Chirurgia naczyniowa, nazywana też angiochirurgią, stanowi dział chirurgii poświęcony diagnozowaniu i leczeniu chorób związanych z niewłaściwym funkcjonowaniem naczyń krwionośnych i limfatycznych. Naczynia krwionośne to część układu krwionośnego, czyli inaczej układu krążenia. Ich podstawowe zadanie to transport krwi po całym organizmie, natomiast naczynia limfatyczne przypominają drobne naczynia krwionośne tworzące sieć, dzięki której limfa dociera do wszystkich zakątków organizmu. Limfa obmywa komórki i tkanki. Od ich prawidłowego funkcjonowania zależy kondycja całego naszego organizmu, ponieważ zakłócony przepływ krwi może prowadzić do niebezpiecznych chorób i powikłań. Specjalistą w tej dziedzinie medycyny jest chirurg naczyniowy.
Chirurg naczyniowy to lekarz zajmujący się w szczególności stawianiem diagnoz oraz leczeniem wszelkich nieprawidłowości w obrębie naczyń krwionośnych i limfatycznych.
Specjaliści w tej dziedzinie ponadto zajmują się udrażnianiem naczyń krwionośnych, usuwaniem z nich zrostów, tętniaków i zmian miażdżycowych. Gdy jest to konieczne umieszczają w naczyniach protezy, dzięki którym znów zaczynają one funkcjonować w prawidłowy sposób.
Z tej stale rozwijającej się dziedziny medycyny, jaką jest chirurgia naczyniowa, korzysta coraz większy odsetek pacjentów. Jest to wynikiem coraz częściej występujących wśród populacji chorób sercowo-naczyniowych – związanych między innymi z postępem cywilizacyjnym, a tym samym coraz częściej obserwowanym zjawiskiem siedzącego trybu życia, niewłaściwym odżywianiem i licznymi bodźcami stresogennymi. W takich warunkach organizm łatwiej zapada na różnego rodzaju choroby związane z układem krwionośnym i limfatycznym.
Nie należy bagatelizować dolegliwości wskazujących na problemy z krążeniem lub widocznych zmian w obrębie żył, naczyń krwionośnych, czy stawów, ponieważ mogą one być przejawem chorób wymagających szybkiej interwencji medycznej. Do lekarza specjalizującego się w chirurgii naczyniowej należy zgłosić się, gdy pojawiają się objawy takie jak:
Poradnia chirurgii naczyniowej w Krakowie zajmuje się kompleksowym leczeniem zaburzeń oraz chorób związanych z układem naczyniowym. Oferujemy zarówno diagnostykę, jak i leczenie zachowawcze i zabiegowe dobrane indywidualnie do potrzeb zdrowotnych pacjenta. W ramach Poradni Chirurgii Naczyniowej udzielane są świadczenia mające na celu diagnostykę i leczenie schorzeń z zakresu chorób układu sercowo-naczyniowego:
W ramach konsultacji w poradni możliwe jest również wykonanie drobnych zabiegów z zakresu chirurgii ogólnej, jak na przykład:
W naszej poradni konsultujemy pacjentów pełnoletnich, a usługi świadczone są komercyjnie.
Pacjent zgłaszający się na wizytę powinien przygotować dokumentację zawierającą wypisy z pobytów w szpitalu, zalecenia od innych specjalistów, wyniki badań. Niezwykle pomocne jest również sporządzenie aktualnej listy chorób przewlekłych, przebytych zabiegów operacyjnych oraz przyjmowanych leków wraz z ich dawkowaniem.
Przed wizytą warto zastanowić się także w jakich okolicznościach pojawił się problem będący przedmiotem wizyty w poradni, a także czy i w jakich sytuacjach objawy się nasilają. Odpowiednie przygotowanie pacjenta do wizyty znacznie ułatwia pracę lekarza i usprawnia przebieg konsultacji.
W Poradni Chirurgii Naczyniowej świadczenia mogą być udzielone również w języku angielskim i rosyjskim.
Podczas wizyty chirurg naczyniowy przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad, sprawdza wyniki dotychczas wykonanych badań, a także wykonuje dokładne badanie przedmiotowe pacjenta, zwłaszcza jeśli istnieje podejrzenie choroby, której objawy widać gołym okiem. W zależności od schorzenia chirurg naczyniowy może skierować pacjenta na dodatkowe badania, by wykluczyć lub potwierdzić wstępną diagnozę.
Często wykonywanym badaniem z zakresu chirurgii naczyniowej w naszej poradni jest USG Dopplera żył oraz tętnic. Badanie dopplerowskie jest nieinwazyjne, a bardzo pomocne w diagnozie wielu chorób. Daje odpowiedź na pytanie, mi.in. czy przepływ krwi jest prawidłowy – gdzie płynie wolniej, gdzie szybciej lub czy cofa się, co może świadczyć np. o niedomykalności zastawki żylnej. USG Dopplera pomaga wykryć ewentualne zwężenia tętnic, wywołane miażdżycą, zagrożenie żylną chorobą zakrzepowo-zatorową lub inne schorzenia naczyń krwionośnych w obrębie brzucha, szyi, rąk i nóg.
Jeśli zachodzi taka konieczność – podczas wizyty w Poradni Chirurgii Naczyniowej lekarz dokonuje kwalifikacji pacjenta do zabiegu.
W Poradni Chirurgii Naczyniowej udzielane są świadczenia prywatne. Cena wizyty ustalana jest przez lekarza i zależy od zakresu konsultacji i procedur medycznych wykonanych w jej trakcie. Zachęcamy do kontaktu z przychodnią w celu zapoznania się z ofertą Poradni Chirurgii Naczyniowej.