ZAPRASZAMY DO NASZYCH SPECJALISTÓW W KRAKOWIE

Korekcja powiek górnych i dolnych

Centermed ul. św. Łazarza 14 | Kraków

Szpital | Przychodnia | Diagnostyka
CenterMed
ul. św. Łazarza - Szpital
ul. św. Łazarza 14 | Kraków
07:00 - 20:00 | pon. - pt.
szpital@centermed.pl
Rejestracja: 801 404 402
Telefon: 12 370 82 00
CenterMed
ul. św. Łazarza - Przychodnia
ul. św. Łazarza 14 | Kraków
07:00 - 20:00 | pon. - pt.
Punkt pobrań 07:00 - 10:00
Wizyty prywatne: 801 404 402
Telefon: 12 370 82 00
Korekcja powiek górnych i dolnych
ZABIEGI DOSTĘPNE W NASZEJ OFERCIE

Korekcja powiek górnych i powiek dolnych co to jest?

Korekcja powiek, znana jest również pod pojęciem blepharoplastyka. Nazwa ta pochodzi od greckiego słowa od greckich słów blepharon, czyli „powieka” i “plasty” oznaczającego zmianę. Korekcja powiek to zabieg z zakresu chirurgii plastycznej, który polega na pozbyciu się problemu opadających powiek poprzez wycięcie nadmiaru skóry oraz tłuszczu. Zabieg może być wykonywany zarówno na powiece dolnej, jak i górnej.

 

Opadające powieki stanowią dla wielu osób nie tylko problem estetyczny, ale mogą również utrudniać widzenie. Plastyka powiek może w znacznym stopniu poprawić zarówno wygląd twarzy, samopoczucie pacjenta, jak i postrzeganie przez innych ludzi.

 

Najczęściej z problemem opadających powiek zgłaszają się pacjenci starsi, u których w wyniku procesów starzenia i utraty elastyczności skóry tworzą się charakterystyczne “worki” pod oczami. U takich osób okolica oczu wygląda na zmęczoną i dużo starszą niż jest w rzeczywistości. Znaczny nadmiar skóry powiek może oprócz względów estetycznych wywoływać również problemy czynnościowe (np. dyskomfort podczas noszenia okularów).

 

Również u osób młodszych może występować problem opadającej powieki. Często zdarza się, że u takich młodszych pacjentów problem opadających powiek jest uwarunkowany genetycznie.

Korekcja powiek - wskazania do zabiegu

Zabiegi, jakimi są korekcja powiek górnych i korekcja powiek dolnych wskazane są pacjentom, u których występuje:

  • nadmiar skóry powieki górnej,
  • obecność przepuklin tłuszczowych,
  • opadanie powieki, 
  • wady mięśni (np. nadmiernie rozbudowana część mięśnia okrężnego oka).

Korekcja powiek górnych i dolnych - przeciwwskazania do zabiegu

Wykonanie zabiegu korekcji powiek w niektórych przypadkach jest przeciwwskazany. Do czynników, które mogą dyskwalifikować pacjenta zalicza się m.in.:

  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • nieuregulowane choroby ogólnorozwojowe,
  • choroby takie jak nadczynność tarczycy, nadciśnienie tętnicze, choroba Graves-Bassedova, choroby serca, cukrzyca, choroby oczu (np. jaskra),
  • ogólny zły stan pacjenta lub nieprawidłowe wyniki zleconych podczas kwalifikacji badań krwi.

Korekcja powiek dolnych i górnych - czy trzeba i jak się przygotować?

Jak każdy zabieg chirurgiczny, również korekcja powiek poprzedzona jest konsultacją lekarską, na której ma miejsce kwalifikacja do zabiegu. Podczas wizyty lekarz dokładnie diagnozuje problem i w porozumieniu z pacjentem ustala dokładny plan zabiegu. Pacjent powinien poinformować lekarza o ewentualnych chorobach przewlekłych, przyjmowanych lekach i innych dolegliwościach, które mogłyby stanowić przeciwwskazanie do wykonania zabiegu. Specjalista wyznacza dokładny termin zabiegu i przekazuje zalecenia dotyczące przygotowania do korekcji powiek.

