• Home
  • »
  • Operacje przepuklin

Operacja przepukliny u dziecka w Krakowie

Centermed ul. św. Łazarza 14 | Kraków

Szpital | Przychodnia | Diagnostyka
CenterMed
ul. św. Łazarza - Szpital
ul. św. Łazarza 14 | Kraków
07:00 - 20:00 | pon. - pt.
szpital@centermed.pl
Rejestracja: 801 404 402
Telefon: 12 370 82 00
CenterMed
ul. św. Łazarza - Przychodnia
ul. św. Łazarza 14 | Kraków
07:00 - 20:00 | pon. - pt.
Punkt pobrań 07:00 - 10:00
Wizyty prywatne: 801 404 402
Telefon: 12 370 82 00
Operacja przepukliny
ZABIEGI DOSTĘPNE W NASZEJ OFERCIE

Operacja na przepuklinę co to jest?

Czym dokładnie jest operacja przepukliny pachwinowej u dziecka? Przepuklina jest problemem zdrowotnym dotykającym zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Jest to przemieszczenie się narządów lub ich fragmentów przez powłoki poza obszar, który jest ich prawidłowym, anatomicznym położeniem. U dziecka przepuklina powstaje najczęściej jako wynik nieprawidłowości rozwojowych w obrębie ścian jamy brzusznej. Zaburzenia rozwojowe struktur anatomicznych prowadzą do powstania ubytków, które nazywa się wrotami przepuklin. To właśnie przez powstałe w powłoce mięśniowej ubytki, tkanki i narządy przedostają się przykładowo do jamy brzusznej. Wrota przepuklin mogą powstać jeszcze w okresie płodowym lub po urodzeniu – jako zaburzenia rozwojowe. Przepuklina może cofać się samoistnie lub pod wpływem delikatnego nacisku i w zależności od jej rodzaju dobierane jest postępowanie medyczne. W większości przypadków powstanie przepukliny sprawia jednak, że konieczna jest operacja przepukliny u dziecka, mowa zwłaszcza o przepuklinie pachwinowej, która jest jednym z najczęstszych operacyjnych schorzeń u noworodków.

Operacja przepukliny u dziecka - leczenie i rodzaje przepukliny

Przepuklina ze względu na okres, w którym powstała może mieć charakter wrodzony lub być przypadłością nabytą. W przypadku dzieci najczęściej mówimy o przepuklinach, które są wrodzone. Większość przepuklin znajduje się w jamie brzusznej pomiędzy biodrami a klatką piersiową. Można wyróżnić kilka rodzajów przepuklin w zależności od lokalizacji, w której problem występuje. Możemy wyróżnić następujące rodzaje:

  • przepuklina pachwinowa

Przepuklina pachwinowa jest to przemieszczenie zawartości jamy brzusznej – jelit i sieci, a czasami też jajnika poza jej obszar przez kanał pachwinowy. Najważniejszym zagrożeniem związanym z jej obecnością jest uwięźnięcie (stan ten wymaga pilnego leczenia operacyjnego w ramach ostrego dyżuru). Zawartość przepukliny otoczona jest workiem przepuklinowym stanowiącym uwypuklenie otrzewnej. U dzieci przepuklina pachwinowa występuje bardzo często (głównie u noworodków) i niestety nie mija samoczynnie. Jedynym sposobem leczenia jest operacja przepukliny pachwinowej u dziecka.

  • przepuklina udowa

Przepuklina udowa stanowi mniej niż 1% wszystkich stwierdzanych u dzieci przepuklin w okolicy pachwinowej. Często jest mylona z przepukliną pachwinową. Dokładne badanie fizykalne pozwala jednak na odróżnienie obu przepuklin z dużym prawdopodobieństwem. Podstawową różnicą jest to, że przepuklina udowa leży niżej niż pachwinowa, nie zmierza do moszny (u chłopców), ma też bardziej kulisty kształt.

