ZAPRASZAMY DO NASZYCH SPECJALISTÓW W KRAKOWIE

Korekcja stopy końsko-szpotawej

Centermed ul. św. Łazarza 14 | Kraków

Szpital | Przychodnia | Diagnostyka
Centermed
ul. św. Łazarza - Szpital
ul. św. Łazarza 14 | Kraków
07:00 - 20:00 | pon. - pt.
szpital@centermed.pl
Rejestracja: 801 404 402
Telefon: 12 370 82 00
Centermed
ul. św. Łazarza - Przychodnia
ul. św. Łazarza 14 | Kraków
07:00 - 20:00 | pon. - pt.
Punkt pobrań 07:00 - 10:00
Wizyty prywatne: 801 404 402
Telefon: 12 370 82 00
Korekcja stopy końsko-szpotawej
ZABIEGI DOSTĘPNE W NASZEJ OFERCIE

Korekcja stopy końsko szpotawej co to jest?

Stopa końsko szpotawa jest jedną z deformacji wrodzonych w obrębie stóp. Jest też jedną z najczęściej występujących wad rozwojowych u dzieci. Wada ta może dotyczyć zarówno jednej, jak i obu stóp. Zastosowanie odpowiednio wcześnie korekcji zdeformowanej stopy lub obu stóp jednocześnie daje dziecku szansę na powrót do pełnej sprawności. Przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia ta groźnie wyglądająca wada jest łatwa do skorygowania i nie powoduje trudności w dorosłym życiu.

Korekcja stopy końsko szpotawej w jakim celu się stosuje?

Stopa końsko szpotawa to złożona wada, w której części stopy, wśród których wymienia się stęp, śródstopie i przodostopie uległy zniekształceniu we wszystkich trzech płaszczyznach. 

 

Cechami charakterystycznymi stopy końsko szpotawej są:

  • nadmierne wydrążenie łuku podłużnego stopy,
  • przywiedzenie stopy: ograniczenie ruchu na zewnątrz w wyniku skrócenia ścięgien i więzadeł od środkowej strony stopy,
  • pięta ułożona w pozycji szpotawej,
  • końskie ustawienie kości piętowej.

 

Określenie końsko szpotawa nawiązuje do wyglądu i ułożenia anatomicznego tylnej końskiej nogi. U dziecka z wadą stopa końsko szpotawa kość piętowa, na skutek skrócenia ścięgna Achillesa, przemieszcza się do góry, nadając jej bardzo podobne ułożenie do tego w nodze zwierzęcia. W tym przypadku końskie kopyto wizualnie jest odpowiednikiem palca u dziecka. Podobnie, jak koń stoi na kopycie z piętą ułożoną bardzo wysoko, podobnie dziecko z posiadające wymienioną wadę stopy stoi na palcach, podczas gdy pięta jest wysoko w ogóle nie dotykając podłoża. W języku angielskim wada określana jest jako clubfoot nawiązując tym samym do podobieństwa ułożenia stopy do kształtu kija golfowego.

 

Celem zastosowanego leczenia jest zredukowanie lub całkowite wyeliminowanie składowych wrodzonej deformacji. Korekcja stopy końsko szpotawej pozwala nadać stopie pacjenta prawidłowy wygląd i przywrócić funkcjonalności stopy, a także pozbawić pacjenta bólu i ograniczonego zakresu ruchu stopy wynikających z występowania wady.

Leczenie stopy końsko szpotawej jak przebiega?

Korekcja stopy końsko szpotawej przebiega najczęściej z wykorzystaniem metody Ponsetiego. Aktualnie w przypadku leczenia stopy końsko szpotawej najczęściej wykorzystywana jest właśnie metoda zaproponowana właśnie przez prof. Ignacego Ponsetiego jeszcze w 1948 roku. Metodę korekcji stopy końsko szpotawej można stosować już od pierwszych tygodni życia, wytyczne dotyczące zalecanego wieku rozpoczęcia terapii przez pacjenta zależą od przypadku medycznego i są ustalane z lekarzem specjalistą. Jeśli leczenie nieoperacyjne (metoda Ponsetiego) jest nieskuteczne lub prowadzi do niepełnej korekcji stopy końsko szpotawej, czasami konieczna jest stopa końsko szpotawej operacja. 

 

Wybór metody leczenia zależy od wieku pacjenta, stopnia nasilenia deformacji i dotychczasowej historii leczenia.

Stopa końsko szpotawa operacja dla kogo wskazana?

