ZAPRASZAMY DO NASZYCH SPECJALISTÓW W KRAKOWIE

Labioplastyka

Centermed ul. św. Łazarza 14 | Kraków

Szpital | Przychodnia | Diagnostyka
Centermed
ul. św. Łazarza - Szpital
ul. św. Łazarza 14 | Kraków
07:00 - 20:00 | pon. - pt.
szpital@centermed.pl
Rejestracja: 801 404 402
Telefon: 12 370 82 00
Centermed
ul. św. Łazarza - Przychodnia
ul. św. Łazarza 14 | Kraków
07:00 - 20:00 | pon. - pt.
Punkt pobrań 07:00 - 10:00
Wizyty prywatne: 801 404 402
Telefon: 12 370 82 00
Labioplastyka
ZABIEGI DOSTĘPNE W NASZEJ OFERCIE

Labioplastyka co to jest?

Labioplastyka, czyli inaczej plastyka warg sromowych jest zabiegiem polegającym zmniejszeniu warg sromowych mniejszych lub większych z ich jednoczesnym wymodelowaniem. Nazwa zabiegu wywodzi się od łacińskiego określenia warg sromowych, czyli labia. Zabieg pozwala poprawić nie tylko wygląd warg sromowych, ale również ich funkcjonalność. Labioplastyka wykonywana jest w przypadku występowania zdeformowanych, asymetrycznych lub zbyt dużych warg sromowych.

 

Wargi sromowe pełnią funkcję fizjologiczną chroniąc przedsionek pochwy i ujście zewnętrzne cewki moczowej. Zwykle wargi sromowe mniejsze są schowane pod wargami większymi, ale nierzadko dochodzi do ich przerostu lub deformacji. Mogą wówczas wystawać poza szparę sromu, wywołując nie tylko dyskomfort psychiczny, ale również problemy podczas uprawiania sportu (np. jazdy konnej, jazdy na rowerze) lub współżycia seksualnego.

 

Defekty w obrębie warg sromowych mogą być wrodzone lub nabyte. Wrodzone to te wynikające z budowy anatomicznej. Defekty nabyte powstają na przykład po przebytych porodach, menopauzie, nawracających infekcjach, zaburzeniach hormonalnych, a także w wyniku procesów starzenia. Sam zabieg polega na wymodelowaniu warg sromowych zgodnie z preferencjami pacjentki.

Labioplastyka Kraków

Stosowane są dwie alternatywne metody labioplastyki – technika klasyczna „trim edge” lub technika klinowa „wedge”, a także modyfikacja drugiej wymienionej (tzw. “Z-technique”).

Metoda zabiegu jest wybierana przez lekarza prowadzącego z uwzględnieniem istniejących defektów i indywidualnych oczekiwań kobiety, co do wyglądu warg sromowych mniejszych po operacji. Od wyboru techniki operacji zależy bowiem końcowy efekt kosmetyczny – tj. wielkość i symetria warg sromowych mniejszych, a także ich zabarwienie, gładkość brzegu, czy kształt.

Labioplastyka - efekt zabiegu

Opisując efekt końcowy zabiegów labioplastyki warg sromowych mniejszych, najczęściej wykorzystuje się dwa terminy:

 • design typu ziarenko kawy – coffee bean

Najczęściej efekt ten jest otrzymywany w przypadku zastosowania techniki trim edge. Zastosowanie tej metody pozwala uzyskać efekt w postaci warg sromowych mniejszych o jednolitym, różowym zabarwieniu, gładkim brzegu i całkowicie lub prawie całkowicie skrywających się między wargami sromowymi większymi.

 • design typu naturalnie piękna – natural beauty

W tym przypadku pozostawia się wargi sromowe mniejsze nieco większe, tak aby były widoczne między wargami sromowymi większymi. W zależności od preferencji pacjentek stosowana jest w tym przypadku technika trim edge lub wedge. Technika klasyczna pozwala zlikwidować, zazwyczaj bardziej brunatne zabarwienie brzegu warg sromowych większych i/lub nieregularność ich brzegu. Z kolei technika wedge stosowana jest u pacjentek, które pragną zachować naturalne zabarwienie warg sromowych.


Czasami, aby dostosować efekt do preferencji pacjentki konieczne jest uzupełnienie labioplastyki warg sromowych mniejszych redukcją napletka łechtaczki. W niektórych przypadkach dla uzyskania pożądanych efektów operacji wykonywana jest także labioplastyka warg sromowych większych.

Labioplastyka Kraków - wskazania do zabiegu

Wskazaniami do wykonania labioplastyki są:

 • zdeformowane, zanikające lub niesymetryczne wargi sromowe,
 • ból oraz nawracające podrażnienia na skutek przerostu warg sromowych,
 • chęć poprawy estetyki miejsc intymnych,
 • uczucie dyskomfortu związane z przerostem warg sromowych pojawiające się w codziennym funkcjonowaniu.