 

Zabieg plastyki powiek nie wymaga specjalistycznego przygotowania. Przede wszystkim nie należy przyjmować środków wpływających na krzepliwość krwi (na przykład aspiryna, witamina E) na około 10 dni przed wyznaczonym terminem zabiegu. Konieczna jest również rezygnacja z palenia papierosów. Konieczne jest również wykonanie zleconych przez lekarza badań krwi (najczęściej są to morfologia krwi, czasy krzepnięcia, poziom elektrolitów). Rodzaj zlecanych badań krwi zależy głównie od rodzaju znieczulenia.

Korekcja powiek górnych i dolnych - jak wygląda zabieg?

Zabieg plastyki powiek wykonywany jest zazwyczaj znieczuleniu miejscowym. Cała procedura trwa około 60 minut w zależności od rodzaju i rozległości zabiegu. Jeśli zachodzi taka konieczność, zabieg może być przeprowadzony jednocześnie na górnej i dolnej powiece. W takich przypadkach operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym, nie miejscowym.

 

Przed zabiegiem na powiece rysuje się linie, po których prowadzone będzie cięcie. Następnie chirurg wykonuje nacięcie w naturalnym załamaniu powieki, dzięki czemu powstała po zagojeniu się ran blizna jest niewidoczna. Po wykonaniu cięć usuwane są nadmiar skóry i przepukliny tłuszczowe (potocznie worki tłuszczowe). Usuwane jest tyle skóry, ile potrzeba aby powieki w dalszym ciągu mogły się swobodnie zamykać. Po usunięciu wymienionych struktur (skóry i tkanki tłuszczowej), chirurg modeluje mięsień okrężny oka i zaszywa ranę. Szew zabezpieczany jest dodatkowo plastrem lub niewielkim opatrunkiem.

Korekcja powiek - postępowanie po zabiegu

Przez pierwszy tydzień po zabiegu zaleca się spanie w pozycji na plecach. W pierwszych dniach nie należy nadwyrężać wzroku i stosować makijażu. Przez około miesiąc należy unikać wysiłku fizycznego. Ważne jest także to, aby przez pierwsze miesiące po zabiegu plastyki powiek unikać nadmiernego promieniowania słonecznego (konieczna jest całkowita rezygnacja z opalania).

 

Warto przez pierwsze dni stosować okłady z lodu, które uśmierzą ból i zminimalizują obrzęk i zasinienie operowanej okolicy.

 

Po około tygodniu od zabiegu ma miejsce usunięcie szwów. Powrót do normalnego funkcjonowania / pracy ma miejsce najczęściej po około 7-14 dniach od operacji.

Korekcja powiek górnych i korekcja powiek dolnych możliwe skutki uboczne

Blepharoplastyka (korekcja powiek) jest uważana za zabieg bezpieczny, ale jak w przypadku każdej interwencji chirurgicznej, mogą pojawić się pewne objawy niepożądane. Najczęściej występujące zasinienia lub obrzęk w okolicy operowanej są czymś normalnym i ustępują samoistnie w ciągu kilku dni po zabiegu.

 

Objawy niepożądane po operacji są bardzo rzadkie. Wymienić należy jednak takie skutki uboczne jak:

  • niesatysfakcjonujący pacjenta wynik zabiegu,
  • ryzyko pogorszenia wzroku (1 przypadek na ok. 20 tys. zabiegów),
  • pojawienie się torbieli naskórkowych wzdłuż blizny lub krwiaków,
  • zespół suchego oka,
  • infekcja,
  • asymetria powiek,
  • niedomykalność lub wywinięcie powieki na skutek nadmiernego usunięcia struktur.

Korekcja powiek górnych i dolnych cena

Cena zabiegu plastyki powiek jest ustalana przez lekarza w czasie konsultacji. Koszty związane z korekcją powiek są zależne głównie od rozległości zabiegu i stosowanego znieczulenia. Zachęcamy do kontaktu w celu zapoznania się z ofertą zabiegów na oddziale chirurgii plastycznej.

Znajdziesz nas tutaj
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
CENTRUM OBSŁUGI PACJENTA:
TEL. +48 801 404 402
TEL. +48 14 6 31 48 10
Napisz do nas