Leczenie operacyjne wady jest wskazane, gdy:

  • brak korekcji zniekształcenia po zastosowaniu metody nieinwazyjnej,
  • nawrót deformacji,
  • zbyt późne rozpoczęcie leczenia (po rozpoczęciu chodzenia).

 

Leczenie operacyjne jest skomplikowanym procesem leczenia obejmującym zabiegi w obrębie tkanek miękkich i kości.

Stopa końsko szpotawa operacja jak i czy trzeba się przygotować?

Pierwszym etapem leczenia jest konsultacja u lekarza specjalisty ortopedy i traumatologa narządu ruchu – najlepiej specjalizującego się w leczeniu dzieci. Lekarz podczas konsultacji wykonuje badanie palpacyjne (dotykiem), które w większości przypadków jest wystarczające do określenia położenia poszczególnych kości stopy.

 

W niektórych przypadkach lekarz zleca wykonanie dodatkowych badań, przykładowo rezonansu magnetycznego. O wszelkich szczegółach leczenia i przygotowaniu do rozpoczęcia procesu korekcji stopy końsko szpotawej rodzice pacjenta są informowani przez lekarza prowadzącego pacjenta.

Korekcja końsko szpotawa przeciwwskazania i zalecenia

Leczenie stopy końsko szpotawej przy wykorzystaniu metody Ponsetiego nie jest wskazana w przypadku wystąpienia zaawansowanych deformacji stopy. W takim przypadku metoda ta nie przyniesie pożądanych rezultatów. Stopa końsko szpotawej operacja jest w przypadku wystąpienia zaawansowanych zmian w ułożeniu stopy jedynym sposobem leczenia.

 

Po zakończeniu leczenia warto skierować się z dzieckiem na zabiegi fizjoterapeutyczne, które podobnie jak aktywność fizyczna są pomocne w utrzymaniu wyników korekcji. Praca nad kończyną po zakończonym leczeniu właściwym wzmacnia tkanki miękkie i czyni nogę bardziej wytrzymałą i sprawną.

Stopa końsko szpotawa leczenie metodą Ponsetiego

Metoda Ponsetiego jest najczęstszym sposobem leczenia stopy końsko szpotawej. Polega w skrócie na redresji (rozciąganiu mięśni i stawów stopy) i utrzymywaniu jej w stopowo-udowych opatrunkach gipsowych. W wymienionej metodzie koryguje się stopę końsko szpotawą w kilku etapach:

  • Gipsowanie w korekcji stopy końsko szpotawej

Przed rozpoczęciem gipsowania lekarz ortopeda wykonuje z dzieckiem serię ćwiczeń rozciągających – tzw. redresji, które mają na celu rozciągnięcie struktur wewnątrz stopy. Podczas każdej serii manipulacje wykonuje się inaczej, aby coraz bardziej odwodzić stopę na zewnątrz i do góry. Po wykonaniu serii regresji stopa jest przygotowana do założenia gipsu. Przebieg samego gipsowania jest całkowicie bezbolesny dla dziecka i wykonywany zawsze przez doświadczonego lekarza ortopedę, często w towarzystwie asystenta.

 

Gips zakładany jest po wcześniejszym przygotowaniu dziecka i zabezpieczeniu obszarów nieobjętych gipsowaniem. Opatrunek jest zakładany na całej nodze, od palców stopy aż do wysokości pachwiny, z zachowaniem zgięcia w kolanie pod kątem 90 stopni. Usztywnienie kończyn z użyciem opatrunku gipsowego zapobiega obrotowi kości skokowej do patologicznej pozycji. Korekcja stopy końsko szpotawej z wykorzystaniem opatrunku gipsowego daje wyniki nie tylko w obrębie kości, ale także w obrębie tkanek, więzadeł i ścięgien. Powierzchnie stawowe są dopasowywane do nowego, prawidłowego ułożenia.

 

Stopa pozostaje w gipsie przez 5-7 dni. W tym czasie tkanki miękkie przyjmują i utrwalają nowe, prawidłowe ułożenie. Po upływie pierwszej serii gipsowania opatrunek jest zdejmowany, a stopa poddawana jest ponownej redresji. Po przeprowadzeniu serii manipulacji zakładany jest pacjentowi kolejny opatrunek gipsowy, na kolejne 5-7 dni. Cykliczne zmiany opatrunków gipsowych w korekcji stopy końsko szpotawej powtarzane jest do momentu, w którym stopa zostanie skorygowana. Najczęściej w stopa końsko szpotawej leczenie wykonuje się około 5-7 zmian opatrunków. 

