ZAPRASZAMY DO NASZYCH SPECJALISTÓW W KRAKOWIE

Poradnia ortopedii i traumatologii narządu ruchu dzieci

Centermed ul. św. Łazarza 14 | Kraków

Szpital | Przychodnia | Diagnostyka
CenterMed
ul. św. Łazarza - Szpital
ul. św. Łazarza 14 | Kraków
07:00 - 20:00 | pon. - pt.
szpital@centermed.pl
Rejestracja: 801 404 402
Telefon: 12 370 82 00
CenterMed
ul. św. Łazarza - Przychodnia
ul. św. Łazarza 14 | Kraków
07:00 - 20:00 | pon. - pt.
Punkt pobrań 07:00 - 10:00
Wizyty prywatne: 801 404 402
Telefon: 12 370 82 00
Poradnie
DOSTĘPNE W NASZEJ OFERCIE

Poradnia ortopedyczna dziecięca - czym się zajmuje lekarz ortopedii?

 

Ortopedia jest dziedziną medycyny, która specjalizuje się w leczeniu schorzeń dotyczących układu ruchu. Leczenie nie jest możliwe bez postawienia odpowiedniej diagnozy, dlatego dziecięca poradnia ortopedyczna to również wykrywanie chorób i wad układu kostno-stawowego, czyli diagnostyka, która w większości oparta jest na dokładnym badaniu obrazowym i badaniu palpacyjnym pacjenta. 

 

W ortopedii dziecięcej duże znaczenie ma także profilaktyka, która pozwala zapobiec wielu schorzeniom w późniejszym wieku, jak również umożliwia wykrycie wad i schorzeń na ich wczesnym i co za tym idzie możliwym do wyeliminowania lub znacznego spowolnienia etapie. Poradnia ortopedyczna dla dzieci zajmuje się również leczeniem chorób cywilizacyjnych w obrębie układu kostno stawowego. Choroby te wynikają w większości z prowadzonego przez dziecko stylu życia. Niestety zbyt mała aktywność fizyczna dzieci, spędzanie większości wolnego czasu przed telewizorem, czy komputerem nie sprzyja kształtowaniu prawidłowej postawy i wzmacnianiu narządu ruchu. Z tego też względu dziecięce schorzenia cywilizacyjne w ortopedii, podobnie jak w innych dziedzinach medycyny zaczynają być coraz częstsze.

Ortopedia - czym się zajmuje?

W kręgu zainteresowań ortopedii znajdują się wszelkie dolegliwości obejmujące kości (z wyjątkiem kości czaszki), więzadła i stawy, a także mięśnie i ścięgna. Czasami ortopedzi zajmują się również leczeniem powiązanych z układem ruchu naczyń krwionośnych i nerwów. Sama ortopedia jest ściśle powiązana z traumatologią narządu ruchu, często określaną mianem chirurgii lub ortopedii urazowej. Traumatologia zajmuje się głównie leczeniem obrażeń w obrębie kości, stawów, ścięgien, więzadeł i mięśni.

 

Dziecięca poradnia ortopedyczna specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu pacjentów od momentu urodzenia do chwili osiągnięcia przez dziecko 18 roku życia. Dbając o kompleksowe podejście do leczenia naszych pacjentów. Osoby, które ukończą 18 lat nie muszą zmieniać przychodni aby kontynuować leczenie. W naszej przychodni funkcjonuje Poradnia ortopedii i traumatologii narządu ruchu również dedykowana dla osób dorosłych.

Poradnia ortopedyczna dziecięca w Krakowie kiedy iść z dzieckiem do ortopedy?

Dziecięcy organizm zmienia się bardzo szybko, również jeśli chodzi o schorzenia i patologie w układzie ruchu – ich rozwój często przebiega dużo szybciej niż w przypadku ciała osoby dorosłej, dlatego też każde niepokojące objawy dotyczące układu ruchu zauważone przez rodzica warto skonsultować z lekarzem specjalistami, którymi dysponuje poradnia ortopedyczna dziecięca.