  • przepuklina pępkowa

Przepuklina pępkowa rzadko wymaga leczenia operacyjnego i w zasadzie tylko u dzieci po 3 roku życia. Do tego wieku często zanika samoistnie w wyniku rozwoju mięśni jamy brzusznej. Jeśli operacja przepukliny pępkowej u dziecka jest konieczna, zabieg odbywa się podobnie jak w przypadku pozostałych – w trybie jednego dnia i trwa około pół godziny.

Najbardziej charakterystycznym objawem przepuklin jest uwypuklenie pewnej części ciała, w której doszło do wystąpienia przepukliny (najczęściej w okolicach brzucha). Widoczne uwypuklenie ma postać niewielkiego niebolesnego guzka. Na początku guzek jest mało widoczny, wyczuwalny jedynie po dotknięciu, w miarę upływu czasu zaczyna rosnąć i staje się zauważalny gołym okiem. Zdarza się, że pojawiają się również dolegliwości bólowe, głównie podczas uciskania guza i ogólny dyskomfort. Podczas badania lekarz często jest w stanie dokładnie wyczuć brzegi wrót przepukliny, przez które uwypuklają się narządy.

U dzieci najczęściej występuje przepuklina pachwinowa. Częściej pojawia się u chłopców. Najczęściej jest zlokalizowana po prawej stronie. Jest ona związana z przemieszczeniem najczęściej jelit i czasem jajnika poza obszar jamy brzusznej.

Jak należy się przygotowywać do operacji przepukliny u dziecka?

Operacja przepukliny u dziecka w Krakowie poprzedzona jest konsultacją u lekarza specjalisty, który po przeprowadzeniu wywiadu z rodzicami pacjenta i dokładnym badaniu stawia diagnozę, wybiera właściwy kierunek leczenia i w razie wskazań medycznych kwalifikuje do zabiegu. Najczęściej specjalista diagnozuje przepuklinę u dziecka za pomocą badania palpacyjnego. W niektórych, niejednoznacznych przypadkach dodatkowo w czasie konsultacji wykonywane jest badanie ultrasonograficzne (USG) w pracowni USG w Krakowie. Jeśli podejrzenia o wystąpieniu problemu potwierdzą się, lekarz kieruje pacjenta na operacyjne leczenie przepukliny.

 

Przed zabiegiem pacjent powinien mieć wykonane wszystkie zlecone przez lekarza badania. Najczęściej są to morfologia krwi (z ostatnich 7 dni) i grupa krwi. Dziecko w dniu zabiegu powinno być całkowicie zdrowe, bez gorączki, kataru, kaszlu, wymiotów, biegunki i innych objawów infekcji. Na 6 godzin przed planowanym zabiegiem – dziecko nie może spożywać posiłków, nie może też pić. Dokładne zalecenia mogą różnić się w zależności od przypadku medycznego i stanu zdrowia pacjenta. Dokładne przygotowanie do operacji przepukliny pachwinowej lub pępkowej u dziecka jest przekazywane rodzicom przez lekarza prowadzącego.

Operacja przepukliny w Krakowie - jak przebiega zabieg?

Rodzice zgłaszają się do szpitala na operację przepukliny u dziecka w wyznaczonym przez lekarza terminie. Po dotarciu do przychodni należy zgłosić się do rejestracji, gdzie dopełnione zostaną wszelkie formalności przed zabiegiem (zgoda na zabieg, zgoda anestezjologiczna). Następnie pacjent w towarzystwie jednego opiekuna jest odprowadzany przez pracownika rejestracji na oddział szpitalny. Bezpośrednio przed zabiegiem ma miejsce rozmowa z lekarzem operatorem i po niej rozmowa z anestezjologiem. Jest to doskonała okazja na dodatkowe pytania i rozwianie wszelkich wątpliwości związanych z procesem, jakim jest leczenie przepukliny u dziecka.

 

Sama operacja przepukliny pachwinowej lub pępkowej u dziecka w Krakowie trwa około 15-30 minut. Na sali operacyjnej pacjent spędza około 30-60 minut. Operacja na przepuklinę przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym z dodatkowym znieczuleniem miejscowym. Przebieg zabiegu obejmuje identyfikację tzw. wrót przepukliny przez którą przedostają się narządy lub tkanki, odprowadzenie jej zawartości, zszycie wrót przepukliny za pomocą szwów i założenie opatrunków zabezpieczających ranę.

