Chirurgia ogólna jest jedną z najbardziej rozległych specjalizacji jeśli chodzi o zakres działalności. Nazwa tej dziedziny medycyny wywodzi się od greckich słów „cheir”, czyli ręka i „ergon” oznaczającego – czyn, działanie. W połączeniu oba wyrazy tworzą pojęcie „cheirurgia”, które można tłumaczyć jako “praca wykonywana ręcznie”. Za odrębny dział medycyny zaczęła być uważana dopiero w XIX wieku.
Sama chirurgia dzieli się na ogólną i szczegółową, która z kolei rozgałęzia się na kolejne działy (podspecjalności) skupiające się na pracy konkretnych narządów i układów (są to na przykład chirurgia naczyniowa, czy kardiochirurgia). Chirurgia ogólna specjalizuje się głównie w leczeniu operacyjnym narządów znajdujących się we wszystkich częściach ciała, chociaż istnieje również szeroki zakres chirurgii zachowawczej.
Lekarz tej specjalizacji posiada umiejętności do wykonywania zarówno dużych zabiegów w znieczuleniu ogólnym (na przykład w obrębie jamy brzusznej), jak i drobnych, jak usunięcie zmiany skórnej w znieczuleniu miejscowym i najczęściej warunkach ambulatoryjnych (w czasie konsultacji w Poradni Chirurgii Ogólnej i bez konieczności przyjmowania pacjenta na oddział).
Każdy chirurg przed wyborem specjalizacji szczegółowej musi poznać zasady chirurgii ogólnej. Chirurgia ogólna zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem różnych schorzeń tkanek miękkich – w obrębie jamy brzusznej, klatki piersiowej, głowy i szyi, a także tarczycy. Chirurg ogólny zajmuje się również schorzeniami skóry w zakresie leczenia zmian skórnych, ran świeżych i przewlekłych, czy żylakowych odleżyn. Pomaga również przy wczesnym wykrywaniu zmian nowotworowych.
W ramach Oddziału Chirurgii Ogólnej naszego Szpitala wykonujemy głównie zabiegi z zakresu chirurgii naczyniowej. Specjalizujemy się w leczeniu żylaków kończyn dolnych. Zabiegi w tym zakresie wykonujemy następującymi metodami:
Skleroterapia jest nieoperacyjną metodą stosowaną w leczeniu żylaków, która polega na zamknięciu naczynia z użyciem specjalnych substancji drażniących (sklerosant) jego ściany i powodujących następnie jego zarastanie. Skleroterapia jest stosowana w leczeniu drobnych żylaków, naczynek, poszerzeń żylnych i pajączków kończyn dolnych.
Stripping, inaczej operacja Babcocka to operacje na żylaki z wykorzystaniem metody klasycznej. Stripping jest stosowany, gdy ze względu na rozmiar żylaków mniej inwazyjne metody mogą nie przynieść oczekiwanych efektów. W większości przypadków metoda klasyczna dotyczy żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej.
EVLT (Endovenous Laser Treatment for Varicose Veins), czyli laserowe usuwanie żylaków to minimalnie inwazyjna, bezpieczna i bardzo skuteczna metoda leczenia niewydolności żył. Procedura polega na naświetlaniu wiązką laserową niewydolnego pnia żylnego i w efekcie termicznego uszkodzenia nieprawidłowych naczyń żylnych. Uszkodzenie termiczne ściany naczynia prowadzi do jego obkurczenia, krzepnięcia krwi w świetle żylaka i włóknienia, co prowadzi do nieodwracalnego zarośnięcia chorego naczynia. Zniszczone już naczynie jest wchłaniane przez sąsiadujące z nim tkanki.
Poza leczeniem żylaków kończyn dolnych wykonujemy również drobne zabiegi z zakresu chirurgii ogólnej, takie jak:
Zabiegi te wykonywane są najczęściej w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych (w czasie wizyty pacjenta w Poradni Chirurgii Ogólnej).
W ramach Oddziału Chirurgii Ogólnej wykonywane są także zabiegi laryngologiczne u pacjentów dorosłych (na przykład FESS, czyli endoskopowe operacje zatok stanowiące podstawę leczenia przewlekłego zapalenia zatok).
Każdy zabieg chirurgiczny wymaga odpowiedniego przygotowania, które ma wpływ na przebieg zabiegu i późniejszy okres rekonwalescencji. Pierwszym etapem poprzedzającym każdą operację jest konsultacja lekarska z lekarzem specjalistą. W czasie konsultacji lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad, a także badanie przedmiotowe, na których podstawie ocenia problem pacjenta i dobiera odpowiednią metodę terapeutyczną. Jeśli to konieczne – kwalifikuje do operacji.
Na konsultację u lekarza chirurgii ogólnej należy zabrać ze sobą aktualne wyniki badań dotyczące schorzenia i pozostałą dokumentację medyczną (jeśli pacjent takie dokumenty posiada). Pacjenci przyjmujący leki na stałe, proszeni są o zabranie na wizytę listy stosowanych preparatów z dawkowaniem.
W przypadku większości zabiegów konieczne jest wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych (najczęściej morfologia krwi, grupa krwi), które pozwalają lekarzowi ocenić stan ogólny pacjenta, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości mogące stanowić przeciwwskazanie do operacji.
Szczegółowe przygotowanie do konkretnych zabiegów zależy od rodzaju i zakresu danej procedury zabiegowej, a także zastosowanego znieczulenia. Zalecenia przedzabiegowe przekazywane są pacjentowi indywidualnie przez lekarza prowadzącego.
Ceny zabiegów wykonywanych na Oddziale Chirurgii Ogólnej ustalane są przez lekarza w zależności od rodzaju i zakresu operacji, a także koniecznych do zastosowania procedur medycznych. Zachęcamy do kontaktu w celu zapoznania się z ofertą świadczeń udzielanych na Oddziale Chirurgii Ogólnej.