Histeroskopia to nowoczesna i małoinwazyjna metoda endoskopowa, którą wykorzystuje się w celach diagnostycznych oraz do leczenia zmian wewnątrzmacicznych. Jej znaczenie w leczeniu i diagnozowaniu schorzeń stale rośnie, również dlatego, że jest metodą dobrze tolerowaną przez pacjentki.
Nazwa histeroskopia wywodzi się z języka greckiego i powstała z połączenia dwóch słów hystera, czyli macica i skopeo oznaczającego oglądanie. Histeroskopia wobec tego oznacza w dosłownym tłumaczeniu oglądanie macicy.
Wyróżnia się dwa rodzaje histeroskopii – jest to histeroskopia diagnostyczna i histeroskopia operacyjna.
Histeroskopia diagnostyczna, zwana też wziernikowaniem macicy jest badaniem ginekologicznym, które pozwala ocenić kanał szyjki macicy, stan wnętrza jamy macicy i ujścia maciczne jajowodów. Zabieg umożliwia wykrycie nawet niewielkich zmian patologicznych, które nie są widoczne w badaniu ultrasonograficznym. Histeroskopia diagnostyczna daje również możliwość pobrania materiału do badania histopatologicznego.
Wskazaniami do wykonania histeroskopii w celach diagnostycznych są:
Histeroskopię diagnostyczną wykonuje się również w celu potwierdzenia wcześniejszych rozpoznań histopatologicznych.
Histeroskopia operacyjna wykonywana jest w celu usunięcia zmian z jamy macicy lub kanału szyjki macicy z zastosowaniem metod mechanicznych, laserowych czy elektrochirurgicznych.
Schorzeniami będącymi wskazaniem do przeprowadzenia histeroskopii operacyjnej są m.in.:
Najczęściej diagnozowanymi i usuwanymi zmianami podczas histeroskopii są polipy szyjki macicy.
O konieczności wykonania zabiegu histeroskopii każdorazowo decyduje lekarz. Kwalifikacja ma miejsce podczas konsultacji z ginekologiem, podczas której przeprowadzany jest wywiad lekarski i badanie ginekologiczne, uzupełnione dodatkowo o badanie ultrasonograficzne. Lekarz przedstawia pacjentce cele terapeutyczne. W trakcie wizyty omawiany jest również sposób przygotowania do zabiegu.
Każdorazowo przed zabiegiem należy wykonać zlecone przez lekarza prowadzącego badania. Wyniki pacjentka powinna zabrać ze sobą w dniu zabiegu.
U kobiet miesiączkujących zabieg najlepiej przeprowadzić w pierwszej fazie cyklu, tuż po zakończeniu menstruacji, kiedy błona śluzowa jamy macicy jest cienka i umożliwia najlepsze zobrazowanie struktur wewnątrzmacicznych. Po okresie menopauzy histeroskopia przeprowadzana jest w dowolnym czasie.
Rodzaj znieczulenia zależny jest od warunków i rodzaju zabiegu. Histeroskopia diagnostyczna w przypadku większości pacjentek możliwa jest do wykonania bez znieczulenia. Najczęściej jest przeprowadzana z zastosowaniem leków rozluźniających i uspokajających bez konieczności hospitalizacji. Skraca to czas zabiegu i pozwala uniknąć bólu jaki może odczuwać pacjentka w związku z podaniem znieczulenia. Histeroskopia operacyjna, która wykonywana jest na Oddziale Ginekologicznym naszego Szpitala ma miejsce w znieczuleniu ogólnym lub rzadziej miejscowym w warunkach szpitalnych.
Pacjentka w czasie histeroskopii znajduje się w pozycji ginekologicznej. Przed rozpoczęciem procedury lekarz odkaża okolicę krocza, aby zapobiec ewentualnej infekcji. Zabieg wykonuje się z użyciem histeroskopu, czyli niewielkiej kamery, którą lekarz wprowadza razem z instrumentami operacyjnymi drogą pochwową, przez kanał szyjki do wnętrza macicy. Po wprowadzeniu histeroskopu do kanału, a następnie do macicy, kolejnym etapem jest wypełnienie jamy macicy płynem (fizjologiczny roztwór NaCl). Lekarz ma możliwość obserwacji obrazu w powiększeniu na ekranie monitora. Dzięki wypełnieniu macicy płynem na ekranie monitora widoczny jest wyraźniejszy obraz struktur. Przed zabiegiem lekarz może zalecić przyjmowanie leków hormonalnych.
Do przeciwwskazań bezwzględnych do wykonania histeroskopii zalicza się:
Wśród przeciwwskazań względnych wymienia się:
Przez około 7–10 dni, a w przypadku histeroskopii zabiegowej do 3 tygodni wskazane jest zrezygnowanie z intensywnej aktywności fizycznej, współżycia oraz dźwigania ciężkich przedmiotów. Dokładne zalecenia pozabiegowe są przedstawiane przez lekarza prowadzącego.
Histeroskopia jak każdy zabieg medyczny jest obarczona pewnym ryzykiem wystąpienia powikłań, zarówno śródoperacyjnych, jak i pooperacyjnych.
Do wczesnych powikłań histeroskopii zalicza się:
Powikłania późne obejmują:
Na oddziale ginekologicznym naszego szpitala wykonywane są zabiegi histeroskopowe wymagające znieczulenia ogólnego. Histeroskopia wykonywana jest przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem, również w leczeniu skomplikowanych przypadków medycznych. Zabiegi przeprowadzane są z użyciem najnowocześniejszego sprzętu, którego zastosowanie pozwala zminimalizować nieprzyjemne odczucia związane z procedurą. Specjaliści wykonujący zabiegi histeroskopowe w naszym szpitalu dysponują histeroskopami o najnijższych stosowanych średnicach, które można wprowadzać przez kanał szyjki bez konieczności jego traumatycznego rozszerzania.
Cena zabiegu ustalana jest indywidualnie przez lekarza prowadzącego w zależności od rodzaju zabiegu i koniecznych do zastosowania procedur medycznych.