ZAPRASZAMY DO NASZYCH SPECJALISTÓW W KRAKOWIE

Wyrównywanie długości kończyn – Epifizjodeza

Centermed ul. św. Łazarza 14 | Kraków

Szpital | Przychodnia | Diagnostyka
Centermed
ul. św. Łazarza - Szpital
ul. św. Łazarza 14 | Kraków
07:00 - 20:00 | pon. - pt.
szpital@centermed.pl
Rejestracja: 801 404 402
Telefon: 12 370 82 00
CenterMed
ul. św. Łazarza - Przychodnia
ul. św. Łazarza 14 | Kraków
07:00 - 20:00 | pon. - pt.
Punkt pobrań 07:00 - 10:00
Wizyty prywatne: 801 404 402
Telefon: 12 370 82 00
Wyrównywanie długości kończyn Epifizjodeza
ZABIEGI DOSTĘPNE W NASZEJ OFERCIE

Epifizjodeza co to jest?

Epifizjodeza jest to małoinwazyjny pediatryczny zabieg chirurgiczny przeprowadzany przez lekarza specjalistę ortopedii i traumatologii narządu ruchu (przeprowadzany zanim pacjent osiągnie dojrzałość), którego celem jest leczenie występującego stosunkowo często u dzieci (ale zdarzającego się również u dorosłych) schorzenia, jakim jest nierówność kończyn dolnych.

 

Zabieg epifizjodeza polega na czasowym lub ostatecznym zablokowaniu chrząstki wzrostowej w nierównościach kończyn dolnych. Efektem epifizjodeza jest zatrzymanie wzrostu jednej z kości (w dłuższej kończynie) i tym samym umożliwienie nodze krótszej w wyniku dalszego jej wzrostu zrównania długości względem operowanej (dłuższej) kończyny. 


Chrząstka wzrostowa, blokowana podczas epifizjodeza jest częścią anatomiczną zlokalizowaną w pobliżu zakończeń rosnącej kości – występuje u dzieci i młodzieży (przed osiągnięciem dorosłości przekształca się nieaktywną już linię nasadową). Płytka jest w uproszczeniu miejscem wzrostu kości na długość. Epifizjodeza daje możliwość zmanipulowania chrząstki wzrostowej aby zatrzymać wzrost kości dłuższej i doprowadzić do wyrównania obu kończyn względem siebie.

W jakim celu stosuje się epifizjodezę?

Zabieg epifizjodeza jest procedurą medyczną, najczęstszym sposobem leczenia schorzenia zwanego rozbieżnością długości nóg (ang. leg length discrepancy – LLD). Problem rozbieżności może dotyczyć zarówno kości udowej, jak i kości piszczelowej. Zdarzają się również przypadki rozbieżności w obrębie obu wymienionych kości.

 

Nie każda rozbieżność w długości kończyn wymaga przeprowadzenia zabiegu epifizjodezy. Niewielkie różnice w długościach nóg (różnica poniżej 1 cm) występują u dzieci dość często i najczęściej nie wymagają interwencji ortopedycznej.

 

Większe nierówności (poniżej 2 cm) również mogą być korygowane bez konieczności leczenia operacyjnego. W takich przypadkach leczenie przebiega najczęściej przy wykorzystaniu indywidualnych wkładek ortopedycznych do buta, butów ortopedycznych).

 

Różnica w długości kończyn powyżej 2 cm wymaga operacji – jednym ze sposobów leczenia jest epifizjodeza. Tak duża różnica w długości kończyn powoduje nierównomierne obciążanie m.in. kręgosłupa, czy stawów kończyn dolnych, co w dorosłym życiu może prowadzić do uciążliwych i często bolesnych dla pacjenta zmian przeciążeniowo-zwyrodnieniowych utrudniających późniejsze funkcjonowanie.


Zabieg epifizjodeza pozwala na korygowanie różnic w długości nóg maksymalnie o 2 cale, czyli maksymalnie o 5 cm.

Epifizjodeza Kraków - jak i czy trzeba się przygotować?

