USG, czyli inaczej badanie ultrasonograficzne jest obecnie jednym z podstawowych badań zaliczanych do diagnostyki obrazowej. Jest bezpiecznym, bezinwazyjnym i bezbolesnym badaniem, które okazuje się przydatne i wykorzystywane w diagnostyce wielu chorób i w różnych dziedzinach medycyny. Znajduje swoje zastosowanie m.in. w chirurgii, endokrynologii, pulmonologii, ortopedii, urologii czy ginekologii i położnictwie.
Niewątpliwą zaletą USG jest to, że badanie można wielokrotnie powtarzać u jednego pacjenta, dzięki czemu możliwe jest stała kontrola funkcjonowania badanych narządów i układów narządów.
Ultrasonografia pozwala ocenić stan poszczególnych narządów wewnętrznych. USG daje obraz ich kształtu, wielkości, położenia i ogólnie funkcjonowania. USG jest przydatne w wykrywaniu zmian patologicznych, pozwoli wykryć występowanie przykładowo guzków, czy tętniaków w ich obrębie. Badanie USG jest również niezwykle przydatne w czasie ciąży, gdzie daje szansę na monitorowanie rozwoju płodu i wykrywanie nieprawidłowości na wczesnym etapie.
Warto skorzystać z diagnostyki USG, gdy występują objawy m.in.:
Przygotowanie pacjenta do badania USG zależy w dużym stopniu od obszaru ciała, narządu, które ma zostać poddane badaniu. O szczegółowe przygotowanie warto przed każdym badaniem zapytać lekarza lub personel przychodni. Podstawowym elementem przygotowania, bez względu na miejsce badania jest wygodny, luźny, strój, który będzie można łatwo zdjąć lub podwinąć, aby odsłonić obszar ciała, który będzie badany.
USG jamy brzusznej
USG piersi
USG tarczycy
USG tkanek miękkich, węzłów chłonnych
Badanie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, w zależności od badanego obszaru. Pozycja, w jakiej będzie wykonywane badanie również zależy od narządu, który ma być obserwowany. Podczas badania USG lekarz pokrywa badany obszar specjalnym żelem. Dzięki temu możliwy jest pełny kontakt głowicy aparatu ze skórą, zmniejszone jest tarcie i ułatwione przenikanie fal ultradźwiękowych. Lekarz przesuwa głowicę aparatu po ciele uzyskując obraz całego badanego narządu, jednocześnie obserwując obraz na ekranie monitora. W trakcie badania lekarz ma możliwość wykonywania zdjęć.
Badania USG nie należy wykonywać jedynie w kilku przypadkach. Jedynymi przeciwwskazaniami ultrasonografii są:
Poza tymi kilkoma bezwzględnymi przeciwwskazaniami badanie USG można wykonać u każdego pacjenta bez względu na jego wiek i ogólny stan zdrowia. Występowanie każdego z wyżej wymienionych objawów należy zgłosić lekarzowi przed badaniem. Może być konieczna zmiana terminu badania.