na wykonanie zabiegów chirurgicznych pozwalających na skuteczne pozbycie się problemu.

 

Szczególną grupą pacjentów są dzieci, które ze względu na odmienny wygląd uszu mogą spotykać się z negatywnymi komentarzami ze strony rówieśników. W takich sytuacjach należy rozważyć konsultację z lekarzem specjalistą, który zaproponuje szybkie i skuteczne pozbycie się problemu.

Małżowina uszna - czym jest?

Małżowina uszna stanowi część ucha zewnętrznego. Jest fałdem skórnym, który obejmuje płytkę chrząstki sprężystej nadającej jej odpowiedni kształt i wygląd. Rolą małżowiny usznej jest odbieranie bodźców akustycznych ze środowiska zewnętrznego.

Korekcja małżowin usznych - jakie są wskazania do wykonania zabiegu?

Najczęstszym powodem wykonywania zabiegu korekcji uszu są odstające małżowiny uszne. Operacje z tego powodu przeprowadzane są zwłaszcza u dzieci. Oczywiście istnieje szereg innych wskazań do zabiegu. Wszystkie defekty kwalifikujące do korekcji uszu można podzielić na wrodzone oraz nabyte.

Wady wrodzone mogące stanowić wskazanie do operacji to:

 • mikrocja – brak części małżowiny usznej, uszy są małe i położone bardziej do przodu
 • anocja – całkowity brak rozwoju ucha zewnętrznego,
 • ucho satyra – charakteryzuje się spiczastym zakończeniem górnej części ucha
 • guzek Darwina – wystąpienie zgrubienia w miejscu górnej, tylnej części ucha,
 • zwinięcie małżowiny usznej – wada genetyczna polegająca na nieprawidłowej budowie anatomicznej małżowiny, w której ucho jest zwinięte na zewnątrz lub do wewnątrz.

Wady nabyte pojawiają się najczęściej w wyniku urazu, na przykład u sportowców uprawiających dyscypliny mocno kontaktowe jak boks czy rugby. Jednym z tego typu nabytych zniekształceń jest tzw. ucho zapaśnika (deformacja ucha zewnętrznego).

Korekcja małżowiny usznej przeciwwskazania

Zabieg korekcji małżowiny usznej nie jest wskazany w następujących przypadkach:

 • ciąża i karmienie piersią,
 • choroby nowotworowe i niektóre autoimmunologiczne zmiany skórne,
 • epilepsja,
 • skazy naczyniowe,
 • zaburzenia krzepliwości,
 • infekcje bakteryjne i wirusowe,
 • przeziębienie,
 • opryszczka,
 • trwająca lub niedawno zakończona antybiotykoterapia.

Korekcja małżowiny usznej - przygotowanie do zabiegu

Otoplastyka jak każdy zabieg musi być poprzedzona konsultacją lekarską, w czasie której po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i zbadaniu problemu podejmowana jest decyzja o kwalifikacji do zabiegu. W czasie wizyty ustalany jest w porozumieniu z pacjentem dokładny plan leczenia i przebieg zabiegu. Lekarz bierze pod uwagę preferencje pacjenta dotyczące wyglądu uszu po operacji. Zabiegi korekcyjne uszu zaliczane są do stosunkowo prostych zabiegów i nie wymagają skomplikowanego przygotowania. Istotne jest jednak wykonanie badań zleconych przez lekarza (najczęściej morfologia, anty-HCV, anty-HBs oraz układ krzepnięcia krwi) i dostosowanie się do pozostałych zaleceń. Wyniki zleconych badań należy zabrać ze sobą w dniu zabiegu.

Korekcja małżowiny usznej - przebieg zabiegu

Zabieg korekcji małżowiny usznej wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym (brak odczuwania bólu, dotyku oraz temperatury). Procedura trwa około 1-2 godzin w zależności od indywidualnego przypadku i powodu dla, którego wykonywana jest operacja. Istnieje wiele technik zabiegowych, które są stosowane w tego typu zabiegach, jednak żadna z nich nie jest uniwersalna. Elementami wspólnymi w większości zabiegów korekcji uszu są: wykonanie nacięcia skóry ucha (na przedniej lub tylnej jego powierzchni). 

 

W czasie najczęściej wykonywanego zabiegu uszu, jakim jest korekcja odstających małżowin lekarz wykonuje niewielkie nacięcie tuż za uchem a następnie zmniejszenia stopień odchylenia ucha od głowy. Zabieg może być wykonany na jednym lub na obu uszach.

 

Końcowy efekt zabiegu korekcji małżowin usznych widoczny jest po zakończeniu okresu rekonwalescencji (najczęściej po około 6 miesiącach).

Korekcja małżowiny usznej - zalecenia po zabiegu

W okresie rekonwalescencji po zabiegu należy stosować się do wszystkich zaleceń przekazanych przez lekarza.

 

Bezpośrednio po zabiegu zakazane jest spanie na boku. W pierwszym tygodniu od zabiegu pacjent nie powinien również moczyć rany (np. podczas mycia głowy). Mycie głowy zaleca się dopiero w 3-4 dobie po operacji. Po kilku dniach od zabiegu ma miejsce wymiana bandaży, a po około 2 tygodniach  usuwane są szwy. Przez kilka tygodni po operacji wskazane jest noszenie specjalistycznej opaski i unikanie aktywności fizycznej.

 

Należy pamiętać, że od właściwego stosowania się do zaleceń lekarza zależy efekt końcowy operacji. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących funkcjonowania i higieny po zabiegu należy skontaktować się z lekarzem, który wykonywał zabieg.

 

Termin wizyt kontrolnych po zabiegu wyznaczany jest przez lekarza.

Korekcja małżowin usznych - możliwe skutki uboczne

Korekcja uszu, choć uważana za małoinwazyjną wiąże się, jak każda interwencja chirurgiczna z pewnym ryzykiem wystąpienia zdarzeń niepożądanych. Do najczęściej wymienianych skutków ubocznych należą:

 • krwawienie z rany pooperacyjnej (najczęstsze powikłanie),
 • zakażenie obszaru operowanego i rozwój infekcji,
 • pojawienie się krwiaka,
 • zaburzenia czucia w obrębie ucha.

Wymienione wyżej objawy niepożądane występują rzadko, jednak w przypadku ich pojawienia się należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

 

Objawy takie jak obrzęk, zaczerwienienie, czy swędzenie w miejscu operowanym są rzeczą normalną i powinno ustąpić w ciągu kilku dni od zabiegu korekcji.

Korekcja małżowin usznych cena

Cena zabiegu uzależniona jest od rozległości zabiegu i koniecznych do zastosowania procedur medycznych. Koszty korekcji małżowin usznych ustalane są przez lekarza prowadzącego pacjenta. Zachęcamy do kontaktu w celu poznania szczegółów dotyczących oferty zabiegów na oddziale chirurgii plastycznej.

Znajdziesz nas tutaj
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
CENTRUM OBSŁUGI PACJENTA:
TEL. +48 801 404 402
TEL. +48 14 6 31 48 10
Napisz do nas