ZAPRASZAMY DO NASZYCH SPECJALISTÓW W KRAKOWIE

Usuwanie zmian skórnych

Centermed ul. św. Łazarza 14 | Kraków

Szpital | Przychodnia | Diagnostyka
CenterMed
ul. św. Łazarza - Szpital
ul. św. Łazarza 14 | Kraków
07:00 - 20:00 | pon. - pt.
szpital@centermed.pl
Rejestracja: 801 404 402
Telefon: 12 370 82 00
CenterMed
ul. św. Łazarza - Przychodnia
ul. św. Łazarza 14 | Kraków
07:00 - 20:00 | pon. - pt.
Punkt pobrań 07:00 - 10:00
Wizyty prywatne: 801 404 402
Telefon: 12 370 82 00
Usuwanie zmian skórnych
ZABIEGI DOSTĘPNE W NASZEJ OFERCIE

Usuwanie zmian skórnych - co to jest?

Zmiana skórna jest nieprawidłowością w strukturze skóry, która może występować w postaci odbarwienia, wypukłości, czy plamek. Każda niepokojąca zmiana wymaga kontroli lekarskiej, ponieważ niewinna na pierwszy rzut oka zmiana skórna może być początkiem poważnej choroby, w tym nowotworowej. Obecność zmian skórnych może powodować dyskomfort lub nawet zagrożenie dla zdrowia, jak to jest w przypadku zmian o charakterze nowotworowym. 

 

Zmiany pochodzą z różnych warstw skóry, przez co różnią się wyglądem, kształtem, wielkością i mogą mieć różnorodny charakter. Najczęściej wymienia się wśród nich brodawki skórne (wirusowe, zwane kurzajkami i łojotokowe, które są łagodnymi nowotworami skóry, ale bez skłonności do przemiany rakowej), włókniaki i zmiany barwnikowe.

Usuwanie zmian skórnych - znamiona barwnikowe

W temacie chirurgicznego usuwania znamion szczególnej uwagi wymagają znamiona barwnikowe (potocznie nazywane „pieprzykami”), gdyż w przyszłości mogą przekształcać się one w nowotwór. Znamiona barwnikowe to zmiany skórne, które składające się z komórek barwnikowych skóry. Można podzielić je na zwykłe i atypowe, wrodzone i nabyte. O zmianach wrodzonych mówimy wtedy, gdy mamy je od momentu urodzenia, zmiany nabyte pojawiają się z wiekiem i mogą być zarówno łagodne, jak i złośliwe. Zmiany łagodne najczęściej są płaskie, mają regularny kształt i gładką powierzchnię. Zmiany atypowe mają kształt asymetryczny, nieregularne brzegi, niejednolity kolor i nieprawidłową wielkość, a co najważniejsze wiążą się z ryzykiem przekształcenia w czerniaka.

Usuwanie zmian skórnych - kiedy zgłosić się do specjalisty?

Każdy z nas powinien regularnie oglądać skórę całego ciała i monitorować obecność i wygląd zmian barwnikowych (pieprzyków) z uwzględnieniem okolic skóry głowy, spodu stóp oraz części wewnętrznej dłoni, okolic intymnych i odbytu oraz błon śluzowych jamy ustnej. Do samobadania możemy wykorzystać lustro lub lusterko, a regularna, comiesięczna kontrola powinna stać się nawykiem.

 

Na, co zwrócić szczególną uwagę wykonując samobadanie znamion?

 

A – asymetria na przykład znamię „wylewające się” na jedną stronę,

B – brzegi nieregularne, nierównomierne, poszarpane, posiadające zgrubienia,

C – czerwony lub czarny i niejednolity kolor,

D – duży rozmiar, wielkość zmiany powyżej 6mm,

E – ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu.

 

Zawsze, gdy na skórze pojawi się zmiana budząca niepokój należy skonsultować problem z lekarzem specjalistą. Odpowiednio wczesna diagnostyka i efektywne leczenie przyczynia się nie tylko do poprawy wyglądu, ale co ważniejsze do poprawy stanu zdrowia.

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych - wskazania

Zabieg usunięcia zmiany skórnej wykonuje się w celu:

  • szybkiego pozbycia się znamion, brodawek, czy włókniaków,
  • pobrania materiału do oceny histopatologicznej.

