Diabetologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem pacjentów z cukrzycą i jej powikłaniami. Diabetolog prowadzi również działania profilaktyczne, szczególnie potrzebne dla osób z grupy ryzyka wystąpienia cukrzycy, do jakich zalicza się osoby z nadwagą, otyłością, nieaktywne fizycznie, czy z przypadkami cukrzycy w rodzinie. Ta specjalizacja medyczna staje się coraz popularniejsza i jednocześnie coraz potrzebniejsza ze względu na ciągle zwiększającą się liczbę osób chorujących na cukrzycę.
Cukrzyca jest chorobą zaliczaną do schorzeń cywilizacyjnych, które swoje podłoże w dużym stopniu mają w prowadzonym stylu życia. Istotą tej choroby jest zwiększone stężenie cukru (glukozy) we krwi. Przewlekłe utrzymanie się nadmiaru glukozy we krwi prowadzi do uszkodzenia organów i narządów, głównie układu sercowo-naczyniowego, nerek, oczu i układu nerwowego, dlatego też niezwykle ważne jest wczesne wykrycie cukrzycy u pacjenta i wprowadzenie odpowiedniej terapii.
Poradnia chorób wewnętrznych i diabetologii zajmuje się również terapią pacjentów z innymi schorzeniami związanymi z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej.
Poradnia diabetologiczna to odpowiednie miejsce dla osób, które zauważyły u siebie charakterystyczne dla cukrzycy objawy. W przypadku cukrzycy I typu najczęściej pojawiają się:
Poradnia diabetologiczna w Krakowie oferuje również insulinoterapię cukrzycy typu I z użyciem osobistej pompy insulinowej i tym samym wykonujemy zabiegi wszczepiania osobistych miniaturowych pomp do zdalnego i ciągłego monitorowania cukrzycy.
W naszej poradni diabetologicznej zajmujemy się leczeniem chorób metabolicznych takich jak:
W poradni diabetologicznej udzielamy konsultacji prywatnych dla pacjentów dorosłych. Na pierwszą wizytę pacjenci proszeni są o zabranie ze sobą wyników badań związanych ze schorzeniem. Na kolejne wizyty pacjenci są proszeni o zabranie ze sobą, jeśli to ich dotyczy również glukometru, zeszytu samokontroli glukozy, ewentualnie karty z hospitalizacji dotyczących schorzenia i innych wykonywanych pomiędzy wizytami wyników badań, które mogą być istotne z punktu widzenia terapii cukrzycy.
Na pierwszej wizycie lekarz przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad i na podstawie zgłoszonych przez objawów, historii choroby w rodzinie oraz opierając się o wyniki badań stawia diagnozę, jednocześnie zalecając odpowiednie do przypadku leczenie. Kolejne wizyty mają charakter kontrolny. Lekarz diabetolog ocenia stan ogólny pacjenta i efekty prowadzonej terapii. W razie konieczności wprowadza również modyfikacje w dotychczas prowadzonym procesie leczenia lub zleca dodatkowe wyniki badań lub konsultacje u lekarzy innych specjalizacji.
Cukrzyca najczęściej wymaga zastosowania też dopasowanej indywidualnie do potrzeb pacjenta diety. Dlatego też diabetolog może skierować pacjenta na konsultację w poradni dietetycznej, gdzie specjalista pomoże ułożyć jadłospis przeznaczony dla diabetyka i przeprowadzi edukację żywieniową dopasowaną do choroby.