Chirurgia ogólna jest jedną z najbardziej rozległych specjalizacji jeśli chodzi o zakres działań. Nazwa tej dziedziny medycyny wywodzi się od greckich słów „cheir”, czyli ręka i „ergon” – czyn, działanie. W połączeniu oba wyrazy tworzą „cheirurgia”, które można tłumaczyć jako “praca wykonywana ręcznie”. Sama chirurgia dzieli się na ogólną i szczegółową, która z kolei rozgałęzia się na kolejne działy skupiające się na pracy konkretnych narządów i układów (są to na przykład chirurgia naczyniowa, czy kardiochirurgia). Chirurgia ogólna specjalizuje się w leczeniu zabiegowym. Lekarz tej specjalizacji posiada umiejętności do wykonywania zarówno dużych zabiegów w znieczuleniu ogólnym (na przykład w obrębie jamy brzusznej), jak i drobnych, jak usunięcie zmiany skórnej w znieczuleniu miejscowym. Każdy chirurg przed wyborem specjalizacji szczegółowej musi poznać zasady chirurgii ogólnej.
Można powiedzieć, że chirurgia ogólna jest wstępem do leczenia operacyjnego. Poradnia Chirurgii Ogólnej udziela konsultacji kwalifikujących do zabiegów operacyjnych, kontrolnych po zabiegach, a także świadczeń związanych z prowadzeniem pacjentów po zabiegach operacyjnych tj. zmiana opatrunków, czy usuwanie szwów.
Chirurgia ogólna zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem różnych schorzeń tkanek miękkich – w obrębie jamy brzusznej, klatki piersiowej, głowy i szyi, a także tarczycy. Chirurg ogólny zajmuje się również schorzeniami skóry w zakresie leczenia zmian skórnych, ran świeżych i przewlekłych, czy żylakowych odleżyn. Pomaga również przy wczesnym wykrywaniu zmian nowotworowych.
Często pacjenci do Poradni Chirurgii Ogólnej kierowani są z polecenia innych specjalistów, na przykład przez dermatologa, który może skierować pacjenta do chirurga ogólnego w celu usunięcia znamienia lub zmiany skórnej. Warto udać się bezpośrednio do Poradni Chirurgii Ogólnej, gdy pojawi się potrzeba wykonania niewielkiego zabiegu, na przykład nacięcia ropnia lub zszycia rany.
Chirurgia ogólna jest specjalizacją, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń z pogranicza wielu innych specjalizacji. W Poradni udzielane są konsultacje lekarskie, konsultacje kwalifikujące do leczenia na Oddziale Chirurgii Ogólnej, wizyty kontrolne po zabiegach. Wykonywane są również zabiegi ambulatoryjne w znieczuleniu miejscowym.
Do Poradni Chirurgii Ogólnej w Krakowie trafiają pacjenci z takimi schorzeniami, jak:
W ramach ambulatoryjnych świadczeń zabiegowych (tak zwana mała chirurgia) w Poradni Chirurgi Ogólnej wykonywane są małoinwazyjne zabiegi m.in.:
Wizyta w Poradni nie wymaga specjalnego przygotowania. W celu usprawnienia przebiegu konsultacji warto jednak zadbać o kilka istotnych kwestii – ważne jest zabranie na wizytę u chirurga ogólnego dokumentacji medycznej związanej z problemem, który jest powodem wizyty (oczywiście jeśli pacjent taką dokumentację posiada). Dokumentacją medyczną mogą być wyniki badań obrazowych i laboratoryjnych, dokumentacja z wcześniejszego leczenia dolegliwości (również u innych specjalistów), wypisy ze szpitala. Jeśli pacjent przyjmuje leki, dobrze jest wypisać na kartce ich nazwy i dawkowanie. O przyjmowanych stale lekach należy poinformować lekarza.
Jednym z ważniejszych etapów każdej wizyty lekarskiej jest badanie podmiotowe, czyli wywiad lekarski. Pytania dotyczą ogólnego stanu zdrowia, przebytych oraz istniejących chorób, przyjmowanych leków i co najważniejsze objawów, których pojawienie się skłoniło pacjenta do wizyty w Poradni. Ważne jest określenie czasu występowania objawów i czynników, które je wywołały.
Następnie odbywa się badanie przedmiotowe, czyli dokładne badanie pacjenta, szczególnie obszaru w którym pojawiły się dolegliwości. Badanie przedmiotowe uzupełnia się o wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych i obrazowych, które pozwalają uzyskać dokładny obraz sytuacji zdrowotnej pacjenta. Jeśli badania nie zostały wykonane przed konsultacją, lekarz może takie badania zlecić. Najczęściej są to takie badania jak – diagnostyka laboratoryjna krwi, czy badania obrazowe (RTG, USG).
Po wykonaniu badania podmiotowego i przedmiotowego, uzupełnionych o wyniki badań diagnostycznych lekarz decyduje o kolejnych krokach terapeutycznych. Może się zdarzyć, że po wykonaniu dokładnej diagnostyki chirurg ogólny stwierdzi konieczność wysłania pacjenta na dalsze leczenie do konkretnego specjalisty, na przykład chirurga onkologa, czy chirurga naczyniowego.
W naszej Poradni Chirurgii Ogólnej udzielane są świadczenia zarówno w ramach finansowania ze środków publicznych (wizyty na NFZ), jak i konsultacje komercyjne. W przypadku wizyt prywatnych cena konsultacji zależy od przedmiotu wizyty, a także koniecznych do zastosowania procedur medycznych. Zachęcamy do kontaktu z Przychodnią, aby zapoznać się ze szczegółami oferty.