Labioplastyka przeciwwskazania do zabiegu

Przeciwwskazaniami do wykonania labioplastyki są:

 • infekcja pochwy bądź sromu,
 • uczulenie na leki stosowane przy znieczuleniu,
 • zaburzenia krzepliwości krwi,
 • choroba nowotworowa w okolicy narządów płciowych,
 • ciąża lub okres karmienia piersią,
 • miesiączka i inne krwawienia z pochwy (zabiegi ginekologiczne wykonuje się po miesiączce, nigdy przed lub w jej trakcie),
 • nieprawidłowy wynik cytologii,
 • okres połogu.

Labioplastyka jak i czy trzeba się przygotować

Pacjentka otrzymuje od lekarza podczas kwalifikacji poprzedzającej zabieg komplet zaleceń związanych z przygotowaniem do labioplastyki. W tygodniu poprzedzającym zabieg nie można stosować:

 • preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy (np. aspiryna),
 • leków przeciwkrzepliwych,
 • witaminy A i witaminy E.

Należy również ograniczyć palenie, które negatywnie wpływa na późniejszy proces gojenia się rany.

 

Należy wykonać podstawowe badania krwi zlecone przez specjalistę i wyniki zabrać ze sobą w dniu zgłoszenia się do szpitala. Przed zabiegiem należy wykonać szczegółowe badania ginekologiczne, w tym cytologię

 

Jeśli labioplastyka wykonywana jest w asyście anestezjologa – na zabieg należy zgłosić się na czczo (bez jedzenia i picia przez 6 godzin poprzedzających zabieg).

Labioplastyka Kraków - przebieg zabiegu

Zabieg labioplastyki trwa od 60 do 120 minut, w zależności od jego rozległości. Rodzaj znieczulenia zależy głównie od preferencji pacjentki. Labioplastyka może być przeprowadzana w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym lub w znieczuleniu miejscowym. W przypadku wyboru techniki trim edge – lekarz usuwa nadmiar tkanki z zewnętrznej krawędzi jednej lub obu stron warg sromowych mniejszych, aby je wyrównać. Jeśli zabieg wykonywany jest drugą metodą – wedge – operator usuwa fragment tkanki w kształcie klina z wewnętrznych obszarów jednej lub obu stron warg sromowych mniejszych.

 

Labioplastyka najczęściej wykonywana jest jako zabieg w trybie “jednego dnia” – pacjentki opuszczają szpital w tym samym dniu, w którym wykonano labioplastykę. Zdarzają się jednak sytuacje, w których pacjentka zostaje w szpitalu do dnia kolejnego. Dotyczy to głównie kobiet przyjeżdżających na zabieg z zagranicy lub dalszych lokalizacji w kraju.

 

Pierwsze efekty labioplastyki są widoczne od razu po wykonaniu zabiegu. Na ostateczny wygląd warg sromowych należy jednak poczekać do momentu aż rany całkowicie się zagoją.

Labioplastyka postępowanie po zabiegu

Pacjentka jest wypisywana z oddziału szpitalnego z zestawem zaleceń dotyczących postępowania w okresie rekonwalescencji po zabiegu. Proces gojenia i czas powrotu do normalnego funkcjonowania zależy głównie od indywidualnych predyspozycji pacjentki i stosowania się do zaleceń lekarza prowadzącego. Należy pamiętać, że zasinienie, opuchlizna i ból po zabiegu są czymś normalnym przy większości operacji i ustępują samoistnie w ciągu kilku dni. Całkowite zagojenie miejsca operowanego następuje w ciągu około miesiąca od labioplastyki. W większości przypadków nie jest konieczne stosowanie leków przeciwbólowych.

 

Podstawowe zalecenia po labioplastyce:

 • szczególnie staranna higiena intymna – po każdym skorzystaniu z toalety należy delikatnie przemyć okolice intymne,
 • rezygnacja z obcisłej bielizny i opinających ubrań,
 • regularne przyjmowanie zaleconych przez ginekologa leków,
 • stosowanie zimnych okładów łagodzących dyskomfort i przyspieszających proces gojenia rany,
 • przez około 6 tygodni po zabiegu prowadzenie oszczędnego trybu życia i rezygnacja z uprawiania sportów tj. jazda konna, jazda na rowerze,
 • rezygnacja ze współżycia na około 4 tygodnie po labioplastyce.

Labioplastyka należy do zabiegów bezpiecznych, jednak jak każdy zabieg chirurgiczny wiąże się z możliwością wystąpienia skutków ubocznych. Powikłania po labioplastyce są rzadkie i obejmują głównie przedłużone gojenie rany lub zakażenia.

Labioplastyka Kraków

Zabiegi labioplastyki wykonywane są przez zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem i przy użyciu najnowszych technik chirurgicznych. Na oddział ginekologii trafiają pacjentki z całego kraju, a nierzadko również z zagranicy.

 

Cena labioplastyki ustalana jest podczas konsultacji ginekologicznej w zależności od wskazań medycznych i zakresu zabiegu.

Znajdziesz nas tutaj
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
CENTRUM OBSŁUGI PACJENTA:
TEL. +48 801 404 402
TEL. +48 14 6 31 48 10
Napisz do nas