ZAPRASZAMY DO NASZYCH SPECJALISTÓW W KRAKOWIE

Lifting twarzy i szyi

Centermed ul. św. Łazarza 14 | Kraków

Szpital | Przychodnia | Diagnostyka
Centermed
ul. św. Łazarza - Szpital
ul. św. Łazarza 14 | Kraków
07:00 - 20:00 | pon. - pt.
szpital@centermed.pl
Rejestracja: 801 404 402
Telefon: 12 370 82 00
Centermed
ul. św. Łazarza - Przychodnia
ul. św. Łazarza 14 | Kraków
07:00 - 20:00 | pon. - pt.
Punkt pobrań 07:00 - 10:00
Wizyty prywatne: 801 404 402
Telefon: 12 370 82 00
Lifting twarzy i szyi
ZABIEGI DOSTĘPNE W NASZEJ OFERCIE

Lifting twarzy i szyi co to jest?

Lifting twarzy (inaczej facelift) to jeden z najpopularniejszych zabiegów z dziedziny medycyny plastycznej. Termin lifting pochodzi od angielskiego czasownika lifting, oznaczającego unoszenie, dźwiganie, podnoszenie. W medycynie estetycznej terminem tym określa się zabiegi mające na celu naciągnięcie i uniesienie skóry twarzy w kierunku górno-tylnym, czasami z częściowym usunięciem jej nadmiaru, aby w efekcie odmłodzić twarz i skorygować jej rysy.

Lifting twarzy i szyi w jakim celu wykonuje się zabieg

W wyniku naturalnych procesów starzenia skóra traci swą elastyczność (zawiera coraz mniej kolagenu i elastyny), na twarzy pojawiają się zmarszczki i nieestetyczne bruzdy. Zmienia się też ogólny owal twarzy — w okolicy żuchwy gromadzi się nadmiar zwiotczałej skóry (tzw. “chomiki”), usta i brwi pozbawione są dawnego kształtu, a powieki wraz z policzkami zaczynają nieestetycznie opadać. Choć zmiany te są elementem naturalnego procesu, nie każdy je akceptuje. Wiele osób w wyniku tych zmian może zmagać się z kompleksami i pogorszonym samopoczuciem. Medycyna estetyczna daje szansę na poprawę wyglądu i odmłodzenie twarzy, pozbycie się dostrzeganych, nieestetycznych defektów i co za tym idzie ponowne zaakceptowanie siebie.

 

Nieinwazyjne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej mogą pomóc, ale ich efekt jest krótkotrwały. Najbardziej skutecznym sposobem radzenia sobie z problemem utraty elastyczności skóry i następstw starzenia widocznych na twarzy jest chirurgiczny lifting szyi i twarzy. Lifting szyi najczęściej jest elementem liftingu twarzy.

 

Zabieg liftingu może polegać na niewielkiej, małoinwazyjnej korekcie lub bardziej złożonej procedurze, czyli operacji obejmującej obejmującej lifting twarzy oraz szyi. Zaawansowany lifting twarzy obejmuje napięcie skóry, przemieszczenie i naciągnięcie mięśni twarzy oraz szyi, a także powięzi mięśni.

 

Efektem końcowym liftingu twarzy jest podniesienie i naciągnięcie zwiotczałej skóry. Zabieg pozwala przywrócić skórze dawny wygląd, odmładzając ją o około 10-15 lat. Nic więc dziwnego, że tak wiele kobiet decyduje się na wykonanie tego typu zabiegu. Niewątpliwą zaletą liftingu jest również naturalny wygląd twarzy mimo chirurgicznej interwencji.

Lifting twarzy - wskazania do zabiegu

Lifting najczęściej wykonuje się u pacjentów po 50 roku życia, odczuwających dyskomfort psychiczny związany z widocznymi oznakami starzenia się skóry twarzy (cera dojrzała o widocznej utracie gęstości i jędrności, obwisła skóra w okolicy podgardla, szczęki), a także u osób z zaburzonym owalu twarzy. Lifting twarzy to zabieg przeznaczony zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

 

Wskazaniami do wykonania zabiegu  jest też:

  • nagromadzenie się wiotkiej skóry w okolicach żuchwy lub/i podbródka, w kącikach oczu, łukach brwiowych i kącikach ust,
  • występowanie defektów skóry twarzy po wypadkach, przeszczepach, czy poparzeniach.

