ZAPRASZAMY DO NASZYCH SPECJALISTÓW W KRAKOWIE

Operacje stulejki

Centermed ul. św. Łazarza 14 | Kraków

Szpital | Przychodnia | Diagnostyka
Centermed
ul. św. Łazarza - Szpital
ul. św. Łazarza 14 | Kraków
07:00 - 20:00 | pon. - pt.
szpital@centermed.pl
Rejestracja: 801 404 402
Telefon: 12 370 82 00
Centermed
ul. św. Łazarza - Przychodnia
ul. św. Łazarza 14 | Kraków
07:00 - 20:00 | pon. - pt.
Punkt pobrań 07:00 - 10:00
Wizyty prywatne: 801 404 402
Telefon: 12 370 82 00
Operacja stulejki
ZABIEGI DOSTĘPNE W NASZEJ OFERCIE

Operacje stulejki co to jest?

Stulejka, czyli wąski przyklejony napletek, to schorzenie, które dominuje w pierwszych latach życia chłopca. W przypadku dzieci jest to stan fizjologiczny i wynika z rozwoju prącia. W pierwszych latach życia chłopca żołądź jest ściśle połączona z wewnętrzną blaszką napletka. W większości przypadków stulejka samoistnie nabierze elastyczności i odklei się. Wiek, w którym dochodzi do tej transformacji jest różny. W większości przypadków ma to miejsce w pierwszych latach życia. Zdarzają się jednak sytuacje (również prawidłowe), kiedy taka transformacja jest opóźniona i zachodzi dopiero u nastolatków. Dzieje się to jednak bez konieczności interwencji chirurgicznej, czasami jedynie z pomocą zaleconych przez lekarza maści sterydowych.

 

Większość nabytych stulejek u dzieci ma cechy zarostowego zapalenia napletka i żołędzi, które jest schorzeniem dermatologicznym. W większości przypadków dobrze reaguje na leczenia maściami sterydowymi i nie ma konieczności poważniejszej interwencji.

Usunięcie stulejki Kraków - kiedy przeprowadza się zabieg?

Zabieg usunięcia stulejki wykonuje się u chłopców powyżej 8 roku życia. Nie warto wykonywać zabiegu na siłę, przed tym okresem, ponieważ nadal jest duże prawdopodobieństwo, że napletek poszerzy się w sposób naturalny, bez konieczności operacji. Zabiegi przeprowadzane u dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym często są nieskuteczne, a napletek przykleja się ponownie, dodatkowo bez konkretnych wskazań, nie ma potrzeby interwencji i przyspieszania naturalnego procesu.

 

Napletek należy odkleić przed okresem dojrzewania. We wskazanych medycznie przypadkach wykonuje się zabieg wcześniej. Ma to miejsce tylko, gdy występują jednoznaczne objawy kliniczne. Mogą to być takie stany, jak nawracające zakażenia układu moczowego, zapalenia napletka i żołędzi lub trudności w oddawaniu moczu z rozdęciem napletka w trakcie próby tej czynności. O sposobie leczenia każdorazowo decyduje lekarz.

 

U 4 letnich chłopców można zastanowić się nad zastosowaniem maści sterydowej zgodnie z zaleceniami lekarza. U większości pacjentów zastosowanie takiej maści prowadzi do poszerzenia napletka i stwarza warunki do dalszego samoistnego lub delikatnie wspomaganego odklejania.

Zabieg stulejki Kraków - krótkie wędzidełko i częściowa stulejka

Operacje stulejki częściowej (zwykle z towarzyszącym krótkim wędzidełkiem) wykonuje się często u nastolatków i młodych dorosłych. Zabieg odbywa się również w znieczuleniu ogólnym z miejscowym znieczuleniem całego prącia. Usunięcie stulejki polega na przecięciu wędzidełka, podłużnym przecięciu zwężającego się pierścienia na grzbiecie prącia i następnie poprzecznym jego zszyciu.

Zabieg stulejki Kraków - jak przebiega?

Operacje stulejki (jeśli już są konieczne) przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Znieczulenie trwa 25 minut, a stosowane równocześnie znieczulenie miejscowe prącia działa około 6 do 8 godzin.

 

Celem zabiegu jest odsłonięcie żołędzi. Zabieg polega na odcięciu zwężonego pierścienia napletka i jego poszerzeniu, które wykonuje się przez miejscową plastykę skóry. Napletek, choć skrócony ma pozostać. Zdarza się, że niekiedy plastyka staje się obrzezaniem – to w jakim stopniu napletek jest skracany zależne jest od przypadku medycznego (jego pierwotna długość, stopień zwężenia i długość zwężonej strefy, a także od stopnia zajęcia skóry przez liszaj twardzinowy). W czasie zabiegu stosowane są szwy rozpuszczalne, nie wymagają usunięcia i samoistnie wypadają po upływie około 6 tygodni od zabiegu.

 

Jeśli jest to konieczne, przez 1-2 dni po zabiegu podawane są leki przeciwbólowe (paracetamol). Opatrunek utrzymywany jest do 2 dni. Następnie wskazane jest moczenie prącia w rivanolu (jest to płyn o działaniu przeciwbakteryjnym stosowany do odkażania skóry), a także przymoczki lub nasiadówki w wywarze z kory dębu. Kontrolna wizyta po zabiegu odbywa się zgodnie z terminem wyznaczonym przez lekarza, najczęściej po około 3 tygodniach od operacji.

Usuwanie stulejki Kraków możliwe skutki uboczne

Nadmierna i zbyt wczesna ingerencja fizjologicznej stulejki (często bez uzasadnienia) może prowadzić do ponownego sklejenia z żołędzią, powstawania blizn na szczycie wąskiego, kruchego i popękanego napletka.

Usuwanie stulejki Kraków

Oddział urologii dziecięcej w naszym Szpitalu posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Leczenie operacyjne stulejki (we wskazaniach medycznych) możliwe jest dzięki temu bezpłatnie w ramach finansowania z Funduszu.

Zabieg stulejki prywatnie

Pacjenci, którzy nie mogą skorzystać z finansowania w ramachu Narodowego Funduszu Zdrowia mają możliwośc wykonania zabiegu prywatnie – jeśli jest to medycznie wskazane. W celu konsultacji przypadku medycznego i poznania szczegółów zabiegu zachęcamy do kontaktu z urologiem dziecięcym w przyszpitalnej poradni.

Znajdziesz nas tutaj
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
CENTRUM OBSŁUGI PACJENTA:
TEL. +48 801 404 402
TEL. +48 14 6 31 48 10
Napisz do nas