Otolaryngologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości i chorób dotykających przede wszystkim zatok i nosa, uszu, gardła i krtani. Poza wymienionymi, w obrębie zainteresowań tej specjalizacji znajdują się również jama ustna, przełyk, oskrzela i tchawica. Ogólniej mówiąc, lekarz otolaryngolog zajmuje się narządami znajdującymi się w obrębie szyi i głowy (z wyłączeniem schorzeń dotyczących wzroku, które są obszarem zainteresowań okulisty). Jak widać obszar zainteresowań laryngologii jest bardzo szeroki. W obrębie zainteresowań otolaryngologii są także zaburzenia głosu, mowy słuchu i równowagi. Zaburzenia związane ze zmysłem węchu, czy smaku również mogą być leczone przez specjalistę otolaryngologii.
Często można spotkać określenie laryngologia i lekarz laryngolog. Czy laryngolog i otolaryngolog to to samo? Tak – laryngologia i otolaryngologia to ta sama dziedzina medycyny. Laryngologia jest jedynie skróconym i potocznym określeniem otolaryngologii, a lekarz laryngolog to po prostu specjalista otolaryngologii.
Szeroki zakres zainteresowań otolaryngologii pozwolił na wyodrębnienie działów tej specjalizacji, które nakierowane są na konkretne problemy zdrowotne. Foniatria to dział otolaryngologii, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń chorób narządu głosu, mowy i połykania. Kolejny dział otolaryngologii to audiologia, ukierunkowana na rozpoznawanie i leczenie chorób narządu słuchu i równowagi. Rynologia z kolei zajmuje się fizjologią, rozpoznawaniem, diagnozowaniem i leczeniem nosa i zatok.
W naszej Poradni Otolaryngologicznej istnieje możliwość uzyskania porady w języku obcym: angielskim i rosyjskim.
Należy pamiętać, że nieleczone schorzenia z zakresu laryngologii nie tylko mogą być uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu, ale mogą powodować również poważniejsze stany chorobowe. Do laryngologa warto udać się za każdym razem, gdy zauważymy u siebie (lub dziecka) niepokojące objawy, które nie znikają samoistnie i znajdują się w zakresie zainteresowań specjalisty otolaryngologii.
Otolaryngologia zajmuje się leczeniem farmakologicznym, ale w niektórych przypadkach również chirurgicznym (mogą to być zabiegi w zakresie leczenia zatok przynosowych, języka, czy migdałków). W CenterMed wykonujemy zabiegi z zakresu otolaryngologii u dzieci. Pacjenci, którzy wymagają leczenia operacyjnego są najczęściej kierowani na nasz Oddział Otolaryngologiczny dla Dzieci, dzięki czemu są leczeni kompleksowo, bez konieczności kierowania się do kolejnej placówki celem dalszego leczenia.
Otolaryngologia jest bardzo rozległą specjalizacją medyczną, dlatego też objawy, które mogą wskazywać konieczność wizyty w poradni laryngologicznej są bardzo zróżnicowane i dotyczą różnych narządów.
W obrębie uszu:
gardła:
nosa i zatok przynosowych:
Oprócz diagnostyki i leczenia wymienionych schorzeń, poza ceną konsultacji wykonujemy również:
Poradnia otolaryngologiczna nie wykonuje wymienionych świadczeń:
Wizyta w poradni laryngologicznej nie wymaga specjalnego przygotowania. Warto zastanowić się – kiedy po raz pierwszy pojawiły się objawy, które skłoniły do wizyty u specjalisty, czy nasilają się lub słabną w zależności od pory dnia, wykonywanej aktywności.
Na wizytę w poradni otolaryngologicznej warto zabrać ze sobą dokumentację medyczną dotyczącą schorzenia, które jest przedmiotem konsultacji (jeśli pacjent ją posiada). Mogą to być wyniki badań – przykładowo RTG, USG lub dokumentacja z wcześniejszego leczenia.
Na wizycie lekarz przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad na temat dolegliwości i problemów zdrowotnych. Wywiad lekarski jest pierwszym i bardzo ważnym etapem stawiania diagnozy. Na podstawie informacji uzyskanych podczas rozmowy z pacjentem lekarz decyduje o dalszych krokach umożliwiających postawienie rozpoznania.
W zależności od obszaru, którego dotyczy problem, lekarz wykonuje badanie palpacyjne (na przykład węzłów chłonnych, ślinianek) lub badanie z zastosowaniem odpowiednich narzędzi. W diagnostyce laryngologicznej często wykorzystywane są otoskopy, wzierniki i lusterka.
Jeśli wywiad medyczny i badanie fizykalne nie są wystarczające do postawienia diagnozy, lekarz specjalista może skierować pacjenta na wykonanie dodatkowych badań. Mogą to być badania laboratoryjne, wymazy, czy badania obrazowe.
Konieczność wykonania dodatkowych badań i następnie wybór metody leczenia jest zależny od jednostki chorobowej, stanu ogólnego i lokalizacji schorzenia u pacjenta.
W naszej Poradni Otolaryngologicznej udzielamy konsultacji zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym.
Posiadamy w strukturze Oddział Otolaryngologii dla Dzieci, gdzie wykonujemy zabiegi pacjentów poniżej 18 roku życia. Ewentualne zabiegi po konsultacji otolaryngologicznej mogą być wykonywane wyłącznie u dzieci. Zabiegi z zakresu otolaryngologii dziecięcej wykonywane są komercyjnie. O konieczności leczenia operacyjnego każdorazowo decyduje lekarz na wizycie.
W Poradni udzielamy wizyt prywatnych, przy świadczeniach udzielanych komercyjnie nie jest wymagane skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Czas oczekiwania na konsultację jest stosunkowo krótki. Zachęcamy do kontaktu z Przychodnią w celu poznania szczegółów oferty, jak również w razie pojawienia się dodatkowych pytań i wątpliwości.