Lifting szyi i twarzy - czy i jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu?

Choć lifting twarzy i szyi jest zabiegiem bezpiecznym, można wyróżnić pewne sytuacje, w których jego wykonanie nie jest wskazane. Do najczęściej wymienianych przeciwwskazań zalicza się:

  • występowanie u pacjenta nieuregulowanej choroby ogólnoustrojowej (na przykład cukrzycy, czy nadciśnienia tętniczego),
  • przyjmowanie leków i preparatów wpływających na krzepnięcie krwi (aspiryna, leki przeciwkrzepliwe, duże dawki leków przeciwzapalnych),
  • infekcje ogólnoustrojowe,
  • infekcje skórne (w tym aktywna opryszczka),
  • ciąża i okres karmienia piersią.

Lifting twarzy i szyi - czy trzeba i jak się przygotować?

Zabieg liftingu poprzedzony jest konsultacją lekarską u specjalisty chirurgii plastycznej. Bardzo ważnym etapem takiej wizyty jest rozmowa lekarza z pacjentem i badanie przedmiotowe, podczas których specjalista może ocenić skalę problemu, poznać preferencje pacjenta dotyczące wyglądu skóry twarzy po zabiegu, a także przedstawić proponowany plan leczenia. Jest to też doskonały czas dla pacjenta, aby rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące zabiegu.

 

Specjalista w czasie konsultacji zleca również wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych (najczęściej są to morfologia, parametry krzepnięcia, elektrolity, mocznik, kreatynina, CRP). Ich wyniki umożliwiają lekarzowi ocenę stanu ogólnego pacjenta, a także wykluczenie chorób mogących stanowić przeciwwskazanie do zabiegu. Dokładna diagnostyka przed zabiegiem pozwala także ocenić ryzyko wystąpienia problemów w przebiegu znieczulenia. Wyniki badań należy zabrać ze sobą w dniu operacji.

 

Odpowiednie przygotowanie do zabiegu zmniejsza ryzyko wystąpienia komplikacji w trakcie i po zabiegu, a także pozytywnie wpływa na okres rekonwalescencji. Dokładne zalecenia dotyczące przygotowania do operacji jest zawsze przedstawiane pacjentowi przez lekarza prowadzącego w trakcie wizyty kwalifikującej do operacji.

 

Istnieją pewne uniwersalne zasady przygotowania do zabiegów chirurgicznych. Można wśród nich wymienić między innymi niestosowanie leków i preparatów wpływających na krzepliwość krwi (na przykład aspiryna i jej pochodne, witamina E). Konieczna jest także rezygnacja z palenia tytoniu, który zwiększa ryzyko powikłań w trakcie i po operacji, a taż negatywnie wpływa na proces gojenia się ran. Z palenia papierosów należy zrezygnować również przez kilka tygodni po wykonanej operacji.

Lifting Kraków - jak wygląda zabieg?

Przebieg zabiegu i dokładny czas trwania są uzależnione przede wszystkim od zakresu, jaki zostaje poddany korekcie, rozległości zabiegu i metody liftingu zastosowanej przez operatora. Cała procedura może trwać od około 2 do nawet 6 godzin. Lifting twarzy to rozległy zabieg, dlatego wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym.

 

Cięcia chirurgiczne są wykonywane wzdłuż linii włosów bądź w naturalnych fałdach i krzywiznach skóry. Pozwala to na ukrycie blizn powstałych po liftingu. Nacięcia biegną na skroni, przed i za uchem, a następnie schodzą w kierunku szyi w okolicy potylicznej. Jeżeli zabieg obejmuje również lifting szyi wykonuje się dodatkowe cięcia pod brodą. Następnie operator delikatnie oddziela skórę i tkankę podskórną od leżących niżej mięśni i powięzi, tak aby uniknąć uszkodzenia naczyń i nerwów biegnących w operowanych okolicach. Nadmiar skóry jest usuwany, podobnie jak nadmiar tkanki tłuszczowej, która jest odsysana. Dla uzyskania lepszego efektu korygowane jest również ułożenie i napięcie mięśni twarzy. Nacięcia są zabezpieczane przy pomocy bardzo cienkich szwów, dzięki czemu po wygojeniu ran, blizny będą właściwie niewidoczne.

