ZAPRASZAMY DO NASZYCH SPECJALISTÓW W KRAKOWIE

Podcięcie wędzidełka

Centermed ul. św. Łazarza 14 | Kraków

Szpital | Przychodnia | Diagnostyka
CenterMed
ul. św. Łazarza - Szpital
ul. św. Łazarza 14 | Kraków
07:00 - 20:00 | pon. - pt.
szpital@centermed.pl
Rejestracja: 801 404 402
Telefon: 12 370 82 00
CenterMed
ul. św. Łazarza - Przychodnia
ul. św. Łazarza 14 | Kraków
07:00 - 20:00 | pon. - pt.
Punkt pobrań 07:00 - 10:00
Wizyty prywatne: 801 404 402
Telefon: 12 370 82 00
Podcięcie wędzidełka
ZABIEGI DOSTĘPNE W NASZEJ OFERCIE

Operacja podcięcia wędzidełka - co to jest?

Operacja podcięcia wędzidełka to chirurgiczne uwolnienie tkanek złączonych przez zbyt krótkie wędzidełko, które może ograniczać ich ruchomość i powodować szereg innych dolegliwości.

 

Wędzidełka jamy ustnej to cienkie fałdy błony śluzowej łączące ze sobą dwa jej fragmenty. Możemy wyróżnić wędzidełko warg, języka oraz policzków. Wspólnie, ich funkcją jest umożliwienie prawidłowej ruchomości warg i języka, utrzymanie odpowiedniego napięcia mięśni w jamie ustnej oraz wspomaganie takich funkcji, jak żucie czy artykulacja słów. Zwykle problem krótkiego wędzidełka dotyczy wędzidełka języka, łączącego dno jamy ustnej z dolną powierzchnią języka, i to właśnie ono najczęściej kwalifikuje się do operacji podcięcia. Szacuje się, że taka sytuacja występuje od 4 do 16% niemowląt – ponad dwukrotnie częściej chłopców. 

 

Zbyt krótkie wędzidełko językowe może generować dwa najpoważniejsze problemy: trudności z karmieniem piersią niemowląt oraz możliwe zaburzenia mowy u starszych dzieci. Objawami krótkiego wędzidełka u niemowląt karmionych piersią są:

  • gwałtowne ruchy,
  • płacz,
  • wielokrotne puszczanie sutka,
  • znaczne wydłużenie czasu karmienia.

 

Są to objawy które zwykle stanowią jasne wskazanie do operacji podcięcia wędzidełka. Ze względu na brak jednoznacznych danych dotyczących wpływu krótkiego wędzidełka na rozwój mowy, nie wykonuje się rutynowo profilaktycznego podcięcia wędzidełka. W tym wypadku, decyzję podejmują rodzice wraz z lekarzem. Z drugiej strony zbyt długie wędzidełko językowe może powodować w późniejszym okresie wady zgryzu i rozwój mowy sepleniącej.

Operacja podcięcia wędzidełka - do jakiego lekarza należy się zgłosić i jak stawiana jest diagnoza?

Aby zdecydować, czy konieczna jest chirurgiczna interwencja, rodzice z dzieckiem muszą zgłosić się do specjalisty laryngologii (ocenę może również przeprowadzić stomatolog lub chirurg dziecięcy), który dokona oceny dolegliwości powodowanych przez nieprawidłowo wykształcone wędzidełko na podstawie zebranego wywiadu oraz badania przedmiotowego. W badaniu przedmiotowym lekarz oceni budowę i kształt wędzidełka, a szczególnie długość przyczepu wędzidełka, długość wolnego fałdu wędzidełka, grubość wędzidełka i jego sprężystość. Sprawdzi również ruchomość języka. Rodzice dziecka zostaną zapytani o informacje o ewentualnym rodzinnym występowaniu krótkiego wędzidełka języka, problemach ze ssaniem piersi u poprzednich dzieci oraz o wadach wymowy czy zgryzu w rodzinie.

Może okazać się, że wystarczające będzie zapisanie starszego dziecka do do logopedy, gdzie dzięki rozciągającym ćwiczeniom artykulacyjnym (wysuwanie języka na dolną wargę, poruszanie językiem na prawo i lewo) problem zniknie, dlatego ważna jest prawidłowe oszacowanie zaawansowania problemu u każdego pacjenta indywidualnie.

Operacja podcięcia wędzidełka - w jakim celu wykonuje się zabieg?

Operację podcięcia wędzidełka wykonuje się, gdy mamy do czynienia z dużym nasileniem objawów, na przykład trudnościami w karmieniu i niedostatecznym pobieraniem mleka przez noworodka, lub gdy pomoc logopedy nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Celem zabiegu jest przywrócenie prawidłowej ruchomości i funkcji języka, co przekłada się na efektywne ssanie, żucie czy artykulację mowy.

Operacja podcięcia wędzidełka Kraków - jak przebiega zabieg?

Operacja podcięcia wędzidełka trwa bardzo krótko. Można ją wykonywać już od pierwszych dni życia dziecka. Polega ona na uwidocznieniu wędzidełka, a następnie nacięciu go aż do bruzdy między dolną powierzchnią języka a dnem jamy ustnej.Ponieważ u noworodków unerwienie wędzidełka i jego okolic jest znikome, zabieg wykonuje się zwykle bez znieczulenia, a samo nacięcie trwa kilka sekund – dziecko następnie od razu przystawia się do piersi. Jeżeli istnieje obawa dużych dolegliwości bólowych, można podać znieczulenie miejscowe, jednak nie jest to zalecane. Nacięcie można wykonać skalpelem, nożyczkami chirurgicznymi bądź laserem, który obecnie wybierany jest najchętniej ze względu na minimalne krwawienie.

Operacja podcięcia wędzidełka - przeciwwskazania

Przeciwwskazania do operacji podcięcia wędzidełka obejmują głównie:

  • przede wszystkim – brak zgody rodziców,
  • aktywną infekcję górnych dróg oddechowych lub leczenie antybiotykami, 
  • nieprawidłowe wyniki badań zleconych do wykonania przed zabiegiem, 
  • uczulenie na leki znieczulające,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • wady dysmorficzne, czyli zniekształcenie szczęki lub żuchwy.

Operacja podcięcia wędzidełka - możliwe skutki uboczne

Zabieg podcięcia wędzidełka jest zabiegiem bardzo bezpiecznym. Najczęstszym obserwowanym powikłaniem jest przedłużające się krwawienie, które kontroluje się miejscowym ostrzyknięciem lekiem hamującym krwawienie. U noworodków możliwa jest również krótkotrwała odmowa ssania. W miejscu zabiegu może pojawić się biały lub żółtawy nalot, który jest tylko objawem gojenia się śluzówki.

Operacja podcięcia wędzidełka CenterMed Kraków - cena

Koszty zabiegu ustalane są przez lekarza prowadzącego pacjenta. To, ile kosztuje zabieg podcięcia wędzidełka zależy od rozległości operacji i koniecznych do zastosowanie procedur medycznych. Zachęcamy do kontaktu w celu zapoznania się ze szczegółami zabiegu.

Znajdziesz nas tutaj
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
CENTRUM OBSŁUGI PACJENTA:
TEL. +48 801 404 402
TEL. +48 14 6 31 48 10
Napisz do nas