ZAPRASZAMY DO NASZYCH SPECJALISTÓW W KRAKOWIE

Usuwanie migdałków – adenotomia

Centermed ul. św. Łazarza 14 | Kraków

Szpital | Przychodnia | Diagnostyka
Centermed
ul. św. Łazarza - Szpital
ul. św. Łazarza 14 | Kraków
07:00 - 20:00 | pon. - pt.
szpital@centermed.pl
Rejestracja: 801 404 402
Telefon: 12 370 82 00
Centermed
ul. św. Łazarza - Przychodnia
ul. św. Łazarza 14 | Kraków
07:00 - 20:00 | pon. - pt.
Punkt pobrań 07:00 - 10:00
Wizyty prywatne: 801 404 402
Telefon: 12 370 82 00
Usuwanie migdałków - adenotomia
ZABIEGI DOSTĘPNE W NASZEJ OFERCIE

Adenotomia co to jest?

Adenotomia jest zabiegiem laryngologicznym polegającym na usunięciu (przycięciu) migdałka gardłowego, nazywanego inaczej III migdałkiem. Zabieg stosowany jest w przypadku jego patologicznego przerostu.

 

Migdałek gardłowy jest znajdującym się u szczytu części nosowej gardła skupiskiem tkanki chłonnej. Z wiekiem ulega on zanikowi, chociaż u niektórych osób w dorosłości obecne są jego pozostałości. Oprócz migdałka gardłowego w jamie ustnej znajdują się także migdałki podniebienne, migdałek językowy oraz migdałki trąbkowe. Stanowią one bardzo ważny element układu odpornościowego, chroniąc organizm przed patogenami takimi jak grzyby, wirusy, czy bakterie.

 

Przerost migdałka gardłowego może być fizjologiczny (np. przy stanach zapalnych gardła), który jest odwracalny i nie powoduje problemów z drożnością dróg oddechowych. Takie naturalne przerastanie migdałka gardłowego po kontakcie z patogenami obserwuje się najczęściej u dzieci między 1. a 3. rokiem życia, a swoje największe rozmiary migdałek gardłowy osiąga między 3. a 7. rokiem życia. Migdałek może jednak przerastać patologicznie. Do takiego przerostu dochodzi najczęściej w wyniku przewlekłych infekcji górnych dróg oddechowych. Długotrwała stymulacja migdałka gardłowego, mogą prowadzić do trwałego przerostu. W takiej sytuacji migdałek jest przeszkodą, która upośledza drożność nosa.

Czy zawsze konieczne jest usuwanie migdałków?

Dziecko z podejrzeniem przerostu migdałka gardłowego powinno być skonsultowane przez lekarza laryngologa, który po dokładnym zbadaniu pacjenta może postawić rozpoznanie przerostu migdałków i zalecić dalsze leczenie.

 

Przerost migdałka gardłowego ma tendencję do samoistnego ustępowania, dlatego leczenie podejmuje się tylko u dzieci, u których występują utrudniające funkcjonowanie objawy kliniczne. Jeśli mamy do czynienia z niezbyt powiększonym migdałkiem lekarz i lekkimi objawami przerostu migdałka gardłowego wystarczające może się okazać leczenie zachowawcze. Dotyczy to zwłaszcza dzieci poniżej 4 roku życia, gdy przerost migdałka nie zaburza przepływu powietrza przez drogi oddechowe. W takich przypadkach wśród zaleceń może pojawić się przyjmowanie leków przeciwobrzękowych i przeciwzapalnych, a także kropli udrażniających i oczyszczających nos. Jeśli objawy przerostu migdałka są znacznie nasilone zalecane jest leczenie zabiegowe polegające na usunięciu trzeciego migdałka.

Usuwanie migdałków w Krakowie - w jakim celu stosuje się adenotomię?

Nieprawidłowy przerost trzeciego migdałka wiąże się z pojawieniem szeregu dolegliwości, które nierzadko utrudniają codzienne funkcjonowanie. Do najczęstszych objawów przerostu migdałka gardłowego zalicza się:

  • poważne trudności w oddychaniu przez nos,
  • oddychanie przez usta zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy,
  • występowanie bezdechów sennych,
  • chrapanie,
  • wady zgryzu,
  • zmiana barwy głosu,
  • wyraźne mówienie przez nos,
  • częste i nawracające infekcje dróg oddechowych i gardła,
  • zespół podłużnej twarzy (twarz adenoidalna),
  • niedosłuch, czasami połączony również z zaburzeniami mowy.

