ZAPRASZAMY DO NASZYCH SPECJALISTÓW W KRAKOWIE

Poradnia diabetologii i chorób wewnętrznych

Centermed ul. św. Łazarza 14 | Kraków

Szpital | Przychodnia | Diagnostyka
CenterMed
ul. św. Łazarza - Szpital
ul. św. Łazarza 14 | Kraków
07:00 - 20:00 | pon. - pt.
szpital@centermed.pl
Rejestracja: 801 404 402
Telefon: 12 370 82 00
CenterMed
ul. św. Łazarza - Przychodnia
ul. św. Łazarza 14 | Kraków
07:00 - 20:00 | pon. - pt.
Punkt pobrań 07:00 - 10:00
Wizyty prywatne: 801 404 402
Telefon: 12 370 82 00

Poradnia diabetologiczna czym się zajmuje?

Diabetologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem pacjentów z cukrzycą i jej powikłaniami. Diabetolog prowadzi również działania profilaktyczne, szczególnie potrzebne dla osób z grupy ryzyka wystąpienia cukrzycy, do jakich zalicza się osoby z nadwagą, otyłością, nieaktywne fizycznie, czy z przypadkami cukrzycy w rodzinie. Ta specjalizacja medyczna staje się coraz popularniejsza i jednocześnie coraz potrzebniejsza ze względu na ciągle zwiększającą się liczbę osób chorujących na cukrzycę.

 

Cukrzyca jest chorobą zaliczaną do schorzeń cywilizacyjnych, które swoje podłoże w dużym stopniu mają w prowadzonym stylu życia. Istotą tej choroby jest zwiększone stężenie cukru (glukozy) we krwi. Przewlekłe utrzymanie się nadmiaru glukozy we krwi prowadzi do uszkodzenia organów i narządów, głównie układu sercowo-naczyniowego, nerek, oczu i układu nerwowego, dlatego też niezwykle ważne jest wczesne wykrycie cukrzycy u pacjenta i wprowadzenie odpowiedniej terapii. 

 

Poradnia chorób wewnętrznych i diabetologii zajmuje się również terapią pacjentów z innymi schorzeniami związanymi z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej.

Poradnia diabetologiczna w Krakowie - kiedy zgłosić się do specjalisty?

Poradnia diabetologiczna to odpowiednie miejsce dla osób, które zauważyły u siebie charakterystyczne dla cukrzycy objawy. W przypadku cukrzycy I typu najczęściej pojawiają się:

  • wzmożone pragnienie – dziecko (bo objawy pojawiają się najczęściej u osób między 10-14 rokiem życia) potrafi wypić nawet kilka litrów wody w ciągu doby – ciągle czując pragnienie,
  • częste oddawanie moczu, również w nocy,
  • zwiększony apetyt z jednoczesną utratą wagi,
  • senność i osłabienie,
  • suchość i swędzenie skóry,
  • niewyraźne widzenie.

Pompy insulinowe w poradni diabetologicznej - Kraków

Poradnia diabetologiczna w Krakowie oferuje również insulinoterapię cukrzycy typu I z użyciem osobistej pompy insulinowej i tym samym wykonujemy zabiegi wszczepiania osobistych miniaturowych pomp do zdalnego i ciągłego monitorowania cukrzycy.

Poradnia diabetologiczna w Krakowie jakie schorzenia leczymy?

W naszej poradni diabetologicznej zajmujemy się leczeniem chorób metabolicznych takich jak:

  • cukrzyca typu I, czyli insulinozależna (ang. insulin-dependent diabetes mellitus), która charakteryzuje się brakiem wydzielania insuliny i występuje najczęściej u dzieci i młodzieży. Ten rodzaj cukrzycy stanowi około 5-10% wszystkich przypadków choroby, objawy pojawiają się najczęściej między 10 a 14 rokiem życia, w niektórych przypadkach choroba ujawnia się również u dorosłych. Cukrzyca typu I wymaga stałego podawania insuliny, a także systematycznego monitorowania poziomu glukozy (cukru) we krwi. 
  • cukrzyca typu II, inaczej insulinoniezależna, która najczęściej jest diagnozowana u osób dorosłych, ale coraz częściej występuje już u dzieci i młodzieży, ten rodzaj cukrzycy w dużym stopniu związany jest z prowadzonym przez pacjenta trybem życia. Niska aktywność fizyczna i zła dieta, to tylko niektóre czynniki, które mogą do niej doprowadzić.
  • cukrzyca przedciążowa, przygotowanie i prowadzenie kobiet chorujących na cukrzycę przed ciążą,
  • cukrzyca ciężarnych, która jest najczęściej występującą chorobą metaboliczną w czasie ciąży i jest diagnozowana u kobiet, które przed zajściem w ciąże nie chorowały na cukrzycę. Ma charakter przejściowy i zwykle ustępuje po porodzie jednak jej wystąpienie w czasie ciąży nie może być bagatelizowane – płód jest bardzo wrażliwy na podwyższone stężenie glukozy, u rozwijającego się płodu może dojść do różnych patologii jeśli jej poziom nie zostanie wyrównany.
  • cukrzyca u sportowców,
  • inne choroby metaboliczne,
  • przygotowanie pacjentów z otyłością do leczenia bariatrycznego.

Poradnia diabetologiczna jak przebiega wizyta?

W poradni diabetologicznej udzielamy konsultacji prywatnych dla pacjentów dorosłych. Na pierwszą wizytę pacjenci proszeni są o zabranie ze sobą wyników badań związanych ze schorzeniem. Na kolejne wizyty pacjenci są proszeni o zabranie ze sobą, jeśli to ich dotyczy również glukometru, zeszytu samokontroli glukozy, ewentualnie karty z hospitalizacji       dotyczących schorzenia i innych wykonywanych pomiędzy wizytami wyników badań, które mogą być istotne z punktu widzenia terapii cukrzycy.

 

Na pierwszej wizycie lekarz przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad i na podstawie zgłoszonych przez objawów, historii choroby w rodzinie oraz opierając się o wyniki badań stawia diagnozę, jednocześnie zalecając odpowiednie do przypadku leczenie. Kolejne wizyty mają charakter kontrolny. Lekarz diabetolog ocenia stan ogólny pacjenta i efekty prowadzonej terapii. W razie konieczności wprowadza również modyfikacje w dotychczas prowadzonym procesie leczenia lub zleca dodatkowe wyniki badań lub konsultacje u lekarzy innych specjalizacji.

 

Cukrzyca najczęściej wymaga zastosowania też dopasowanej indywidualnie do potrzeb pacjenta diety. Dlatego też diabetolog może skierować pacjenta na konsultację w poradni dietetycznej, gdzie specjalista pomoże ułożyć jadłospis przeznaczony dla diabetyka i przeprowadzi edukację żywieniową dopasowaną do choroby.

Poradnie
DOSTĘPNE W NASZEJ OFERCIE
Znajdziesz nas tutaj
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
CENTRUM OBSŁUGI PACJENTA:
TEL. +48 801 404 402
TEL. +48 14 6 31 48 10
Napisz do nas