Nos to część ciała, która pełni nie tylko funkcje czynnościowe, ale stanowi również bardzo ważny element estetyczny. Kształt nosa uwarunkowany jest w znacznej mierze czynnikami genetycznymi (zależy głównie od tego jakie geny dostajemy od rodziców).
Nietypowe kształty, czy defekty w wyglądzie mogą przysporzyć wielu problemów. Niedoskonałości takie nie dają się ukryć, dlatego osoby zmagające się kompleksami związanymi z wyglądem nosa mogą cierpieć również z powodu pogorszenia samopoczucia i niższej samooceny. Nierzadko osoby, które negatywnie oceniają wygląd nosa czują bardzo duży dyskomfort i unikają kontaktu towarzyskiego ze strachu przed negatywnymi ocenami i komentarzami ze strony środowiska. Oprócz względów estetycznych w wyniku odmiennej budowy nosa może dochodzić również do zaburzenia jego funkcji czynnościowych. Mogą pojawiać się na przykład trudności w oddychaniu wynikające z pogorszenia drożności i utrudnienia przepływu powietrza.
Często operacja plastyczna jest jedynym wyjściem pozwalającym na poprawę wyglądu nosa i tym samym polepszenie samopoczucia psychicznego.
Nos stanowi drogę przepływu powietrza w procesie oddychania. W normalnych warunkach powinien stanowić główny organ oddychania, który pozwala nie tylko na oczyszczenie ale także ogrzanie i nawilżenie wciąganego powietrza. Nos jest też bardzo czułym narządem węchu. Część zewnętrzna nosa składa się z pokrytej skórą tkanki chrzęstnej. Nos wewnętrzny składa się z jamy nosowej przedzielonej na dwie części przez przegrodę nosową, przylegających do jamy nosowej zatok przynosowych i nozdrzy przednich i tylnych, którymi nos jest zakończony. Od wewnątrz nos pokryty jest błoną śluzową z milionami rzęsek, które zatrzymują zarazki i zanieczyszczenia i komórek kubkowych, które produkują śluz.
Problemy dotyczące wyglądu nosa mogą być bardzo różnorodne, dlatego różnorodny jest również zakres zabiegów zaliczanych do operacji plastycznych nosa. Mogą one dotyczyć m.in.:
Każdy z wymienionych problemów może stanowić wskazanie do wykonania zabiegu korekty.
Zdarzają się sytuacje, w których ze względu na stan zdrowia pacjenta zabieg plastyki nosa nie jest wskazany. Przeciwwskazaniami do zabiegu mogą być:
Każdy zabieg z zakresu chirurgii, w tym chirurgii plastycznej wymaga wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Podczas wizyty u specjalisty dokonywana jest diagnostyka problemu z jakim zgłasza się pacjent, a także jego zaawansowanie. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem a także badania przedmiotowego proponuje najskuteczniejsze rozwiązanie terapeutyczne. Po zakwalifikowaniu do zabiegu lekarz wyznacza konkretną datę operacji, a także zleca konieczne do wykonania przed operacją badania, których wyniki pacjent powinien zabrać ze sobą w dniu zabiegu. Najczęściej zlecane są podstawowe badania krwi takie jak morfologia, czy grupa krwi. Oprócz zleconych badań lekarz przekazuje również wszelkie pozostałe zasady przygotowania do zabiegu.
Zalecenia obejmują głównie odstawienie leków mogących negatywnie wpływać na proces krzepnięcia krwi (jest to na przykład aspiryna, czy witamina E). Należy również powstrzymać się od palenia papierosów.
W zależności od przypadku i stopnia rozwinięcia defektu każdy zabieg plastyki nosa będzie wyglądał nieco inaczej. Czas trwania zabiegu również jest zależny od rodzaju korekcji. Wszystkie informacje na temat przebiegu korekcji nosa i ewentualnej hospitalizacji są pacjentowi przekazywane podczas konsultacji lekarskiej.
Najczęściej zabiegi plastyki nosa wykonywane są w znieczuleniu ogólnym, ale o rodzaju znieczulenia zawsze decyduje lekarz w zależności od rodzaju i zakresu operacji, a także stanu zdrowia pacjenta.
Wyróżnić można dwie metody operacji nosa. Pierwsza z nich tzw. metoda zamknięta – wykonuje się cięcie w przewodach nosowych, niewidoczne na zewnątrz. Druga to metoda otwarta, w której poza cięciami w przewodach nosowych wykonujemy cięcie na słupku nosa.
Przez około dobę po operacji plastycznej nosa konieczne jest noszenie w przewodach nosowych specjalnych opatrunków, które mają na celu zahamowanie ewentualnego krwawienia. Po około 7-10 dniach od operacji usuwane są gips i szwy. Na skutek obrzęku mogą pojawić się czasowe problemy z oddychaniem przez nos. Problemy te nie powinny się jednak utrzymywać dłużej niż przez 3 tygodnie.
Przez około rok od operacji należy unikać nadmiernego narażenia na promienie słoneczne, nie należy się opalać, a na twarz powinno się nakładać krem z wysokim filtrem. Wskazana jest również rezygnacja z aktywności fizycznej przez około 2 tygodnie po zabiegu, ponieważ zoperowany nos jest osłabiony i przez to bardziej podatny na urazy. Przez około 2 tygodnie po operacji należy bezwzględnie zrezygnować z palenia papierosów.
Ostateczny efekt zabiegu jest widoczny po około roku od operacji. Lekarzowi prowadzącemu należy zgłaszać wszelkie niepokojące objawy po operacji. Pacjent powinien pojawiać się na wizytach kontrolnych zgodnie z terminami ustalonymi przez specjalistę.
Stosowanie się do zaleceń pozabiegowych i regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne ma duży wpływ na efekt końcowy korekcji.
Każda interwencja chirurgiczna, również zabiegi plastyki nosa wiążą się z ryzykiem wystąpienia pewnych powikłań. Do częściej wymienianych problemów zdrowotnych zalicza się:
Koszty zabiegu korekty plastycznej nosa są ustalane przez lekarza prowadzącego. Cena zabiegu zależna jest od rodzaju korekty, rozległości zabiegu i koniecznych do zastosowania procedur medycznych. Zachęcamy do kontaktu z placówką w celu zapoznania się ze szczegółami oferty oddziału chirurgii plastycznej.