ZAPRASZAMY DO NASZYCH SPECJALISTÓW W KRAKOWIE

Podnoszenie piersi – mastopeksja

Centermed ul. św. Łazarza 14 | Kraków

Szpital | Przychodnia | Diagnostyka
Centermed
ul. św. Łazarza - Szpital
ul. św. Łazarza 14 | Kraków
07:00 - 20:00 | pon. - pt.
szpital@centermed.pl
Rejestracja: 801 404 402
Telefon: 12 370 82 00
Centermed
ul. św. Łazarza - Przychodnia
ul. św. Łazarza 14 | Kraków
07:00 - 20:00 | pon. - pt.
Punkt pobrań 07:00 - 10:00
Wizyty prywatne: 801 404 402
Telefon: 12 370 82 00
Podnoszenie piersi - mastopeksja
ZABIEGI DOSTĘPNE W NASZEJ OFERCIE

Mastopeksja co to jest?

Mastopeksja, nazywana inaczej liftingiem piersi to zabieg polegający na podniesieniu nadmiernie wiotkich, opadniętych piersi poprawiając tym samym ich wygląd. O opadaniu piersi można mówić, gdy objętość miąższu gruczołu uległa redukcji, ale nie obkurczyła się skóra i elementy wspierające.

 

Mastopeksja jest operacją z zakresu medycyny estetycznej, która staje się coraz popularniejsza także w naszym kraju.

 

Na zabieg podniesienia piersi najczęściej decydują się kobiety, które są niezadowolone z kształtu swoich piersi. Do zmian w ich wyglądzie może się przyczyniać wiele czynników. Piersi kobiety mogą tracić swój pierwotny kształt w wyniku ciąży, karmienia piersią, jak również po znacznej utracie masy ciała. Wygląd piersi ulega zmianie również w wyniku zmian związanych z procesami starzenia.

Mastopeksja w jakim celu wykonuje się zabieg?

W prawidłowych warunkach dolna granica piersi znajduje się w okolicy fałdu podpiersiowego (na wysokości VI żebra). Wraz z utratą elastyczności skóry piersi mogą ulec deformacji, stracić swój kształt, jędrność i zacząć opadać.

 

Stopień opadania piersi można określić stosując trzystopniową skalę Regnaulta. Ocenia się w ten sposób pozycję brodawki sutkowej w stosunku do fałdu podpiersiowego (pacjentka w pozycji stojącej). Zgodnie ze skalą wyróżnia się następujące stopnie opadania piersi:

I – brodawka na poziomie fałdu

II – brodawka nieco poniżej, ale powyżej dolnego konturu piersi (do 3 cm od bruzdy fałdu podpiersiowego)

III – brodawka znacznie poniżej fałdu i konturu piersi (powyżej 3 cm od fałdu podpiersiowego).

 

Za pomocą operacji podnoszenia piersi chirurdzy są w stanie osiągnąć następujące efekty:

  • ujędrnić płaskie i nadmiernie wydłużone piersi
  • poprawić położenie otoczki sutkowej (jeśli np. jest skierowana w dół)
  • zmniejszyć rozmiar otoczki sutkowej
  • usunąć nadmiar wiotkiej skóry z okolic otoczki sutkowej

 

Mastopeksję niekiedy można łączyć z zabiegami powiększania piersi lub ich redukcji.

Podnoszenie piersi - wskazania do zabiegu

Wśród wskazań do zabiegu liftingu piersi należy wymienić:

  • zwiotczenie piersi (np. w wyniku procesów starzenia lub długotrwałego karmienia piersią)
  • szybką redukcję masy ciała i, związany z tym, nadmiar skóry
  • znaczną asymetrię piersi
  • potrzebę częściowej redukcji gruczołu piersiowego.

Mastopeksja - przeciwwskazania do zabiegu

Przeciwwskazaniami do operacji podnoszenia piersi są:

  • ciąża
  • karmienie piersią
  • zaburzenia krzepnięcia krwi
  • niewyrównane choroby przewlekłe (cukrzyca, choroby serca, nadciśnienie tętnicze)
  • podejrzenie zmian nowotworowych w obrębie piersi.

