Występowanie asymetrii w różnych częściach naszego ciała, w tym w obrębie twarzy jest czymś naturalnym i w normalnych sytuacjach większość różnic na pierwszy rzut oka jest praktycznie niezauważalna. Zdarzają się jednak sytuacje, że rozbieżności w wyglądzie części ciała po prawej i lewej stronie są na tyle duże, że stanowią dla pacjenta poważny defekt estetyczny. Widoczne asymetrie, zwłaszcza te dotyczące twarzy mogą być źródłem kompleksów, które skutecznie odbierają radość z życia codziennego.
Na szczęście w dzisiejszych czasach wiele defektów w wyglądzie można skorygować przy pomocy zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Nie Inaczej jest w przypadku asymetrii twarzy – zarówno tych wrodzonych, jak i powstałych w wyniku urazu mechanicznego lub choroby.
W przypadku mniejszych deformacji często wystarczające okazują się drobne zabiegi medycyny plastycznej, polegające na przykład na wstrzyknięciu w odpowiednie obszary twarzy substancji, wyrównujących asymetrie. Dla wielu pacjentów rezultaty osiągnięte w ten sposób są wystarczające. Wadą tego typu rozwiązań jest jednak czasowość działania. Najczęściej dla podtrzymania efektu należy je powtarzać co kilka lub kilkanaście miesięcy. Przy znacznej asymetrii twarzy najlepszym rozwiązaniem może okazać się chirurgiczna korekcja asymetrii twarzy.
Asymetrie twarzy mogą występować z różnych przyczyn. Duże rozbieżności mogą być wywołane czynnikami genetycznymi (są to asymetrie wrodzone), a także powstawać na skutek urazu mechanicznego, wad zgryzu, porażenia nerwu twarzowego (dochodzi wtedy najczęściej do opadania kącika ust i/lub opadania powieki), udaru lub stanów zapalnych mózgu. Asymetria twarzy może powstać również jako efekt uboczny źle lub zbyt często wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. Dodatkowo warto zdawać sobie sprawę, że istnieją pewne złe nawyki, które mogą dodatkowo pogłębiać istniejącą już asymetrię. Są to na przykład:
Zdarzają się sytuacje, w których zabieg korekcji asymetrii wrodzonych i pourazowych nie są wskazane. Zabiegów likwidujących nierówności twarzy nie powinno się wykonywać w sytuacji, gdy u pacjenta występuje:
Przeciwwskazaniem do zabiegu jest również ciąża i okres karmienia piersią.
Proces diagnostyki i leczenia asymetrii twarzy rozpoczyna się zawsze od konsultacji lekarskiej z chirurgiem plastycznym. W czasie konsultacji specjalista ocenia zaawansowanie problemu a także wspólnie z pacjentem planuje przebieg leczenia i oczekiwane efekty końcowe. Wykonywane są pomiary proporcji twarzy. O patologicznej różnicy mówi się gdy wynosi więcej 3 mm i 5 stopni. Aby uzyskać lepsze efekty leczenia chirurg plastyczny może zalecić pacjentowi dodatkową konsultację u lekarza innej specjalizacji (na przykład do ortodonty w sytuacji, w której przyczyną asymetrii jest wada zgryzu).
Jeśli pacjent zostanie wstępnie zakwalifikowany do zabiegu zlecane są badania diagnostyczne, które pozwolą lekarzowi ocenić stan ogólny pacjenta i wykryć ewentualne nieprawidłowości mogące stanowić przeciwwskazanie do leczenia.
Dokładne zalecenia dotyczące przygotowania do zabiegu korekcji asymetrii twarzy są pacjentowi przekazywane przez chirurga plastycznego.
Czas trwania, dokładny przebieg i zastosowane znieczulenie stosowanego w czasie korekcji asymetrii twarzy zależy od rodzaju i stopnia problemu z jakim zmaga się pacjent. Ponieważ każdy przypadek medyczny jest inny, do planowania zabiegu należy podejść indywidualnie. Chirurg na podstawie wskazań medycznych wybiera taką technikę zabiegu, która pozwoli uzyskać najlepszy i najdłużej utrzymujący się efekt (zgodny z preferencjami pacjenta co do wyglądu twarzy po zakończeniu leczenia).
Czas powrotu do codziennej aktywności i zalecenia, których powinien przestrzegać pacjent po korekcji twarzy zależą przede wszystkim od wybranej przez chirurga plastycznego techniki zabiegowej.
Jak po każdej interwencji chirurgicznej, występuje pewne ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Każda z technik leczenia asymetrii twarzy charakteryzuje się innym ryzykiem powikłań. Jednym ze skutków niepożądanych operacji – bez względu na wybraną technikę, jest niezadowolenie pacjenta z efektu końcowego korekcji.
Cena zabiegu korekcji asymetrii wrodzonych i pourazowych wszystkich regionów twarzy ustalana jest indywidualnie przez lekarza prowadzącego w zależności od rodzaju, zakresu zabiegu i zastosowanych technik leczenia. Zachęcamy do kontaktu w celu zapoznania się z ofertą oddziału chirurgii plastycznej.