 

Po wykonanej operacji twarz zabezpieczana jest przy użyciu opatrunków. Mają one za zadanie zabezpieczyć miejsce operowane przed narażeniem na działanie czynników zewnętrznych, a także na uciśnięcie skóry, co zapobiega powstawanie obrzęków i zasinień.

 

W większości przypadków zabieg liftingu twarzy i szyi wiąże się z koniecznością krótkiej hospitalizacji na oddziale szpitalnym.

 

Pełny efekt liftingu twarzy widoczny jest po kilku miesiącach od zabiegu i utrzymuje się nawet do 10 lat. Dla podtrzymania efektu zabiegu konieczne jest jednak stosowanie odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy i szyi, a także utrzymanie wagi na stałym poziomie.

Lifting twarzy - zalecenia po zabiegu

Oprócz wymienionego wcześniej zalecenia dotyczącego rezygnacji z palenia papierosów i innych wyrobów tytoniowych, po operacji zaleca się również:

  • przebywanie w pozycji leżącej z głową spoczywającą na podwyższeniu w ciągu kilku pierwszych dni po operacji,
  • nie noszenie ubrań wymagających zakładania przez głowę,
  • unikanie wykonywania cięższych czynności,
  • rezygnacja z aktywności fizycznej przez okres kilku tygodni,
  • przez kilka tygodni zaprzestanie spożywania alkoholu,
  • unikanie ekspozycji blizn na promieniowanie słoneczne,
  • codzienna higiena ran pooperacyjnych (z przemywaniem płynem dezynfekującym i zmianą opatrunku)

Zdjęcie szwów ma miejsce najczęściej między 7 a 14 dniem (w zależności od postępu gojenia). Lifting twarzy i szyi wiąże się z koniecznością zgłaszania się pacjenta na wizyty kontrolne, których termin wyznaczany jest po uzgodnieniu z lekarzem prowadzącym.

Lifting Kraków - czy i jakie skutki uboczne mogą wystąpić po zabiegu?

Lifting jest uznawany za procedurę bezpieczną, jednak jak po każdej interwencji chirurgicznej mogą wystąpić pewne niepożądane następstwa. Do powikłań, które mogą wystąpić po zabiegu liftingu twarzy zalicza się:

  • krwotok w czasie trwania operacji lub po jej zakończeniu,
  • krwiaki podskórne,
  • stany zapalne i zakażenie,
  • opóźnione gojenie się rany,
  • miejscowa martwica skóry,
  • nierówności, zagłębienia i zgrubienia powierzchni w okolicy operowanej,
  • trwałe lub przejściowe przebarwienia lub odbarwienia skóry,
  • przewlekły ból w linii cięć,
  • zaburzenia czucia w okolicy operowanej.

 

Wymienione wyżej powikłania występują rzadko. Obrzęk i zasinienie twarzy po zabiegu liftingu jest czymś normalnym i powinien samoistnie i całkowicie ustąpić w ciągu kilku tygodni po operacji.

 

Dodatkowo, należy podkreślić, że z każdym niepokojącym objawem należy zgłosić się do lekarza prowadzącego.

Lifting twarzy Kraków cena

Cena zabiegu liftingu twarzy i szyi ustalana jest przez lekarza. Zachęcamy do kontaktu w celu zapoznania się z ofertą oddziału chirurgii plastycznej Szpitala CenterMed Kraków.

Znajdziesz nas tutaj
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
CENTRUM OBSŁUGI PACJENTA:
TEL. +48 801 404 402
TEL. +48 14 6 31 48 10
Napisz do nas