 

Bezwzględnym wskazaniem do wykonania zabiegu chirurgicznego usunięcia zmiany skórnej jest podejrzenie jej zezłośliwienia. Najczęściej pierwszym krokiem pacjenta, który stwierdził niepokojące zmiany na skórze jest wizyta u dermatologa. Lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, dokonuje dokładnej oceny zmiany skórnej i w razie konieczności kieruje na zabieg chirurgicznego usunięcia zmiany. O konieczności zastosowania metody chirurgicznego usunięcia zmiany każdorazowo decyduje lekarz w trakcie konsultacji.

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych - przeciwwskazania

Głównymi przeciwwskazaniami do usunięcia zmiany skórnej są:

  • skłonność do bliznowców,
  • niska krzepliwość krwi.

 

Usuwanie zmian skórnych – czy i jak trzeba się przygotować?

 

Zabieg usuwania zmian skórnych nie wymaga specjalnego przygotowania.

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych - jak przebiega zabieg?

 

Usunięcie zmiany skórnej odbywa się w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych. W zależności od wielkości, ilości i stopnia skomplikowania zabiegu – najczęściej czas trwania procedury to około 20-30 min. Przez cały czas pacjent pozostaje w pełni świadomy. Wytyczone na skórze pole zabiegowe zostaje znieczulone i dokładnie zdezynfekowane. Po przygotowaniu pacjenta do zabiegu lekarz wycina precyzyjnie zmianę skórną z niewielkim marginesem zdrowej tkanki. Następnie zaszywa ranę przy użyciu cienkiego szwu. Dzięki temu blizna po zabiegu jest praktycznie niewidoczna. Miejsce operowane dodatkowo zabezpieczane jest opatrunkiem, który pacjent powinien zmieniać zgodnie z zaleceniami lekarza. 

 

Po wykonaniu zabiegu nie jest konieczne pozostanie w placówce. Szwy usuwane są podczas konsultacji po zabiegu, w terminie wyznaczonym przez lekarza.

 

Chirurgiczne usunięcie zmiany skórnej daje również możliwość pobrania i wysyłki próbki do badania histopatologicznego. Badanie to pozwala na przestrzenną ocenę zmian powstałych w tkance i jest kluczowe w diagnostyce nowotworów i doborze odpowiedniej metody leczenia. Pozwala określić:

  • postać histologiczną nowotworu i narząd, w którym powstał nowotwór,
  • zaawansowanie kliniczne i patomorfologiczne choroby,
  • stopień złośliwości nowotworu.

 

W przypadku gdy charakter zmiany okaże się łagodny, pacjent nie wymaga dalszego leczenia, gdy jednak okaże się, że wyniki badania histopatologicznego wskazują na złośliwy charakter zmiany, pacjent kierowany jest do dalszego leczenia u specjalisty onkologa.

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych w Krakowie - postępowanie po zabiegu

 

Czas rekonwalescencji po zabiegu jest zależny od wielkości usuniętej zmiany skórnej. Rana goi się kilka tygodni, w zależności od głębokości i rozmiarów wykonanego cięcia. Należy stosować się do zaleceń lekarza i dbać o prawidłową higienę rany. Bezpośrednio po zabiegu nie należy uciskać zszytej rany, moczyć jej ani narażać na promieniowanie UV.

 

Po usunięciu zmiany skórnej w jej miejscu może powstać blizna. Blizna ma jednak mniejsze rozmiary niż usunięta zmiana. Wielkość blizny i jej wygląd jest jednak o wiele bardziej estetyczny niż znamię.

Usuwanie zmian skórnych cennik

Cena zabiegu usuwania zmian skórnych jest ustalana indywidualnie przez lekarza i zależy od przypadku medycznego, czy ilości usuwanych zmian podczas wizyty. 

 

Istnieje możliwość usunięcia zmiany skórnej w trakcie wizyty w Poradni Chirurgii Ogólnej na NFZ.

 

W celu zapoznania się ze szczegółami oferty zapraszamy do kontaktu z CenterMed.

Znajdziesz nas tutaj
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
CENTRUM OBSŁUGI PACJENTA:
TEL. +48 801 404 402
TEL. +48 14 6 31 48 10
Napisz do nas