Odpowiednio zarysowany kontur brody w dużym stopniu (podobnie jak kształt nosa) wpływa na proporcje twarzy. Zbyt mała i cofnięta lub przeciwnie zbyt duża i wystająca broda może zaburzać rysy twarzy i w efekcie negatywnie wpływać na jej wygląd. Kompleksy pacjentów wynikające z nieproporcjonalnych rozmiarów i kształtu brody mogą prowadzić do obniżenia samoakceptacji, co pociągać może za sobą pogorszenie stanu psychicznego.
Często pacjenci z nietypowym kształtem brody muszą zmagać się z nieprzyjemnymi komentarzami ze strony środowiska, a to z kolei nierzadko wiąże się z wycofaniem się z życia społecznego.
Nieproporcjonalne rozmiary brody to coś, czego mimo wysiłków nie da się zamaskować ubiorem, czy w przypadku Pań makijażem. Pacjenci zmagający się z kompleksami na tym polu mogą pomocy u specjalistów chirurgii plastycznej. W niektórych przypadkach jedyną skuteczną metodą rozwiązania problemu może okazać się zabieg chirurgiczny medycyny estetycznej. Chirurgia plastyczna daje możliwość resekcji bródki w przypadku jej nadmiernego rozmiaru lub powiększenia, gdy jest ona zbyt mała i cofnięta. Dla wielu osób tego typu plastyka twarzy pozwala na pozbycie się kompleksów i powrót do normalnego funkcjonowania, wolnego kompleksów i poczucia wstydu.
W przypadku występowania problemu zbyt dużej, wystającej brody poddaje się ją tak zwanej resekcji (z łac. resectio to inaczej wycięcie). Jest to zabieg zaliczany do procedur małoinwazyjnych. W wyniku operacji resekcji proporcje twarzy zostają przywrócone, a jej rysy stają się delikatniejsze. Na zabieg resekcji decydują się głównie pacjenci zmagający się z wrodzoną zbyt dużą i wydatną brodą. Bardzo często na operację zmniejszenia bródki zgłaszają się także pacjenci, u których wcześniej wykonano korektę nosa. Dzięki temu broda jest dostosowywana do “nowych” proporcji twarzy.
Zabieg korekcji bródki poprzedzony jest kwalifikacją lekarską (jak wszystkie inne zabiegi chirurgiczne). W czasie wizyty lekarskiej lekarz dokonuje oceny problemu, z którym zgłasza się pacjent i następnie proponuje dopasowaną do potrzeb i preferencji metodę pozbycia się problemu. W czasie wywiadu lekarskiego określa się również, czy u pacjenta występują choroby przewlekłe lub inne czynniki mogące negatywnie wpływać na proces znieczulenia. Zlecane są również dodatkowe badania m.in. morfologia krwi, grupa krwi, których wyniki należy zabrać ze sobą w dniu zgłoszenia się na zabieg.
Istotne znaczenie na późniejszy przebieg zabiegu i okres rekonwalescencji ma odpowiednie przygotowanie do operacji. Szczegółowe wytyczne na ten temat są przedstawiane pacjentowi podczas wizyty kwalifikującej do operacji. Można wyróżnić jednak podstawowe zalecenia, które stanowią uniwersalne wytyczne przy większości zabiegów chirurgicznych. Pożądane jest, aby na około 4 tygodnie przed operacją pacjenci palący zrezygnowali z powinien zrezygnować z używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Całkowity zakaz palenia papierosów obowiązuje na 12 godzin przed zabiegiem.
Na około 7 dni przed planowanym terminem operacji należy również zaprzestać przyjmowania preparatów zawierających salicylany, które zwiększają ryzyko krwawienia (do tej grupy zalicza się na przykład aspiryna, polopiryna).
Operacja zmniejszania brody trwa około 60 minut (w zależności od zakresu zabiegu). Zabieg zmniejszenia brody polega w skrócie na usunięciu przez chirurga plastyka nadmiaru tkanki kostnej. Następnie bródka jest odpowiednio modelowana i dopasowywana do rysów twarzy (zgodnie z preferencjami pacjenta). Operacja plastyczna mająca na celu zmniejszenie brody prowadzona jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym.
U osób, u których stwierdza się niedorozwój bródki i zbyt słabo wyeksponowane kości policzkowe możliwe jest wykonanie zabiegu korekcji z użyciem implantów. Najczęściej na tego typu zabieg decydują się osoby posiadające zbyt ostre rysy twarzy lub zapadnięte policzki i słabo rozwiniętą bródkę. Modelowanie bródki i kości policzkowych możliwe jest też z zastosowaniem kwasu hialuronowego, ale efekty tej metody są krótkotrwałe i wymagają systematycznego powtarzania. Powiększenie bródki z użyciem specjalnie do tego przeznaczonych silikonowych implantów zapewnia trwały i bardziej naturalny efekt.
Zabieg korekcji brody, czy to zwiększenia, czy zmniejszenia, nie dla wszystkich jest wskazany. Niektóre stany chorobowe lub pozostawiający wątpliwości ogólny stan pacjenta może dyskwalifikować z kwalifikacji do operacji. Do najczęściej wymienianych przeciwwskazań do zabiegu resekcji lub powiększenia bródki zalicza się m.in.:
Koszty związane z zabiegiem zmniejszania i powiększania bródki są ustalane przez chirurga plastyka w czasie wizyty kwalifikującej do zabiegu. Cena zależy od rodzaju zabiegu, zakresu i koniecznych do zastosowania technik medycznych. Zachęcamy do kontaktu w celu poznania oferty oddziału chirurgii plastycznej.