  • Tenotomia w korekcji stopy końsko szpotawej

W większości przypadków stopy końsko szpotawej leczenie wymaga w dalszym etapie przeprowadzenia zabiegu polegającego na wydłużeniu ścięgna Achillesa. Jest to przezskórna tenotomia ścięgna Achillesa. Najczęściej zabieg ten jest koniecznym etapem korekcji stopy końsko szpotawej, ponieważ zastosowanie jedynie gipsowania nie jest wystarczające, aby skorygować końskie ustawienie pięty. W stopa końsko szpotawej operacja ścięgna Achillesa pozwala to ustawienie stopy skorygować.

 

Decyzja o konieczności zastosowania tenotomii jest podejmowana przez lekarza. Zabieg przeprowadzany jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji pacjenta. Skrócenie ścięgna Achillesa sprawa i silne napięcie ścięgna sprawia, że mimo zastosowanych opatrunków gipsowych końskie ustawienie pięty nie zostało skorygowane. W takich przypadkach jedynym wyjściem jest zastosowanie tenotomii. Po wykonaniu zabiegu tenotomii stopa uzyskuje normalny wygląd i pełną funkcjonalność.

 

Po wykonaniu zabiegu w obrębie ścięgna Achillesa zakładany jest ostatni opatrunek gipsowy, który pacjent nosi przez około 3 tygodnie. W tym czasie przecięte końce ścięgna Achillesa łączą się, a ścięgno regeneruje się do pożądanej długości.

 

Zabieg tenotomii w korekcji stopy końsko szpotawej nie jest konieczny u dzieci, u których wada ułożenia stóp jest nieznaczna i udaje się ją skorygować przy użyciu jedynie kilku serii opatrunków gipsowych – czasami wystarczą 1-2 opatrunki.

  • Szyna derotacyjna, inaczej szyna odwodząca

Szyna derotacyjna jest jednym z ostatnich, ale bardzo ważnym etapem korekcji stopy końsko szpotawej, który jest niezbędny do podtrzymania dotychczas wypracowanych efektów i zapobiec ponownej deformacji kończyny. Szyna składa się z buta i poprzeczki, do której są przymocowane przy pomocy śrub. Szyna jest zakładana dziecku bezpośrednio po usunięciu ostatniego opatrunku gipsowego i należy ją nosić zgodnie z zaleceniami lekarza. Jest stosowana najczęściej do osiągnięcia przez dziecko 4 roku życia, u niektórych pacjentów okres ten może się wydłużyć. Im dłuższy okres stosowania szyny, tym mniejsze ryzyko nawrotu deformacji. Początkowo noszenie szyny zaleca się praktycznie przez całą dobę, z czasem redukując ten czas do kilkunastu lub kilku godzin.

 

Szyna może być zastosowana jedynie u pacjentów, u których proces korekcji dobiegł końca. Po osiągnięciu zadowalających wyników lekarz ortopeda dziecięcy podejmuje decyzję o kolejnym etapie. Szyna derotacyjna nie jest już elementem leczenia, jej zastosowanie jest etapem, który jedynie utrzymuje efekt i zapobiega powrotowi kończyny do pierwotnego, patologicznego ułożenia.

Jakie skutki uboczne mogą wystąpić po zabiegu korekcji końsko szpotawa ?

Metoda Ponsetiego jest bardzo skutecznym sposobem korekcji stopy końsko szpotawej leczenie. Zdarzają się jednak przypadki medyczne, u których dochodzi do nawrotu deformacji kończyny. Taka sytuacja zdarza się jednak najczęściej na skutek nieprawidłowego postępowania po zakończeniu leczenia. Mowa w szczególności o nienoszeniu szyny derotacyjnej (ortezy), noszeniu jej krócej niż przez zgodny z zaleceniami lekarskimi czas, a także w wyniku nieużywania jej codziennie.

Stopa końsko szpotawa leczenie cena

Cena leczenia jest ustalana indywidualnie w zależności od skomplikowania przypadku medycznego i koniecznych do zastosowania procedur medycznych. O szczegółach dotyczących kosztów leczenia zostaniesz poinformowany w czasie konsultacji u lekarza specjalisty.

Możliwe jest wykonanie zabiegu epifizjodeza również w ramach NFZ.

Znajdziesz nas tutaj
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
CENTRUM OBSŁUGI PACJENTA:
TEL. +48 801 404 402
TEL. +48 14 6 31 48 10
Napisz do nas