Decyzja o konieczności przeprowadzenia zabiegu epifizjodezy jest podejmowana podczas konsultacji u lekarza ortopedy. Specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem (rodzicami dziecka), a następnie wykonuje dokładne badanie fizykalne i pomiary kończyn w celu dobrania właściwej ścieżki leczenia. Konieczne jest określenie przez lekarza długości nóg po zakończeniu okresu wzrostu kości. Lekarz może skierować pacjenta na dodatkowe badania obrazowe: zdjęcie rentgenowskie (RTG pełnej długości kończyn w pozycji stojącej), tomografia komputerowa (CT), czy rezonans magnetyczny (MR), które mogą okazać się pomocne w procesie diagnostycznym. Jeśli badania zostały wykonane wcześniej, warto zabrać ze sobą wyniki na pierwszą konsultację.

 

Przed samym zabiegiem pacjent otrzymuje dokładne zalecenia – w tym możliwa przerwa w spożywaniu pokarmów i napojów, a także zaprzestanie przyjmowania niektórych leków na kilka godzin przed zabiegiem.

Jak przebiega zabieg epifizjodeza?

Zabieg epifizjodeza prowadzony jest w znieczuleniu ogólnym i wymaga hospitalizacji pacjenta. Tymczasową epifizjodezę prowadzi się z użyciem specjalistycznych płytek w kształcie cyfry “8”, przy przezskórnej epifizjodezie wykorzystywane są śruby przeznasadowe. W przypadku trwałej epifizjodezy wykonuje się chirurgiczne usunięcie płytki wzrostowej za pomocą wiertła przezskórnego.

 

Sam przebieg operacji wyrównywania długości kończyn dolnych zależy od konkretnego przypadku. O szczegółach zabiegu rodzice pacjenta są każdorazowo informowani w czasie konsultacji z lekarzem.

Epifizjodeza - przeciwwskazania

Epifizjodeza uznawana jest za metodę leczenia małoinwazyjną. Zabieg epifizjodeza jest jednak niewskazany u niektórych pacjentów. Nie zaleca się wykonywania jej w przypadku występowania:

  • choroby Blounta: piszczeli szpotawej charakteryzującej się patologicznym ustawieniem kości piszczelowej,
  • niektórych stanach patologicznych układu szkieletowego.

Jak funkcjonować po zabiegu - zalecenia po epifizjodezie

Całkowite wyleczenie po zabiegu wyrównywania długości kości może trwać od kilku do kilkunastu tygodni. Po zabiegu konieczne jest noszenie gipsu. W zależności od metody przeprowadzania zabiegu noga może być obciążana wkrótce po zabiegu lub dopiero po kilku tygodniach.

 

Konieczne jest monitorowanie wzrostu i długości kończyn po zabiegu do momentu osiągnięcia przez pacjenta dojrzałości szkieletowej.

Każdy pacjent po epifizjodezie otrzymuje od lekarza prowadzącego dokładne zalecenia dostosowane do potrzeby medycznej. Wszelkie nieprawidłowości i powikłania po epifizjodezie należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.

Jakie skutki uboczne mogą wystąpić po zabiegu?

Epifizjodeza jest metodą bezpieczną i małoinwazyjną. Jak każdy zabieg operacyjny jest jednak obarczona pewnym ryzykiem. Skutki uboczne są rzadko obserwowane i mają niewielkie nasilenie, wśród nich możliwe:

  • infekcje, 
  • krwawienie, 
  • uszkodzenie zdrowej nogi,
  • nadmierna korekta nierówności,
  • brak korekty długości nóg.

Epifizjodeza cena

Epifizjodeza Kraków – cena zabiegu wyrównywania długości kości zależy od przypadku medycznego i jest ustalana w zależności od zaawansowania problemu i koniecznych do zastosowania procedur medycznych. Koszty są konsultowane z lekarzem specjalistą podczas wizyty lekarskiej kwalifikującej do zabiegu.


W CenterMed Kraków do ceny za zabieg epifizjodezy wliczone są koszty pobytu na oddziale po operacji.

Możliwe jest wykonanie zabiegu epifizjodeza również w ramach NFZ.

Zachęcamy do kontaktu z przychodnią w celu poznania szczegółów dotyczących zabiegu.

Znajdziesz nas tutaj
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
CENTRUM OBSŁUGI PACJENTA:
TEL. +48 801 404 402
TEL. +48 14 6 31 48 10
Napisz do nas