 

Rozwój narządu ruchu warto kontrolować już od pierwszych tygodni życia dziecka. Pierwsza wizyta kontrolna u ortopedy powinna się odbyć zaraz po urodzeniu dziecka. Według zaleceń powinna mieć miejsce nie później niż w 4. tygodniu życia niemowlaka. Rodzice powinni skonsultować dziecko z ortopedą bez względu na to, czy zaobserwowano symptomy mogące świadczyć o chorobie, czy wadliwej budowie układu kostnego. Pierwsza wizyta ma charakter profilaktyczny. Ma na celu wykrycie wad wrodzonych, które coraz częściej występują u dzieci na ich początkowym etapie. Wczesna diagnoza daje szansę na szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia i mniejsze ryzyko powikłań w wieku późniejszym.

 

Na pierwszej wizycie u ortopedy wykonywane jest USG stawów biodrowych, jako profilaktyka dysplazji w tej części ciała. W uproszczeniu badanie to pozwala ocenić, czy stawy biodrowe są prawidłowo zbudowane. Badanie USG stawów biodrowych jest badaniem obowiązkowym u noworodków. Należy je wykonać przed ukończeniem przez dziecko 6 tygodnia życia. Dysplazja stawu biodrowego to wada, która jest schorzeniem wrodzonym i dość często występuje u niemowląt, dlatego rodzice nie powinni zwlekać ze skonsultowaniem noworodka z lekarzem ortopedii dziecięcej.

Jak wygląda wizyta u ortopedy?

Na pierwszej wizycie kontrolnej lekarz ocenia też ogólnie jak ukształtował się narząd ruchu dziecka. Oceny dokonuje się na podstawie badania fizykalnego i wyniku badań obrazowych. Jeśli ortopeda potwierdzi występowanie zaburzenia w budowie stawu biodrowego lub innej wady narządu ruchu dziecko zostanie skierowane do dalszej diagnostyki lub podjęte zostanie leczenie. Specjalista w poradni ortopedycznej dla dzieci może zalecić rodzicom dziecka leczenie zachowawcze, w postaci fizjoterapii ze specjalistą lub ćwiczeń wykonywanych z dzieckiem w warunkach domowych, może też zalecić w bardziej skomplikowanych przypadkach leczenie zabiegowe, które najczęściej odbywa się na naszym oddziale szpitalnym.

 

Jeśli dziecko nie posiada wad wrodzonych, budowa narządu ruchu nie budzi lekarskich wątpliwości i dziecko nie wymaga podjęcia leczenia, kolejne profilaktyczne wizyty kontrolne u ortopedy dziecięcego powinny się odbyć kolejno po około upływie około 7-8 miesięcy życia dziecka i następnie w wieku 2 lat. Podczas takich wizyt lekarz ocenia ogólny rozwój ruchowy dziecka, sprawdza, czy poprzednio zauważone problemy nie pogłębiły się. Jeśli nic złego się nie dzieje, najprawdopodobniej lekarz ortopeda zaleci kolejne wizyty kontrolne dopiero po ukończeniu 6.-7 lat. oraz później 11-13 lat. To właśnie w tym okresie dziecko szybko rośnie i pojawiają się problemy z wadliwą postawą, które mogą wymagać interwencji.

 

Niezależnie od sugerowanych wizyt kontrolnych do ortopedy dziecięcego należy udać się zawsze, gdy u dziecka pojawiają się nieprawidłowości w poruszaniu, nieprawidłowa ruchliwość, utykanie czy zgłaszane przez dziecko dolegliwości bólowe.

 

Starsze dziecko warto skonsultować ze specjalistą ortopedii, kiedy występują niepokojące objawy, do których można zaliczyć między innymi:

  • odstające łopatki,
  • krzywe plecy,
  • koślawe ustawienie kolan,
  • nierówna długość kończyn dolnych i tym samym utykanie,
  • stopy płaskie, pozbawione wysklepienia,
  • bóle ścięgien i mięśni mogące świadczyć o obecności stanu zapalnego.

Poradnia ortopedyczna dziecięca jakie schorzenia leczymy?

