Ortopedia jest dziedziną medycyny, która specjalizuje się w leczeniu schorzeń dotyczących narządu ruchu, czyli schorzeń obejmujących kości, więzadła i stawy, a także mięśnie, ścięgna i nerwy. Jedynym elementem układu szkieletowego, którym nie zajmuje się specjalista ortopedii jest czaszka i kości wchodzące w jej skład. Specjalista ortopedii posiada obszerną wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii ruchu, patofizjologii oraz biomechaniki. Lekarze ortopedzi coraz częściej zajmują się leczeniem tak zwanych chorób cywilizacyjnych związanych w największym stopniu z negatywnymi skutkami życia w wysoko rozwiniętej cywilizacji, czyli w uproszczeniu prowadzonym stylem życia (są to przykładowo skoliozy, czy płaskostopie).
W zakresie zainteresowań ortopedii jest także profilaktyka chorób układu kostno-stawowego. Wiele schorzeń, które utrudniają codzienne funkcjonowanie wynika z siedzącego trybu życia i pomijania aktywności fizycznej. Edukacja zdrowotna prowadzona przez ortopedę może pomóc wyeliminować takie problemy jak bóle kręgosłupa, przykurcze w stawach, dzięki zmodyfikowaniu codziennych nawyków, których wpływu na organizm pacjent nie był świadomy. O profilaktyce ortopedycznej warto pomyśleć, gdy pojawią się pierwsze objawy bólowe. Działania profilaktyczne to szansa na podjęcie odpowiednio wcześnie działań eliminujących lub łagodzących problem.
Ortopedia jak widać jest bardzo rozległą specjalizacją. Jest też ściśle związana z traumatologią, która inaczej określana jest jako chirurgia lub ortopedia urazowa. Traumatologia narządu ruchu zajmuje się w odróżnieniu do ortopedii leczeniem obrażeń, urazów w obrębie kości, stawów, ścięgien, więzadeł i mięśni.
Najważniejsze czynniki, które powinny skłonić pacjenta do wizyty u ortopedy to:
W poradni ortopedii leczone są w szczególności:
W poradni ortopedycznej oferujemy również leczenie schorzeń z zakresu ortopedii z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego i preparatów z hialuronianem sodu.
Osocze bogatopłytkowe pobudza i przyspiesza proces regeneracji ścięgien, więzadeł i torebek stawowych, przyspiesza proces gojenia ran i działa przeciwzapalnie. Zastosowanie osocza bogatopłytkowego jest skuteczną i bezpieczną metodą leczenia:
Wstrzyknięcie leku wykonywane jest pod kontrolą USG co daje możliwość precyzyjnego podania i zwiększa bezpieczeństwo zabiegu.
Preparaty na bazie syntetycznego hialuronianu sodu uzupełniają płyn stawowy, którego stężenie zmniejsza się w chorobie zwyrodnieniowej, pomagają utrzymać sprawność, ruchomość i elastyczność stawów.
Dostawowe wstrzyknięcie leków zawierających kwas hialuronowy spowalnia procesy degeneracyjne, jest skuteczną metodą leczenia:
Wcześnie postawiona diagnoza to większe szanse na wyleczenie wielu schorzeń, również w obrębie narządu ruchu. Poradnia ortopedii i traumatologii Kraków oferuje wykonanie badań USG ortopedycznego w obrębie kończyn dolnych i górnych m.in.
Badanie USG ortopedyczne jest specjalistycznym, bezpiecznym i nieinwazyjnym badaniem diagnostycznym chorób i patologii w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego. USG ortopedyczne pozwala zobrazować tkanki miękkie, inaczej stawowe, więzadłowe i mięśniowe struktury układu ruchu pozwalając specjaliście na określenie ewentualnych zmian patologicznych, ich charakteru i zaawansowania. Badanie USG w poradni ortopedycznej jest też przydatne do oceny efektów zabiegów operacyjnych.
W celu usprawnienia procesu diagnozy i leczenia pacjenci proszeni są o zabranie ze sobą na wizytę dokumentację medyczną dotyczącą przedmiotu wizyty – aktualne wyniki badań analitycznych i obrazowych (USG, RTG), dokumentacja z wcześniejszych konsultacji, wypisy ze szpitala. Warto zabrać ze sobą wypisane na kartce nazwy przyjmowanych leków z ich dawkowaniem.
Nasza poradnia ortopedii i traumatologii posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Oprócz wizyt w ramach NFZ udzielamy również świadczeń prywatnie.