Jak funkcjonować po zabiegu – zalecenia po operacji przepukliny u dziecka

Operacyjne leczenie przepukliny Kraków odbywa się w trybie chirurgii jednego dnia (dziecko kilka godzin po zabiegu zostaje wypisane do domu bez konieczności dalszej hospitalizacji). Około 3 godzin po zabiegu dziecko może zacząć przyjmować lekkostrawne pokarmy, rozpoczynając od tych w formie płynnej. W pierwszych godzinach po zabiegu dziecku należy podawać leki przeciwbólowe w postaci doustnej lub czopków – zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego i anestezjologa. Podczas operacji przepukliny u dziecka stosowane są szwy wchłanialne, które nie wymagają usunięcia. Przez pierwsze 3 dni po operacji dziecko powinno być unieruchomione. W okresie 1-2 tygodni od operacji przepukliny pacjentowi zaleca się ograniczenie aktywności ruchowej, aby nie doprowadzić do rozejścia się szwów. Opatrunki, którymi została zabezpieczona rana po operacji, są ściągane samodzielnie przez rodziców dziecka w 5 dobie po zabiegu. Rodzice powinni obserwować miejsce rany i kontrolować proces jej gojenia. W niepokojących przypadkach należy powiadomić o wątpliwościach lekarza prowadzącego.

 

Termin wizyty kontrolnej wyznaczany jest przez lekarza. Najczęściej pierwsza wizyta po operacji odbywa się po około 6 tygodniach po zabiegu. Jeśli w czasie między operacją a wyznaczonym terminem wizyty kontrolnej u dziecka pojawiają się niepokojące objawy, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Leczenie przepukliny – jakie skutki uboczne mogą wystąpić po zabiegu?

Leczenie operacyjne przepukliny wiąże się z ryzykiem nawrotu schorzenia, które jest jednak niewielkie. Operacja na przepuklinę u dziecka może wywołać skutki uboczne, które są charakterystyczne dla leczenia operacyjnego. Niewielkie zaczerwienienie, krwiak, czy zgrubienie w okolicy rany są typowe dla leczenia zabiegowego i nie powinny wzbudzać niepokoju. Podobne objawy mogą utrzymywać się na ciele dziecka nawet do kilku tygodni po zabiegu. Po tym czasie samoczynnie ustępują.

Operacja przepukliny w Krakowie na NFZ

Większość zabiegów mających na celu leczenie przepukliny wykonywane są bezpłatnie dla pacjenta. Operacje przepuklin w Krakowskim CenterMed wykonujemy w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dla pacjentów, którzy nie mogą skorzystać z finansowania zabiegu z Funduszu, istnieje możliwość wykonania operacji na przepuklinę komercyjnie. Skierowanie na zabieg wystawiane jest najczęściej przez lekarza w poradni specjalistycznej w CenterMed. Skierowanie na leczenie przepukliny w przychodni w Krakowie może zostać wystawione również przez lekarza rodzinnego.

Jaka jest cena operacji przepukliny u dziecka?

W przypadku, gdy operacja na przepuklinę u dziecka wykonywana jest komercyjnie, o cenie zabiegu pacjent jest informowany przez lekarza specjalistę prowadzącego pacjenta. Cena zależy od rodzaju wykonywanego zabiegu, zaawansowania stanu chorobowego i koniecznych do zastosowania procedur medycznych.


CenterMed to placówka oferująca konsultacje i zabiegi zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie. Nasza oferta obejmuje m.in. urologa dziecięcego w Krakowie, jak również szereg badań w tym możliwość skorzystania z pracowni RTG. Zapraszamy do poznania pełnego zakresu naszych usług!

Znajdziesz nas tutaj
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
CENTRUM OBSŁUGI PACJENTA:
Napisz do nas – odpowiadamy w ciągu maksymalnie 2 dni.