 

Bezwzględnymi wskazaniami do adenotomii są objawy zespołu obturacyjnego bezdechu sennego, niedrożność nosa, a także stałe oddychanie przez usta. Wskazaniami względnymi są współistnienie przerostu migdałka gardłowego z wysiękowym zapaleniem ucha środkowego, przewlekłym ropnym zapaleniem ucha środkowego, nawracającym ostrym zapaleniem ucha środkowego, nawracającym zapaleniem zatok, nawracającym zapaleniem gardła i dolnych dróg oddechowych, a także nieprawidłowe ukształtowanie twarzoczaszki.

 

Leczenie zabiegowe stosuje się najczęściej u pacjentów w wieku 5-6 lat, u których występuje silne nasilenie objawów.

Usuwanie migdałków w Krakowie - jak i czy trzeba się przygotować?

 

Przed zabiegiem należy wykonać zlecone przez lekarza specjalistę badania (najczęściej jest to grupa krwi i układ krzepnięcia). Ważne, aby wyniki zabrać ze sobą w dniu operacji i przedstawić je w rejestracji.

 

W dniu zabiegu należy zgłosić się z do Szpitala około 30 minut przed wyznaczoną godziną operacji i udać się do rejestracji. Po dopełnieniu formalności związanych z przyjęciem pacjent udaje się w obecności jednego rodzica na oddział szpitalny. Przed rozpoczęciem zabiegu odbywa się rozmowa z lekarzem prowadzącym, a następnie z anestezjologiem.

 

Ostatni posiłek musi zostać spożyty 6 godzin przed zabiegiem. Należy też unikać podawania płynów na trzy godziny przed operacją.

Usuwanie migdałków w Krakowie - jak przebiega zabieg adenotomii

Zabieg adenotomii trwa około 15-20 minut i przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym (narkoza). Przerośnięty migdałek gardłowy usuwa się specjalnym narzędziem wprowadzonym do nosogardzieli. Ważna jest ocena czy cały migdałek został usunięty. Rana po zabiegu samoistnie się zasklepia, dlatego nie ma potrzeby zakładania szwów.

Adenotomia - przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań do zabiegu adenotomii (jak również tonsyloktomii i tonsylektomii) wymienia się:

  • wady anatomiczne (rozszczep podniebienia, rozdwojenie języczka, krótkie podniebienie),
  • zaburzenia układu krzepnięcia,
  • zaburzenia nerwowo-mięśniowe,
  • choroby ogólnoustrojowe,
  • zły stan ogólny pacjenta.

Jak funkcjonować po zabiegu - zalecenia po adenotomii

Przez pierwsze godziny po zabiegu pacjentowi nie wolno jeść ani pić. Po około 4 h od zabiegu można się napić niewielkiej ilości chłodnego napoju. Po około 6 h pacjent może spożyć pierwszy lekki posiłek. Częstym zaleceniem po zabiegu usunięcia migdałków jest spożywanie lodów i jogurtów. które mogą złagodzić dolegliwości bólowe i trudności w połykaniu. W pierwszych dniach po zabiegu należy unikać spożywania gorących, pikantnych potraw.

 

Po zabiegu pacjent zgłasza się na wizytę kontrolną po zabiegu zgodnie z terminem wyznaczonym przez lekarza prowadzącego.

Usuwanie migdałków - jakie skutki uboczne mogą wystąpić?

Adenotomia, jak każda operacja obarczona jest pewnym ryzykiem wystąpienia powikłań. W tym przypadku występują one jednak stosunkowo rzadko. Wśród skutków ubocznych zabiegu usunięcia trzeciego migdałka wymienia się:

  • krwawienie, które może wystąpić w czasie zabiegu, bezpośrednio po niej lub nawet kilka dni po operacji,
  • bóle gardła,
  • ból przy przełykaniu,
  • zaburzenia głosu,
  • obrzęk języczka i podniebienia miękkiego,
  • duszności.

 

Usunięty migdałek może odrosnąć, jeśli po zabiegu pozostała nawet niewielka ilość. Taka sytuacja zdarza się jednak stosunkowo rzadko.

Adenotomia Kraków - koszt zabiegu

To, ile kosztuje adenotomia zależne jest od przypadku medycznego i koniecznych do zastosowania procedur medycznych. Cena ustalana jest indywidualnie przez lekarza. Zachęcamy do kontaktu z placówką w celu poznania szczegółów oferty.

Znajdziesz nas tutaj
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
CENTRUM OBSŁUGI PACJENTA:
TEL. +48 801 404 402
TEL. +48 14 6 31 48 10
Napisz do nas