Skleroterapia to metoda terapii żylaków. Polega na ostrzykiwaniu żylaków specjalnym preparatem powodującym obkurczenie się naczyń krwionośnych.
Skleroterapia może być uzupełnieniem metod termicznych lub chirurgicznych, ale stosuje się ją również jako metodę samodzielną. Podawany lek prowadzi do uszkodzenia śródbłonka, wykrzepiania krwi, a w rezultacie do zwłóknienia naczynia.
Podczas skleroterapii wykorzystuje się wiele środków obliterujących w tym:
Istnieją obecnie dwa rodzaje skleroterapii:
Skleroterapia żylaków może być wykonywana w leczeniu różnego rodzaju zmian naczyniowych. Może wśród nich wymienić:
Pacjentów kwalifikuje się do zabiegu skleroterapii na podstawie oceny klinicznej lekarza oraz wyników dodatkowych badań, takich jak USG Doppler kończyn dolnych.
W ramach przygotowań do zabiegu skleroterapii zaleca się przyjmowanie rutyny przez co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem, co wzmocni naczynia krwionośne i zwiększy ich grubość.
Na 24 godziny przed zabiegiem nie należy stosować maści oraz kosmetyków pielęgnacyjnych, takich jak kremy, balsamy. Nie zaleca się również golenia nóg, aby uniknąć ryzyka pojawienia się czerwonych smug. Na zabieg najlepiej jest się zgłosić w luźnym, wygodnym ubraniu aby nie podrażniać kończyn po zabiegu.
Zabieg trwa zwykle około 20 minut, nie stosuje się znieczulenia, dzięki zastosowaniu cienkich igieł jest on niemal bezbolesny. Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz zazwyczaj zleca badanie usg metodą Dopplera. Następnie lekarz podejmuje decyzje o tym, jaki preparat zastosować. Może wybrać roztwór obliterujący lub zdecydować się na skleroterapię piankową, w której wykorzystywany jest preparat w formie pianki.
Do bezwzględnych przeciwwskazań do zabiegu skleroterapii należą alergie na środki sklerotyzujące, podanie preparatu może powodować świąd, pokrzywkę a nawet ciężki wstrząs anafilaktyczny. Innym przeciwwskazaniem do skleroterapii jest długotrwałe unieruchomienie lub niezdolność do samodzielnego poruszania się przez pacjenta.
Wykluczyć skleroterapię żylaków może również zakażenie tkanek w okolicy poddawanej leczeniu, ostra infekcja ogólnoustrojowa lub też ostra postać zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych oraz zatorowości płucnej. Inne przeciwwskazania to mi.n:
Bezpośrednio po skleroterapii należy przez 30 minut intensywnie spacerować, środki farmakologiczne nie przeniknęły do głównego układu. Przez około miesiąc od zabiegu należy unikać przebywania w jednej pozycji przez dłuższy czas, bez względu na to, czy jest to pozycja stojąca, czy też siedząca. Zabronione jest korzystanie z sauny, gorące kąpiele oraz opalanie się. Jeżeli nie jesteśmy w stanie kąpać się w zimnej wodzie, należy podczas kąpieli regularnie polewać zimną wodą miejsce, w którym wykonano zabieg.
W tym okresie rekonwalescencji na skórze mogą się pojawić niewielkie siniaki. Powinny one wchłonąć się samoistnie w przeciągu od miesiąca do pół roku, w zależności od intensywności zabiegu.
Wstrzyknięcie sklerosantu generuje kontrolowany, miejscowy obrzęk komórek śródbłonka. W ciągu kilku sekund następuje uszkodzenie struktury tej tkanki, a zniszczone komórki zaczynają się łuszczyć do światła naczynia. We wnętrzu żyły w obszarze objętym procesem zapalnym powstaje skrzep, a następnie tworzy się ziarnina, która z czasem ulega zwłóknieniu. Powstające włókna białkowe w ciągu kilku tygodni od zabiegu przyczynią się do zamknięcia światła żyły.
Żylak z czasem przestanie być wyczuwalny i widoczny. Pierwsze efekty skleroterapii pojawiają się po ok. 2 tygodniach od zabiegu, kiedy znikają opuchlizna i zgrubienia. Jeśli zabieg był wykonany na dużej żyle, na efekt w postaci gładkiej skóry trzeba czekać dłużej, bo kilka miesięcy. Zdarza się, że uzyskanie pożądanego rezultatu wymaga powtórzenia zabiegu skleroterapii
Potencjalne powikłania po zabiegu skleroterapii zdarzają się rzadko i możemy wśród nich wymienić:
Cena zabiegu zależy od ilości naczynek, które mają zostać zamknięte, ilości wykorzystanego środka obliterującego oraz liczby sesji niezbędnych do uzyskania efektu terapeutycznego i kosmetycznego.
W CenterMed Kraków istnieje możliwość wykonania zabiegu skleroterapii prywatnie. O więcej szczegółów na temat skleroterapia Kraków zapytaj lekarze specjalistę w CenterMed.