Lekarz przed kwalifikacją do mastopeksji musi wykluczyć występowanie wymienionych przeciwwskazań, które mogą skutkować zwiększeniem ryzyka powikłań po zabiegu.

Mastopeksja - jak przygotować się do zabiegu

Jak w przypadku każdego zabiegu również mastopeksja poprzedzona jest kwalifikacją lekarską. W czasie wizyty lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem oraz badanie przedmiotowe. Na ich podstawie określa zaawansowanie problemu i dobiera sposób leczenia. Po zakwalifikowaniu do zabiegu pacjentce przedstawiane jest przygotowanie do operacji. Lekarz zleca też wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych (m.in. morfologii krwi), których wyniki należy zabrać ze sobą w dniu zabiegu.

 

Przed zabiegiem należy odstawić leki rozrzedzające krew (np. aspiryna), wyroby tytoniowe i alkohol.

 

W dniu operacji pacjentka zgłasza się do szpitala na czczo (bez jedzenia i picia przez 6 godzin poprzedzających zabieg).

Podnoszenie piersi Kraków - jak przebiega zabieg?

Mastopeksja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Zabieg trwa około 3-4 godzin. Pierwszym etapem operacji jest wykonanie nacięć (najczęściej w wykonuje się je dookoła otoczki sutkowej i pionowo w dół do końca fałdu podpiersiowego). W następnym etapie operator unosi pierś i zmienina położenie sutka i otoczki na bardziej naturalne. W przypadku, gdy otoczki sutkowe są nadmiernie powiększone, aby uzyskać bardziej naturalny wygląd piersi, w trakcie zabiegu możliwe jest zmniejszenie ich rozmiaru. Po zakończeniu zakładane są szwy. Rozległość blizny pooperacyjnej zależy przede wszystkim od rodzaju wykonanego nacięcia. Należy zdawać sobie sprawę, że pierś po zabiegu mastopeksji może wciąż zmieniać swój kształt pod wpływem nagłych wahań wagi czy w związku ze starzeniem się.

Podnoszenie piersi - zalecenia po zabiegu

Do kwestii czasu hospitalizacji po zabiegu mastopeksji należy podejść indywidualnie. Okres po jakim pacjentka może opuścić szpital zawsze jest decyzją lekarza prowadzącego.

 

Założony na piersi opatrunek należy ściągnąć po okresie 1-2 tygodni od operacji. W celu podtrzymania efektu i ustabilizowania piersi przez około 6 tygodni od zabiegu należy nosić specjalny biustonosz kompresujący. 

 

W okresie rekonwalescencji po operacji istotna jest również odpowiednia pozycja w czasie snu. Przez pierwsze kilka dni po mastopeksji pacjentka powinna unikać spania na boku. Ważne jest również pilnowanie, aby nie spać w pozycji na brzuchu przez około 2 miesięcy. W czasie snu głowa powinna być uniesiona za pomocą poduszek.

 

Przez pierwsze tygodnie po operacji należy zrezygnować z aktywności fizycznej. Po około 2 miesiącach można podjąć próby powrotu do aktywności fizycznej – pamiętając, aby intensywność treningów była zwiększana stopniowo.

Mastopeksja Kraków - możliwe skutki uboczne

Zabieg podnoszenia piersi jak każda ingerencja chirurgiczna wiąże się z ryzykiem pojawienia się powikłań. Większość z nich występuje jednak rzadko i zanika samoistnie w niedługim czasie po zabiegu. Do najczęściej występujących skutków ubocznych po mastopeksji zalicza się:

  • krwawienie (występuje rzadko)
  • zaburzenia gojenia się rany pooperacyjnej
  • infekcje (występują rzadko)
  • zaburzenia czucia w obrębie skóry na piersiach (ustępujące najczęściej po kilku miesiącach od zabiegu)

Podnoszenie piersi cena

Cena zabiegu mastopeksji ustalana jest indywidualnie przez lekarza specjalistę na podstawie rozległości zabiegu i koniecznych do zastosowania procedur medycznych. W celu zapoznania się z ofertą zachęcamy do kontaktu z placówką.

Znajdziesz nas tutaj
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
CENTRUM OBSŁUGI PACJENTA:
TEL. +48 801 404 402
TEL. +48 14 6 31 48 10
Napisz do nas