Poradnia diagnozuje i leczy pacjentów zarówno z wadami wrodzonymi, jak i schorzeniami nabytymi narządu ruchu. W ortopedii dziecięcej kluczowe jest wykrycie schorzeń wrodzonych na odpowiednio wczesnym etapie. Lekarze ortopedii i traumatologii narządu ruchu konsultują również pacjentów z wadami postawy, urazami i deformacjami – tymi pourazowymi i posiadanymi od urodzenia. Obszarem zainteresowań poradni ortopedycznej dla dzieci są również wszelkiego rodzaju guzy narządu ruchu. Poradnia ortopedyczna dla dzieci udziela świadczeń medycznych związanych z:

  • leczeniem złamań i urazów kończyn, 
  • leczeniem zwichnięć, czy skręceń w stawach,
  • nastawianiem zachowawczym złamań i leczeniem następstw uszkodzenia kości,
  • leczeniem przykurczy w stawach,
  • korekcją wrodzonych deformacji stóp i palców (palec młotkowaty palec szpotawy),
  • korekcją deformacji dłoni (przykładowo palce zrośnięte lub palce dodatkowe),
  • leczeniem kontuzji i urazów u młodych sportowców,
  • kwalifikacją do zabiegów operacyjnych w ramach oddziału szpitalnego.

 

Dziecięca poradnia ortopedyczna oferuje także inne świadczenia takie jak:

  • założenie, zmiana opatrunku gipsowego, szyny,
  • szycie ran,
  • podanie leku do stawu.

 

W CenterMed Kraków posiadamy szpitalny oddział ortopedii i traumatologii narządu ruchu, gdzie wykonywane są również planowe zabiegi z zakresu ortopedii dziecięcej. Większość z nich wykonywana jest w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Obecność poradni i szpitalnego oddziału ortopedycznego dla dzieci sprawia, że zapewniamy kompleksową opiekę nad dzieckiem ze schorzeniami narządu ruchu. W wymagających interwencji chirurgicznej przypadkach dzieci są operowane w CenterMedzie przez naszych lekarzy, bez konieczności kierowania pacjenta do kolejnej placówki.

Dziecięca poradnia ortopedyczna - badania diagnostyczne

W CenterMed Kraków istnieje możliwość wykonania diagnostyki USG ortopedyczne narządu ruchu i badań radiologicznych, potocznie nazywanych prześwietleniem RTG.

Poradnia ortopedyczna dla dzieci w Krakowie, na NFZ

Poradnia ortopedyczna w CenterMed Kraków posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Porady w ramach NFZ udzielane są na podstawie skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

 

W poradni ortopedii dziecięcej udzielamy również wizyt prywatnych. Pacjenci pełnoletni mogą skorzystać z konsultacji u lekarza specjalisty w Poradni ortopedii i traumatologii dla dorosłych w naszej przychodni.

Poradnia ortopedyczna dla dzieci w Krakowie - jak przygotować się do wizyty?

Na wizytę lekarską u specjalisty ortopedy dziecięcego warto zabrać dokumentację medyczną z wcześniejszego leczenia, jeśli takie miało miejsce. Jeśli dziecko posiada wcześniej wykonane badania diagnostyczne, w tym zdjęcia USG ortopedycznego, RTG warto zabrać je na konsultację. Mogą okazać się pomocne w procesie diagnostycznym. Dobrze zadbać również o wygodny ubiór dziecka, tak aby możliwe było bezproblemowe wykonanie badań, czy to fizykalnego, czy obrazowego.

 

Dziecko do poradni ortopedycznej zgłasza się z rodzicem lub opiekunem ustawowym. Pacjenci pierwszorazowi proszeni są o przybycie do poradni nie później niż na około 10 minut przed wyznaczoną godziną wizyty w celu uzupełnienia danych w dokumentacji pacjenta.

Znajdziesz nas tutaj
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
CENTRUM OBSŁUGI PACJENTA:
TEL. +48 801 404 402
TEL. +48 14 6 31 48 10
Napisz do nas