Operacje cieśni nadgarstka – czym są? To metoda (technika mikrochirurgiczna) wykorzystywana w leczeniu schorzenia nazywanego zespołem cieśni nadgarstka (CTS – ang. carpal tunnel syndrome). Zespół cieśni nadgarstka spowodowany jest uciskiem na położony centralnie w nadgarstku nerw zwany pośrodkowym, jego zaciśnięciem w kanale nadgarstka. Choroba powoduje duży dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu, zarówno w pracy, jak i w życiu zawodowym. Schorzenie jest łatwo wyleczalne, jednak nieleczone może powodować trwałe następstwa w postaci zaburzeń czucia, czy zaników mięśni dłoni.
W przypadku zaawansowanego zespołu cieśni nadgarstka najskuteczniejszym sposobem leczenia jest właśnie leczenie operacyjne.
Jeśli odczuwasz objawy takie jak: mrowienie i drętwienie palców kończyn górnych, głównie w okolicy palca wskazującego, kciuka i palca serdecznego (początkowo sporadyczne, z upływem czasu pojawiające się coraz częściej i przybierające na sile), ból palców, nadgarstka lub całej dłoni (szczególnie nasilające się w nocy), zaburzenia czucia w dłoniach, uporczywe skurcze, obrzęki palców (zwłaszcza w godzinach porannych), osłabienie siły mięśniowej i ogólnej sprawności dłoni, niekontrolowane upuszczanie przedmiotów to znak, że warto udać się z problemem do lekarza specjalisty. Być może wymienione symptomy wskazują właśnie na zespół cieśni nadgarstka. W przypadku wymienionych objawów warto udać się do lekarza ortopedy, czasami także do chirurga (chirurga ręki) lub neurochirurga.Chirurg ortopeda w Krakowie i traumatolog narządu ruchustwierdzi, czy operacja cieśni nadgarstka w Krakowie jest konieczna.
Zespół cieśni nadgarstka to często występująca choroba, głównie u pacjentów między 30 a 60 rokiem życia. Często ma charakter choroby zawodowej – związanej z wykonywaniem powtarzalnych czynności takich jak kierowanie samochodem, gra na instrumentach. Zespół cieśni nadgarstka często dotyczy również pracowników biurowych (jedną z przyczyn wystąpienia jest pisanie na komputerze) – w ostatnich latach częste używanie myszki czy klawiatury komputera jest uznawane za jeden z poważniejszych czynników wywołujących to schorzenie. Zespół cieśni nadgarstka może być także wynikiem reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS).
W przypadku zdiagnozowania zespołu cieśni nadgarstka należy jak najszybciej wdrożyć leczenie. Operacja cieśni nadgarstka w Krakowie to niewielki zabieg, który jest wykonywany, aby nie doprowadzić do nieodwracalnych zmian w funkcjonowaniu uciskanego nerwu. Jednocześnie jest to najpewniejsza, najprostsza i co może nie być takie oczywiste – najbezpieczniejsza metoda leczenia zespołu cieśni nadgarstka. Bezpośrednio po wykonaniu zabiegu nerw pośrodkowy zaczyna zdrowieć. Po kilkunastu dniach od operacji cieśni nadgarstka ręka wraca do pełnej sprawności.
Świadczenie jest realizowane wtrybie chirurgii jednego dnia – pacjent wraca do domu w tym samym dniu, w którym wykonywany jest zabieg – po kilku godzinach od przeprowadzenia operacji – bez konieczności pozostawania w szpitalu/ przychodni. Pamiętaj, aby zadbać o odpowiedni ubiór w dniu operacji, który umożliwi lekarzowi łatwy dostęp do operowanego obszaru, a Tobie jako pacjentowi pozwoli na pobyt w Szpitalu bez uczucia dyskomfortu. Najlepiej na czas operacji cieśni nadgarstka założyć luźną koszulkę z krótkim rękawem, w której będziesz czuł się swobodnie.
Przebieg operacji cieśni nadgarstka w Krakowie:
Do zdiagnozowania zespołu cieśni nadgarstka najczęściej wykorzystuje się badanie ultrasonograficzne (USG), które pozwala ocenić stopień ucisku nerwu pośrodkowego oraz stan tkanek otaczających. W niektórych przypadkach wykonywane jest również badanie elektromiograficzne (EMG), które dostarcza informacji o przewodnictwie nerwowym w obrębie nadgarstka. Operacja cieśni nadgarstka nie jest zalecana u pacjentów z zaburzeniami krzepliwości krwi, nieuregulowaną cukrzycą, aktywną infekcją skórną w obrębie dłoni lub nadgarstka, a także u osób, u których objawy mają łagodny charakter i dobrze reagują na leczenie zachowawcze. Każdy przypadek powinien być oceniany indywidualnie przez lekarza, z uwzględnieniem ryzyka operacyjnego i skuteczności alternatywnych metod leczenia.
Po zabiegu operacyjnym zaleca się wdrożenie lekkiej rehabilitacji. Początkowo obejmuje ona delikatne ćwiczenia mobilizujące palce oraz nadgarstek, które mają na celu przywrócenie zakresu ruchu i zmniejszenie obrzęku. Równocześnie warto stosować masaż blizny oraz tkanek miękkich, aby zapobiec ich przywieraniu i poprawić krążenie. Ćwiczenia powinny być wykonywane regularnie, ale bez przeciążania operowanej dłoni. Ostateczny zakres i intensywność rehabilitacji powinny być dostosowane do tempa gojenia i zaleceń specjalisty.
Leczenie operacyjne zespołu cieśni nadgarstka to precyzyjna i bezpieczna metoda terapeutyczna. Po zabiegu mogą występować niedogodności podobne do tych, które występują po innych zabiegach – ból i obrzęk pooperacyjny, uczucie „ciągnięcia” w miejscu szwów. Te objawy są naturalnym wynikiem operacji i w większości przypadków ustępują samoczynnie. Cięższe powikłania takie jak uszkodzenie nerwu pośrodkowego występują przy tego typu operacji niezwykle rzadko. Niekiedy może pojawić się także przejściowe drętwienie palców lub ograniczenie ruchomości nadgarstka. Objawy te zwykle ustępują po rehabilitacji, jednak warto je omówić z lekarzem. Jeśli masz wątpliwości, obawiasz się zabiegu – o swoich niepokojach powiadom lekarza prowadzącego.
Cena za operacje cieśni nadgarstka w Krakowie ustalana jest indywidualnie w zależności od przypadku medycznego. Na koszt zabiegu mogą wpływać m.in. stopień zaawansowania zespołu cieśni nadgarstka, zastosowana metoda operacyjna (klasyczna lub endoskopowa), a także konieczność hospitalizacji czy dodatkowych badań diagnostycznych. Dlatego pierwszym krokiem jest konsultacja ortopedyczna, podczas której specjalista oceni objawy, przeanalizuje wyniki badań i zaproponuje najskuteczniejszą formę leczenia. Umów się na wizytę w CenterMed Kraków i poznaj szczegóły dotyczące zabiegu – jeśli lekarz uzna ten sposób leczenia za konieczny.